Çözüldü i5 13400F RTX 4060 sistemin geç kapanma sebebi nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

serdar_gs

Kilopat
Daha fazla  
*MSI Pro B760M-P DDR4 mAtx anakart
*i5 13400F 2.50 GHz işlemci
*GSKILL 32 GB (2x16 Dual Kit) RipjawsV 3200 MHz CL16
*MSI GeForce RTX 4060 Ventus 2x Black 128 Bit GDDR6 8 GB
*Samsung 980 Pro 500 GB M.2 + Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
*High Power 600W 80+ Gold Performance GD
*Cooler Master Masterliquid ML240L V2 120mm Sıvı Soğutucu
*MSI Mag Forge 100R Temperli kasa

Yeni sistem topladım parçalar bu şekilde sadece PSU ve 970 Evo Plus önceki sistemden kullanıp diğer tüm parçaları sıfır aldım. PSU 2021 Nisan ayında almıştım 3 senelik geçmişi var sistemde herhangi bir mavi ekran hatası veya kendini kapatma, yeniden başlatma gibi bir durum yaşamadım. Yaklaşık bir aydır kullanıyorum sistemi herhangi bir hata almadım oyunlarımı da oynuyorum. Kasa içi hava akımının iyi olduğunu düşünüyorum kasanın önünde 2 adet hava alımı yapan arkada havayı dışarı iten bir fan ayrıca kasanın üstünde de sıvı soğutmanın 2 adet havayı dışarı itecek fan var. Boşta işlemci 45-50 derece, ekran kartı 40-60 arası fan kapatıyor oyunlarda işlemci 50-55 derece arası 60 dereceleri geçtiğini pek görmedim, ekran kartı da 68-69 derecelerde çalışıyor 70 ve üzerini henüz görmedim.

Yaşadığım sorun sadece kasanın bazen geç kapanması durumu oldu oda bazen oluyor. Bazı zamanlarda kapat dedikten sonra hemen kapanıyor bazı durumlarda özellikle uzun saatler kullanımdan sonra kapat dedikten sonra bir kaç saniye için monitör kapanıyor klavye, mouse ışıkları vs kapanıyor ama kasa 1-2 dakika daha çalışmaya devam edip ondan sonra kapanıyor. Biraz araştırdığımda güç seçeneklerinden hızlı başlatma kapatılması önerilmiş ama tek sebep bu mudur? Neden bazen hemen kapanırken bazen 1-2 dakikayı buluyor kasanın kendini kapatması bunu merak ediyorum.

Bios son sürüme güncellemiştim sistemi topladığımda. Chipset, Audio, Lan driverleri ve Ekran kartı driverleri son sürümleri kurulu. Windows 11 Pro son güncellemeler dahil her bileşen son sürüm kurulu.

Biraz uzun bir anlatım oldu kusura bakmayın.

Çözüm
Güç seçeneklerinden hızlı başlat tikini kaldırıp dener misin?
Hocam aynı sorun bende de vardı araştırmıştım bayağı çözüm yolu ama bulamamıştım en sonunda USB ile format attım düzeldi. Windows ile alakalı bir şey büyük ihtimal.

Hocam aynı sorun bende de vardı araştırmıştım bayağı çözüm yolu ama bulamamıştım en sonunda USB ile format attım düzeldi. Windows ile alakalı bir şey büyük ihtimal.
Hocam cevap için teşekkürler dün o kadar süre açık kaldı sistem uzun süre oyunda oynandı ama kapattığımda 5-10 saniye içinde kapandı neden bazen geç kapanıyor anlamış değilim dediğiniz gibi Windows ile alaka bir durum ise sebebi ne merak ettim açıkçası.

Hocam cevap için teşekkürler dün o kadar süre açık kaldı sistem uzun süre oyunda oynandı ama kapattığımda 5-10 saniye içinde kapandı neden bazen geç kapanıyor anlamış değilim dediğiniz gibi Windows ile alaka bir durum ise sebebi ne merak ettim açıkçası.

Ben de bilmiyorum hocam Windows 11 optimizasyonu ile ilgili olabilir belki.

Güç seçeneklerinden hızlı başlat tikini kaldırıp dener misin?
Hızlı başlat tikini kaldırıp sistemi kapattım monitör ve kasa saniyeler içinde kapandı. Güç tuşu ile tekrar açtım ve her zaman ki gibi 5-10 saniye içerisinde de açıldı M.2 SSD olduğu için Windows'un hızlı başlatma özelliğine pek gerek yok sanırım.

Bir kaç gün kullanıp test edeyim ama kasanın geç kapanmasına tek sebep eğer bu ayar ise tam bir fiyasko.

Teşekkürler.

Hızlı başlat tikini kaldırıp sistemi kapattım monitör ve kasa saniyeler içinde kapandı. Güç tuşu ile tekrar açtım ve her zaman ki gibi 5-10 saniye içerisinde de açıldı M.2 SSD olduğu için Windows'un hızlı başlatma özelliğine pek gerek yok sanırım.

Birkaç gün kullanıp test edeyim ama kasanın geç kapanmasına tek sebep eğer bu ayar ise tam bir fiyasko.

Teşekkürler.

O ayar laptoplar için falan sanırım daha çok batarya mevzusu işte uykuya sok aç geri vs.

Geri
Yukarı