Çözüldü i7 13700K sistem oyunlarda ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
ASUS TUF Gaming Z690-Plus Wi-Fi D4.
Intel i7 13700K.
Gigabyte RTX 3070 Ti Gaming OC.
Cougar Aqua 360 3x120 mm sıvı soğutucu.
Cougar GEX850 850W 80 Plus Gold güç kaynağı.
Cougar gemini s Silver xtc MidT ATX Gaming kasa.
+
Kasa içerisinde 3 üstte, 1 arkada olmak üzere 4 egzoz fan bulunuyor. Sıvı soğutucunun fanları anakartın Wi-Fi adaptöründen dolayı üste sığmadı o yüzden ön tarafa takıldı (bu önemli bir durum sanırım).

Parçalara sahibim. Genelde çoğu oyunda işlemci ve ekran kartı sıcaklıkları fazla gibi geliyor. Oynadığım oyunlar;
Red Dead Redemption 2, ETS 2, GTA 5, World of Warships, Call of Duty Warzone 2.0
Bu oyunlarda sıcaklıklar en başta işlemcinin biraz fazla gibi ve örnek olarak değerler minimum 65 Max 97 dereceyi gördü. Ortalama ise 75-78 derece civarı.
Ekran kartında ise Max 80-81 derecelere çıkıyor, ortalama ise 71-75 arası.
Ve en önemlisi; bu sebepten dolayı konu açmayı düşündüm. Bu sıcaklıklar odada klima açıkken seyrediyor ve oda sıcaklığı da 22-23 derecede ve de oldukça serin bir ortamda kullanıyorum. Bu işlemci ve ekran kartı hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur ise çok sevinirim. Bazen bu sıcaklıklar bu oda ortamında gerçekten insanın canını sıkabiliyor.
Herkese iyi sosyaller, iyi oyunlar.

Çözüm
Ortada biraz alta doğru eğimli yani.

Bu sekilde resimdeki gibiyse iyidir sıkıntı yok.

Vallahi hocam kel ilaç bulsa önce kendi başına sürer bende de 13600K var cinebenc23 testinde 100 dereceye çıkıyordu, bir miktar undervolt yaparak 89 dereceye anca düşürebildim.
Siz de yapmadiysaniz yapabilirsiniz yardımcı olurum, anakartımız aynı.
Bir performans düşüşü olmaz çekirdekleri devre dışı bırakmıyor, hiçbir zararı da yok hatta performans artışı da oluyor çünkü işlemci ısınmadığı için kendini kısmak zorunda kalmıyor.

Bu videoyu izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı