iMac mi, MacBook Pro Retina mı almalıyım?

• Konuyu başlatan maladjusted
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 8B
M

maladjusted

Ziyaretçi
Öncelikle merhabalar, milyonlarca başarısız Hackintosh denemesinden sonra orijinal bir Mac almaya karar verdim, öncelikle bütçem ise 4000-4500 civarı, aklımdaki modeller ise:

MacBook Pro Retina 13" (Late 2013) "orta konfigrasyon / 2.4 GHZ i5 Dual, 256GB SSD, 8GB Ram, Iris"
iMac 21" (Late 2013) "son konfigrasyon / 2.9 GHz i5 Quad, 1TB HDD, 8GB Ram, NVIDIA GeForce GT 750M 1GB"

ikisinin de birbirine has özellikleri var tabi, öncelikle şu anki sistemimden bahsedeyim, RAM konfigrasyonu yapılmış bir Mac Mini (Late 2012) "ilk konfigrasyon / 2.5 GHz i5 Dual, 512GB HDD, 12GB Ram, HD4000", Mavericks yükleyince iyicene hantallaştı, bir de SSD yok tabi.

Günlük kullanımıma gelince de hiç oyun oynamam öncelikle, sadece müzik dinler, ve de film izlerim, ayda yılda bir ses kayıdı ve Renderlarla meşgul olurum, en ama en önemlisi çok sıkı bir arşivleme takıntım vardır, şu anki sistemimde 500'ye yakın etiket katoloğu ve de 10.000'e yakın etiketli dosya (her birinde en az 10 tane etiket bulunuyor) var, her şarkıyı konusuna, tarihine, bestekarına kadar ayırıyorum ve şu anki sistemim artık dayanamıyor, çok hantallaştı.

Kafam çok karıştı bu iki model arasında, iMac'in beğenmediğim üç özelliği ise tabi ki taşınabilir olmaması, SSD yerine HDD kullanılması, ve de ekranın düşük çözünürlüğü (Note 3'den sonra pikselleri saymak çok sinir bozucu geliyor), ama can alıcı kısmı ise Quad Core işlemcisi, ve de harici grafik çözümü, MacBook Pro'ya baktığımızda da evet işlemci 2.4 GHz, ve de Dual Core, veya grafik kartı da Iris, iMac'in 21" en düşük konfigrasyonuna sahip olan modeldekinden bile düşük, ama onun da en can alıcı noktası Retina ekranı, bana Full HD bile büyüleyici gelirken 13"'lik bir sistemde 2560 x 1600 çözünürlük keyifli olacak gibi, ekran boyutu pek sıkıntı değil zaten, ikincisi ise boyutları, ve de ağırlığı, çünkü her zaman elimin altında olması gerekiyor, sizce hangisini tercih etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 12 yıldır imac kullanıyorum gayet memnunum. Fakat macbook retinada güzel. Eğer üniversitede felan lazım oluyor. Yanında taşıyabiliyorsun ama imacdede film felan güzel oluyor. ;) Retina çok daha fazla canlı.

Sanırsam MBPR alacağım, ama evime yakın yetkili satıcıya 8 gün içinde gelecekmiş, 8 gün rahat rahat düşünüp doğru karar vermek en iyisi aslında. Ben taşınabilirliğe çok önem veriyorum ama iMac'in de performansı aynı fiyat aralığındaki MBPR'dan katlarca daha iyi. Sizce sırf taşınabilirlik için ve de Retina ekran için MBPR almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kararımı verdim, en yüksek 15" MBPR alacağım, nasıl olsa da harici bir grafik çözümü sunuyor, iMac'in en üst modeline SSD, RAM ve i7 konfigrasyonu yapınca çok pahalıya geliyor.

Macbook Pro seçmekle bence iyi ettin hem taşınabilir hem hızlı. Bende Hackintosh'la Logic Pro 9 ve After Effects kullanmaya çalışıyorum. Ama sürekli evde olmam gerekiyor ve çok can sıkıcı. En iyisi Macbook. :)

Retina MBPR fazladan 1500-2000tl fark atar, çok önemli değilse 1440x900pixel 13.3 yada 15 inch için işini görür... Güç olarak yeni nesil daha güçlü tabiki ama fiyatıda ona göre...

Son günlerde stüdyom için ayrı bir bilgisayar almaktan vazgeçtim, onun için MBPR çıtasını yükselttim, en azından hem Quad, hem i7, hem de 2GB NVidia grafik çözümü sunuyor, artık gece gündüz render alabilir, video düzenliyebilir, şarkı kaydedebilirim... Stüdyo için sadece bir Thunderbolt monitör aldım mı tamam :) 5.300 TL'lik 15 inch başlangıç modelinden vazgeçtim çünkü o paraya yazık, sadece Iris Pro 5200 (PRO) için o kadar para, bilmiyorum, ama saçma geliyor, en iyisi biraz daha yükseltmek ve de 'gerçek' bir Mac almak... Retina olmazsa olmazım açıkçası, yani Note 3'ten sonra pikselleri saymak insanı delirtiyor, ve de ekrandaki öğelerin, Apple Menu Bar'ın ne kadar küçük olduğunu görürsem o kadar seviniorum, sanırsam benim için en iyisi MBPR L2013 15" 2.3 GHZ...

İmac al 27 inch aynı fiyat, ekranıda yeteri kadar geniş ve tüm ihtiyaçlarını karşılar, çözünülürlük retina olmasada gayet yüksek...

iMac'i düşünüyordum ama hem i7'ye yükseltince, 8GB Ram daha ekleyince, hem de SSD'ye geçince 1000 lira artıyor. Ve de sorun taşınabilirlik ve de çözünürlük. Yani iMac 27"'deki çözünürlüğün aynısı sadece 15"'lik bir MBPR'de var. En iyisi en yüksek stok (özel konfigrasyon hariç) (i7 Quad 2.3, 16GB RAM, 2GB NVidia GeForce GT750M 2GB + Iris Pro, 512GB SSD) MBPR gibi düşünüyorum ama zamanım var iken sizin gibi insanlardan yardım almak istedim. Apple Store'da da bana en uygunun en yüksek stok 15" MBPR olduğunu düşünüyor...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı