İngilizce Nasıl Geliştirilir?

volkan956

Hectopat
Daha fazla  
9. sınıf öğrencisiyim ve dil bölümünü araştırdım bana daha yakın geldi. Dil bölümü hakkında bilgi verebilir misiniz; iş olanakları, dersler ve bölümler vb. Birde öğrendiğim kelimeleri unutuyorum, en basitleri bile aklıma gelmiyor. Kısaca İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde okullarda ayrı köşede takılan havalı sınıflardır, herkes size ödev getirir, soru sorar, farklı açıdan bakar :) İş seçeneklerinin çeşitliliği biraz az, örneğin İngilizce Öğretmenliği, Turizm Rehberi, Tercüman, İngiliz Dili Edebiyatı vesaire...

İngilizceni geliştirmek için şöyle bir kısa mesaj yazmıştım:

İngilizce bilen veya merakı olan biriyle iletişim kurmaya çalışabilirsiniz. Sosyal medyadan yabancı kişilerle sohbet edebilirsiniz. Yabancı dizilerin ve oyunların da çok etkisi var. Önüne çıkan bilmediğin kelimeleri speaking yaparken kullanmaya - cümle içinde kullanmaya- çalış. Grammari de ezberle yut ve İngiltere'de yaşamaya hazırsın

:D Teşekkürler herşey için peki dil sınıfı açılmazsa? Bir de iş olanakları az demişsin ama ingilizce öğretmenliği ve tercümanlığın iş olanakları çok fazla diye duymuştum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Meslek çeşitliliğinden bahsediyorum. Dil sınıfının açılmaması konusunda bir şey yapamayız, açılmasını istiyorsan arkadaşlarına önerebilirsin.

Dil gelişimi -hangi dil olursa olsun- en temel olarak o dille çok haşır neşir olmayla sağlanır. Yani zamanının belli bir kısmını o dille geçirmelisin ki bu sana girdi (input) sağlasın. Girdiler ne kadar çok ve ne kadar kaliteli olursa çıktılar (output) da o kadar doğru olacaktır.

Girdi sağlama yolları dinleme ve okuma becerileridir. Seviyene uygun okuma metinleri sana cümle dizimini ve dilbilgisi için gerekli ön hazırlığı sağlar. Dinleme çalışmaları ise sana telaffuz, tonlama ve konuşmada kullanılacak olan kalıp ifadeleri sağlar. Bu çalışmaları dilbilgisi yardımıyla desteklemek, okuduğun ve dinlediğin ifadelerin neden bu şekilde meydana geldiğini anlamana yardımcı olur. Sadece dinleme ve okuma, dilbilgisi olmadan yetersiz kalacaktır.

Yeteri oranda girdi sağlanınca çıktı becerileri olan yazma ve konuşma becerileri gelişecektir. Unutma; konuşma becerisi dinleme becerisi üzerine, yazma becerisi ise okuma becerisi üzerine temellenir. Okuma olmadan yazma, dinleme olmadan konuşma mümkün değildir.

İş alanları konusunda devlet kadrosunda olmak istiyorsan tabii ki öğretmenlik seçeneği mevcut. Devletin tercüman çalıştırdığı alanlar da muhakkak mevcuttur. Öğretmenlik alanıyla ilgili şöyle bir sıkıntı var: KPSS. Mülakat denilen sistemle bu iş iyice çığırından çıktı. Eskiden puanını alır ve atama hakkı kazanırdın. Fakat şimdi puan almak yetmiyor.

Diğer en popüler iş alanı çevirmenlik. Çeviri işi ilk zamanlarda ciddi zaman alan bir iştir. Ve bu kadar zaman isteyen bir işten emeğinin karşılığını almayı bekleme. Tabii bu ilk zamanlar için geçerli :) Bir süre sonra otomatiğe bağlar çoğu çevirmen. Çeviri işi bireysel olarak başlar ve zamanla çeviri büroları ile devam eder. Bu bürolarda bireysel çalışmaya "nispeten" garanti işin olur. Tabii performansın tatmin ettiği sürece. Özel sektör çalışanı olmak zor.

Diğer iş kolları turist rehberliği gibi turizmle ilgili birçok alanı içerir. İş alanı, işini iyi yapan için, uluslararası elçiliğe kadar gidebilir.

Bu arada dil denince sadece İngilizce akla gelmemeli. Ekonomik gelişmeler de gözönüne alındığında mesela Çince bile size ekmek yedirebilir.

Kimisi okuyarak daha iyi anlar kimisi dinleyerek... Bu biraz da kişisel bir tercih. Ama temelinde kullanmak var. Kullanmadan öğrenemezsin. İş konusunda sıkıntı yaşamazsın, en kötü öğretmen olursun. Ayrıca dil okuyup farklı işler yapan çok insan var. Dediğim gibi çok kişisel bir tercih. Şu an 12. sınıfım LYS'ye hazırlanıyorum, derste dinlediğim dışında çalışmıyorum. 80 sorudan 75-78 arası netler çıkartıyorum. İlk çözdüğüm deneme ile kıyasladığımda arada çok fark var. Okuduğunu anladığın sürece sınav kolay.

İngilizce hazırlık öğrencisi olarak şunu diyebilirim ki, okulda verilen eğitim seviyesinin önemi çok büyük. Ne olursa olsun çok iyi dinlemelisin nedeni ise kulak aşinalığının önemi çok büyük. Bilmediğin yabancı kelimeler için asla translate kullanmamalısın. Cambridge ve Oxford gibi kaliteli sözlükler kullanmalısın bu gibi sitelerde kelimeler A/1, A/2, B/1, B/2 ve C/1 olarak seviyelere ayrılır aynı zamanda, aynı kelimenin farklı anlamlara geldiği farklı cümle örneklerine göz gezdire bilirsin. En önemli noktalardan birisi ise öğrendiğin bir kelime ile cümle kurmaya çalışmak.. Dinlemek ise anlama kabiliyetini büyük ölçüde ilerletir, gerek internetteki seviyeye göre ayarlana bilen dinleme aktivitesi içeren sitelerle veya D&R gibi kitapçılardan A/1 seviyesi kitaplar alabilirsin bu tarz kitapların içinde dinleme CD'leri var bir yandan okurken telaffuz, okuma ve anlama gibi yeteneklerini geliştirebilirsin.

İngilizce hazırlık öğrencisi olarak şunu diyebilirim ki, okulda verilen eğitim seviyesinin önemi çok büyük. Ne olursa olsun çok iyi dinlemelisin nedeni ise kulak aşinalığının önemi çok büyük. Bilmediğin yabancı kelimeler için asla translate kullanmamalısın. Cambridge ve Oxford gibi kaliteli sözlükler kullanmalısın bu gibi sitelerde kelimeler A/1, A/2, B/1, B/2 ve C/1 olarak seviyelere ayrılır aynı zamanda, aynı kelimenin farklı anlamlara geldiği farklı cümle örneklerine göz gezdire bilirsin. En önemli noktalardan birisi ise öğrendiğin bir kelime ile cümle kurmaya çalışmak.. Dinlemek ise anlama kabiliyetini büyük ölçüde ilerletir, gerek internetteki seviyeye göre ayarlana bilen dinleme aktivitesi içeren sitelerle veya D&R gibi kitapçılardan A/1 seviyesi kitaplar alabilirsin bu tarz kitapların içinde dinleme CD'leri var bir yandan okurken telaffuz, okuma ve anlama gibi yeteneklerini geliştirebilirsin.

Ek olarak basit seviye yabancı dil haber veren siteler var inceleyebilirisin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı