Çözüldü i7 6700K RTX 2060 darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jeasust

Hectopat
Daha fazla  
% Kaçlık bir darboğaz oluşur? R7 265'ten RTX 2060'a geçmeyi değer mi? Mesela kaç FPS kaybım olur en fazla? Sorularımı cevaplayacak herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tamam o zaman, bu akşam kartı alacağım ona göre bi' RDR2 testi yaparım. Sonra geri dönüş sağlarım.

Hocamlar RTX 2060'ı aldım ve yaptığım testlere göre konuşursam, genel olarak %5 ile %0 darboğaz yaşadım. Lakin Ekran Kartı işlemciyi biraz fazla tüketiyor, bu sebeple alt + tab atınca PC bi' "Noluyon lan" moduna giriyor. Hafif droplar ve kasmalar oluşuyor o kadar. RDR2, Witcher 3 ve PUBG testi yapabildim, RDR2 ultra 1080p de DLSS açık 50 FPS'in altını görmedim. Hele optimize ayarları yapsam 70'in altını bile görmem ama üşendim. PUBG de genel olarak Ultra 1080p de 85 - 130 arası bir FPS alıyordum, çok dalgalı. Witcher da bu sefer üşenmedim, ilk eski sürüm sonra yeni sürümü test ettim. Eski sürüm 1080p Ultra 80 FPS'nin altını görmedim. Next Gen de (Yeni Sürüm) Yüksek ile Ultra arasında DLSS açık 60 FPS'nin aşağısını görmedim. Her şeyi RTX falan ultraya çekersem de 30 FPS alıyordum, yani normal benim için ne de olsa ilk RTX ekran kartlarından. Bu konu burada kilitlenebilir. Çözüme kavuşmuştur.
Yüzde kaç darboğaz diye bir soru olamaz. Oyuna, çözünürlüğe, grafiğe bağlı olarak darboğaz miktarı değişir. 6700K 2060 için gayet yeterli bir işlemci, sorun yaşamazsınız.

Darboğaz sorunu olmaması için sabit 60FPS ile oyunu oynarsak yine de darboğaz oluşur mu? Yüksek FPS olmasa da olur.
Eğer işlemci 70 - 80 FPS'leri aldırabiliyorsa ve bunu yaparken %100 kullanılıp takılmalara, donmalara sebep oluyorsa 60 FPS'e sabitlemen işlemci kullanımını azaltacağı için takılmaları ve donmaları da azaltacaktır.

Eğer işlemci 70 - 80 FPS'leri aldırabiliyorsa ve bunu yaparken %100 kullanılıp takılmalara, donmalara sebep oluyorsa 60 FPS'e sabitlemen işlemci kullanımını azaltacağı için takılmaları ve donmaları da azaltacaktır.
FPS sabitleyerek darboğaz sorunu az da olsa aşılabilir yani.

Peki RDR2'yi Ultra ayarlarda sabit 60 FPS oynatır mı? Bir de şu videoyu gördüm ve içim cız etti, aynı performansı alır mıyım? @BaDeL , @KadirGN , @HeNiX

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoyu bulabildim, 2 yıl öncenin videosu. Oyunun performansı değişmiş olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada şehir içinde 50 - 60 FPS arası alabiliyor işlemci limitine takılarak. Siz de RTX 2060'la ultra ayarlarda değil ama yüksek ayarlarda bu civarlarda FPS alabilirsiniz.

Sadece RTX 2060'ın testi de için de bu videoyu buldum:

İlk videodan işlemcinin 50 - 60 FPS civarlarını alabildiğini, bazı kapalı alanlarda, boş arazilerde daha da yüksek FPS'leri alabildiğini görebilirsiniz. RTX 2060'ın da aldığı FPS'e 2. videodan bakarsanız 60 FPS civarında ultra ayarlarda ama DLSS açık bir şekilde oynatabiliyor.

Bazı yerlerde işlemcin bazı yerlerde ekran kartın limit olacaktır ama 60 FPS'in arada sırada altına düşerek de olsa 60 FPS'e yakın oynayabilirsiniz.

Ekleme: Attığın videodan dolayı Cyberpunk performansını merak ettiğini düşündüğüm için bunları paylaştım ama aynı şekilde RDR 2 performansına da sen bakabilirsin.

Tamam o zaman, bu akşam kartı alacağım ona göre bi' RDR2 testi yaparım. Sonra geri dönüş sağlarım.

Hocamlar RTX 2060'ı aldım ve yaptığım testlere göre konuşursam, genel olarak %5 ile %0 darboğaz yaşadım. Lakin Ekran Kartı işlemciyi biraz fazla tüketiyor, bu sebeple alt + tab atınca PC bi' "Noluyon lan" moduna giriyor. Hafif droplar ve kasmalar oluşuyor o kadar. RDR2, Witcher 3 ve PUBG testi yapabildim, RDR2 ultra 1080p de DLSS açık 50 FPS'in altını görmedim. Hele optimize ayarları yapsam 70'in altını bile görmem ama üşendim. PUBG de genel olarak Ultra 1080p de 85 - 130 arası bir FPS alıyordum, çok dalgalı. Witcher da bu sefer üşenmedim, ilk eski sürüm sonra yeni sürümü test ettim. Eski sürüm 1080p Ultra 80 FPS'nin altını görmedim. Next Gen de (Yeni Sürüm) Yüksek ile Ultra arasında DLSS açık 60 FPS'nin aşağısını görmedim. Her şeyi RTX falan ultraya çekersem de 30 FPS alıyordum, yani normal benim için ne de olsa ilk RTX ekran kartlarından. Bu konu burada kilitlenebilir. Çözüme kavuşmuştur.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı