İlk önce hangi yazılım dili öğrenilmeli?

Bu işin öncesi sonrası yok. Hangi alanda ilerlemek istiyorsan o alanda kullanılan dili öğrenin. Ayrıca HTML bir dil değildir.
HTML bir dildir, açılımında da söylendiği gibi bir markup dilidir, sadece bir programlama dili değildir.

İlk önce hangi yazılım öğrenmeliyim? İlk defa bilgisayar aldım. Kuzenim ilk önce HTML öğren dedi, YouTube'da Python ya da C++ öğrenmeliymişim. Sizce hangisinden başlayayım?
İnternet siteleri yapmak istiyorsan javascript, masaüstü uygulamalar yapmak istiyorsan c#, mobil uygulamalar için java/swift, oyunlarr için c++ veya c#, botlar veya yapay zekayla ilgili işler için python öğrenebilirsin. Aynı işi birçok farklı dille de yapabiliyorsun. Örneğin internet sitelerinin arkaplanda çalışan servislerini (backend/api) python ile de yazabilirsin, javascript ile de yazabilirsin, typescript ile de yazabilirsin, java ile de yazabilirsin, c# ile de yazabilirsin, vb... Yani sen kendine önce yapmak istediğin birşey bul, ondan sonra onu yapmak için hangi programlama dili gerekiyorsa onu öğrenmeye çalış. Zaten genelde bir dili öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek de çok zaman almıyor çünkü yazılımın mantığını öğrenmiş oluyorsun.

Son düzenleme:
Herkes C++ diyor ama C++ gömülü sistemler için daha uygun. Genelde Python derler çünkü kolay. Ben temel seviye Python öğrendikten sonra C# geçtim. Şuan C# öğreniyorum.

C# candır.

.Net desteği. ASP.Net ve MVC5 olayı ile dinamik Websitesi, Unity için de kullanılabilirlik. Veri işlemede ve otomasyonda kullanılabilirlik... Ticari yönü ve alanı daha fazla olan bir dil. Ben kapsamı geniş diye tercih ettim şahsen. Şuan dediğim gibi C# öğreniyorum.

C# öğrendikten sonra AI için Python, Gömülü sistem için C++, Web için bazen JavaScript öğrenmelisin. Ama zaten C# bildin mi bu diller çorap söküğü gibi gelir.

Ben bir süredir araştırıyorum bu surede HTML öğrendim. Pythonda da temel attım. C# ile gelismeye karar verdim mesela. Ama olay senin tercihlerine göre. Senin kararın. Sen hangi sektörü istiyorsan...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı