i5 9400F sisteme Monterey EFI uygun mu?

Bugra Karabudak

Decapat
Daha fazla  
Merhaba benim sistemimde.
Intel i5 9400F Coffee Lake.
AMD RX 580 8 GB.
ASUS H310-M-A r2.0
Bunlar var aşadaki EFI dosyası sitemle uyumlu mu acaba bu konuda biraz acemiyim de.
Efi Dosyası

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba benim sistemimde.
Intel i5 9400F Coffee Lake.
AMD RX 580 8 GB.
ASUS H310-M-A r2.0
Bunlar var aşadaki EFI dosyası sitemle uyumlu mu acaba bu konuda biraz acemiyim de.
Efi Dosyası
Monterey için EFI dosyanız uygun gibi ama gereğinden fazla "Drivers" klasöründe dosyalar bulunuyor gibi. Mesela sisteminiz UEFI mod ile çalışabildiği için "HFSPlusLegacy.efi" dosyasına gereğiniz yok gibi bundan dolayı bu dosyaların bir temizliğini yapmanız iyi olabilir. Onun dışında kext dosyalarınızda ethernet portunuzu etkinleştirebilecek herhangi bir .kext dosyası yok gibi ve bundan dolayı internete bağlanmak için ethernet kartınıza uygun olacak bir kent dosyası bulup onu kullanmanız iyi olur. Bunun dışında EFI dosyası Monterey kurulumu için uygun gibi gözüküyor.

Monterey için EFI dosyanız uygun gibi ama gereğinden fazla "drivers" klasöründe dosyalar bulunuyor gibi. Mesela sisteminiz UEFI mod ile çalışabildiği için "hfspluslegacy. EFI" dosyasına gereğiniz yok gibi bundan dolayı bu dosyaların bir temizliğini yapmanız iyi olabilir. Onun dışında kext dosyalarınızda Ethernet portunuzu etkinleştirebilecek herhangi bir .kext dosyası yok gibi ve bundan dolayı internete bağlanmak için Ethernet kartınıza uygun olacak bir kent dosyası bulup onu kullanmanız iyi olur. Bunun dışında EFI dosyası monterey kurulumu için uygun gibi gözüküyor.

Acaba başka gereksiz olan ve gerekli olanları söyleyebilir misiniz? Bir de ben başka bir kext koyduğumda config dosyasında ne gibi bir değişiklik yapmam lazım acaba? Ethernet adaptörum anakarta bağlı aygıt yöneticisinde Realtek PCI-e GBE Family Controller yazıyor.
Monterey için EFI dosyanız uygun gibi ama gereğinden fazla "drivers" klasöründe dosyalar bulunuyor gibi. Mesela sisteminiz UEFI mod ile çalışabildiği için "hfspluslegacy. EFI" dosyasına gereğiniz yok gibi bundan dolayı bu dosyaların bir temizliğini yapmanız iyi olabilir. Onun dışında kext dosyalarınızda Ethernet portunuzu etkinleştirebilecek herhangi bir .kext dosyası yok gibi ve bundan dolayı internete bağlanmak için Ethernet kartınıza uygun olacak bir kent dosyası bulup onu kullanmanız iyi olur. Bunun dışında EFI dosyası monterey kurulumu için uygun gibi gözüküyor.

Mesela ethernet için bu kext işe yarar mı "Realtek8111.kext"?
Acaba başka gereksiz olan ve gerekli olanları löyleyebilir misiniz bir de ben başka bir kext koyduğumda Config'de ne gibi bir değişiklik yapmam lazım acaba.
Ethernet adaptorum anakarta bağlı aygıt yöneticisinde Realtek PCI-e GBE family Controller yazıyor.

Mesela Ethernet için bu ketxt işe yararmı realtekrtl8111-binary

Bir de Clover bootloder ve OpenCore bootloder bir arada kullanılabilir mi?

Acaba başka gereksiz olan ve gerekli olanları söyleyebilir misiniz? Bir de ben başka bir kext koyduğumda config dosyasında ne gibi bir değişiklik yapmam lazım acaba? Ethernet adaptörum anakarta bağlı aygıt yöneticisinde Realtek PCI-e GBE Family Controller yazıyor.

Mesela ethernet için bu kext işe yarar mı "Realtek8111.kext"?

Bir de Clover bootloder ve OpenCore bootloder bir arada kullanılabilir mi?
Başka gereksiz olan bir şey göremedim aslında. Kext tanıtmak için "OpenCore Configurator""PlistEdit Pro" gibi programlar kullanarak kext dosyalarını tanıtabilirsiniz gibi. Ethernet için olan kext dosyası işinize yarayacaktır büyük ihtimalle çünkü Realtek bir ethernet kartında genel olarak "Realtek8111.kext" dosyası sorunu çözüyor. Clover önyükleyici ile OpenCore önyükleyiciyi aynı diskte belki bir şekilde çalıştırabilirsiniz ama Monterey kuracağınız için Clover Monterey sürümünü önyükleyebilir mi pek emin değilim.

Başka gereksiz olan bir şey göremedim aslında. Kext tanıtmak için "OpenCore Configurator""PlistEdit Pro" gibi programlar kullanarak kext dosyalarını tanıtabilirsiniz gibi. Ethernet için olan kext dosyası işinize yarayacaktır büyük ihtimalle çünkü Realtek bir Ethernet kartında genel olarak "Realtek8111.kext" dosyası sorunu çözüyor. Clover önyükleyici ile OpenCore önyükleyiciyi aynı diskte belki bir şekilde çalıştırabilirsiniz ama Monterey kuracağınız için Clover Monterey sürümünü önyükleyebilir mi pek emin değilim.

Yok OpenCore kullanacağım sadece bir vidoda 2'sinde kullanıyordu diye sordum.
Yok OpenCore kullanacağım sadece bir vidoda 2'sinde kullanıyordu diye sordum.

"ProperTree" iş görür mü kexti tanımlamada?

Hocam asıl ben teşekkür ederim sizin teşekkür etmenize gerek bile yok: ). Bu arada kurulum tamamlanıp kusursuz bir şekilde mi çalıştı yoksa sadece şu an EFI dosyasını mı yaptınız?
Kurulumu yapmadan önce bir şey daha soracağım buradan indirdiğim config dosyasında iGPU ayarı var ben bu ayarı kaldırayım mı yoksa kaldırmayayım mı? İşlemcim F serisi bir işlemci ve bundan dolayı etkisi olur mu?

Kurulumu yapmadan önce bir şey daha soracağım buradan indirdiğim config dosyasında iGPU ayarı var ben bu ayarı kaldırayım mı yoksa kaldırmayayım mı? İşlemcim F serisi bir işlemci ve bundan dolayı etkisi olur mu?
Eğer işlemcinizde herhangi bir iGPU yok ise bir hata çıkartma ihtimali olabilir bundan dolayı dediğiniz ayarı silmeniz daha iyi olabilir gibi. İşlemci genelde bir sıkıntı çıkartmaz ve eğer çıkartırsa da yamalar ile genel olarak çözülebiliyor bu hatalar.

Geri
Yukarı