İngilizce kelime okunuş kısayolları nasıl kullanılır?

Nedim ASUR

Kilopat
Yer
Honolulu
Merhaba arkadaşlar. Örneğin 'combine' kelimesinin okunuşu ˈkämˌbīn olarak gösteriyor. Bu aradaki işaretler ve harflerin okunuşları yani okunuşun başındaki (ˈ) işareti gelmesi, aradaki (ˌ), (ä) bu harf gibi işaretler ve harfler nasıl okunuyor? Bunların tamamını içeren bir site linki vs var mı?

Up

Bunlara phonetics deniyor, dildeki butun sesleri cikarabilmek icin gelistirilmis bir alfabe. Amac, sadece phoneticleri kullanarak ingilizce okunuslari (prononciation) 100% dogru yapmak.

Phonetics diye aratirsan yeteri kadar bilgiye ulasabilirsin, eminim yeterince tutorial videolari da vardir.

Ben uzun süre internetten videolar izleyerek geliştirmiştim. Kursa gittiğimde ise Amerikalı hoca herhangi bir hatam olmadığını söylemişti.

Tavsiyem okumaya çalışmak yerine videolardan duyarak öğrenmeye çalışın.

Teşekkürler tavsiyene uyacağım. Ama merak ediyorum alttaki gibi okunuşlarını gösterdiklerinde Türkçe seslendirirken belirli bir seslendirme şekli vardır. Bunlarının hepsini gösteren bir döküman var mı? Hatırladığım kadarıyla İngilizce sözlüklerin en başlarında bunların bir kısmını gösteren bölüm vardı. Ben tamamını içeren yani başında veya ortasında (ˌ) olması, bazılarında bir kısmı büyük harfle göstermesi ki bu sanırım daha baskın söylemek anlamına geliyor, bunların tamamını içeren bir bilgi kaynağı arıyorum.

Dosya Ekleri

• upload_2018-3-5_18-16-0.png
    upload_2018-3-5_18-16-0.png
    2,4 KB · Görüntüleme: 66
Bazı harflerin fonetik olarak okunuşudur onların. Yani bizim dilimizde olmayan ama onların Anglo dillerinde bulunan harflerdir. Onları dinleyerek öğrenebilirsiniz. Mesela örnek vermek gerekirse bizim alfabemizde bulunan "Ğ" harfi onlarda yok ve bunu "G" olarak okuyor öğrenmeyenler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı