İç mimarlık maaş şartları kötü mü?

ACExACE

Hectopat
4 yıllık bir sayısal bölüm olmasına rağmen herkes asgari ücret veya bir tık üstü alırsın diyor.

Çalışma şartlarında veya okumamda bir sıkıntı yok ancak bu para çok az değil mi lise ile KPSS'ye giren arkadaşım var onunla aynı maaşı mı alacağım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası gayet normal çünkü mezun çok yeterli bir pazar yok ayrıca aynı işi bir mimarda yapabiliyor.

KPSS ile memur olan arkadaşından çok daha kötü durumda olacaksın 😁

He seversen , güzel kariyer yaparsan ayrı.
Çok az kastırırsan imkanın da varsa Avrupa'da mimarlık ofislerinde 2000+€ işler bulabilirsin.

Maaşlı çalışarak en iyi ihtimal bu malesef.
Ama kendi ofisini açıp , zengin çevren de varsa baya 3-5 projeyle hayatını da kurabilirsin.

Mimarlık genel olarak zanaat gibidir.
Baya marangoz gibi düşün.. Benim dedem 70-80'lerde 6 ayda 5 katlı apartman dikmiş mesela 😅

Maaşlı işe girse ne yapacak marangoz adam ?

Bence daha düşük bir okulda mimarlık yaz , ya da zaten iç mimarlık düşük okulda , %50 burslu falan tutuyorsa mezuna kalıp mimarlığa kastır.

Çünkü masraflı bölümler. Zorluk olarak ta bir farkı yok. Mimarlık - İç mimarlık - Peyzaj Mimarlığı - Şehir Bölge Planlama - Endüstriyel Tasarım bunların hepsi hangi okulda okursan oku ; İTÜ - YTÜ Mimarlık ile benzer emeği verirsin.

Mimarlıkta en azından mimar oldum dersin 🤣

İç mimarlığın sayısala geçtiğini bu konu sayesinde yeni öğrenmiş bulundum.

Mimarlar zaten iç mimarlıkta yapıyor çok gereksiz bir bölüm.

Açıkçası gayet normal çünkü mezun çok yeterli bir pazar yok ayrıca aynı işi bir mimarda yapabiliyor.

He seversen, güzel kariyer yaparsan ayrı.
Çok az kastırırsan imkanın da varsa Avrupa'da mimarlık ofislerinde 2000+€ işler bulabilirsin.

Maaşlı çalışarak en iyi ihtimal bu maalesef.
Ama kendi ofisini açıp, zengin çevren de varsa bayağı 3-5 projeyle hayatını da kurabilirsin.

Bayağı marangoz gibi düşün. Benim dedem 70-80'lerde 6 ayda 5 katlı apartman dikmiş mesela 😅

Maaşlı işe girse ne yapacak marangoz adam?

Bence daha düşük bir okulda mimarlık yaz, ya da zaten iç mimarlık düşük okulda, %50 burslu falan tutuyorsa mezuna kalıp mimarlığa kastır.

Çünkü masraflı bölümler. Zorluk olarak da bir farkı yok. Mimarlık - iç mimarlık - peyzaj mimarlığı - şehir bölge planlama - endüstriyel tasarım bunların hepsi hangi okulda okursan oku; İTÜ - YTÜ mimarlık ile benzer emeği verirsin.

Kişiye bağlı bence. Otellerle, konutlarla anlaşan bir iç mimar çok fazla kazanır.

Ne yazıkkı bu sene büyük ihtimalle gelmeyecek ve mezuna kalamam bu alanda tecrübe edindikten sonra kendi işimi kurup ilerleyebilmem mümkün mü? Yoksa önü kapalı bir bölüm mü? Yazarsam pişman olur muyum? Kendini geliştirsem özelde güzel iş imkanları var mı?

He seversen, güzel kariyer yaparsan ayrı.

Maaşlı çalışarak en iyi ihtimal bu maalesef.
Ama kendi ofisini açıp, zengin çevren de varsa bayağı 3-5 projeyle hayatını da kurabilirsin.

Bayağı marangoz gibi düşün. Benim dedem 70-80'lerde 6 ayda 5 katlı apartman dikmiş mesela 😅

Maaşlı işe girse ne yapacak marangoz adam?

Bence daha düşük bir okulda mimarlık yaz, ya da zaten iç mimarlık düşük okulda, %50 burslu falan tutuyorsa mezuna kalıp mimarlığa kastır.

Çünkü masraflı bölümler. Zorluk olarak da bir farkı yok. Mimarlık - iç mimarlık - peyzaj mimarlığı - şehir bölge planlama - endüstriyel tasarım bunların hepsi hangi okulda okursan oku; İTÜ - YTÜ mimarlık ile benzer emeği verirsin.

Hocam adam 2 yıllık ön lisans bile okumadı bu nasıl oluyor anlamıyorum.

İç mimarlık ikiye ayrılıyor sayısalda iç mimarlık bölümü var EA da iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü var.
hocam 2 senelik okuyup 25 30 k almaya ne dersiniz peki sağlık bölümü okuyarak tabi fikriniz ne yönde olur onu bilemem ben bu sene sözelden girmeyi hedefliyorum 200 k yapsam öpüp başıma koyacağım o derece bende eğer ayt olmazsa tyt puanıyla sağlık bölümü hedefliyorum kpss atamalarıda kolay zaten ortalama 25 30 k maaşınız olur.

Hocam 2 senelik okuyup 25 30 k almaya ne dersiniz peki sağlık bölümü okuyarak tabii fikriniz ne yönde olur onu bilemem ben bu sene sözelden girmeyi hedefliyorum 200k yapsam öpüp başıma koyacağım o derece bende eğer AYT olmazsa TYT puanıyla sağlık bölümü hedefliyorum KPSS atamaları da kolay zaten ortalama 25 30 k maaşınız olur.

Hocam kan tarzı şeylerden hiç hoşlanmam.

Geri
Yukarı