İngilizce söylenenleri anlamıyorum

Exellancy

Decapat
Hocam okurken genel olarak sıkıntı yok, her şeyi çevirebiliyorum ama sesli dinlediğim zaman hiçbir kelimeyi yakalayamıyorum. İngilizce bir şeyler dinlerken arada bazı kelimeleri yakalayabiliyorum sadece, gerisi kuş cıvıltısı gibi geliyor. Nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aksan farkından olabilir, kimisi bunu alt yazılı dizi ile çözüyor ancak bende çok etkili olmadı. Dua Lipa gibi şarkıcıların akustik kayıtlarını sözlerini açıp dinlerken söylemeyi tercih ettim. Biraz daha kelimeleri tane tane kullanıyorlar ve hangi harfleri yuttuklarını, hangi kelimeleri ses olarak nasıl çıkarttıklarını vs daha iyi kavrayabiliyorsun.

Üstteki arkadaşlarımın da dediği gibi, hem pratik yetersizliği hem de aksan farkından dolayı anlamama durumu olabiliyor. Yıllar içerisinde, izlediğiniz ve dinlediğiniz sesleri anlamaya başlarsınız. Şu an ben duyduğum konuşmanın, Amerikan mı, İngiliz mi, hatta konuşan Rus mu Alman mı, gibi gibi saptamaları yapabiliyorum. Çünkü kişi konuşunca, İngilizce konuşsa bile pratiğiniz varsa rahatlıkla hangi ülkeden olduğunu aksanından anlayabiliyorsunuz.

Hocam okurken genel olarak sıkıntı yok, her şeyi çevirebiliyorum ama sesli dinlediğim zaman hiçbir kelimeyi yakalayamıyorum. İngilizce bir şeyler dinlerken arada bazı kelimeleri yakalayabiliyorum sadece, gerisi kuş cıvıltısı gibi geliyor. Nasıl çözebilirim?
Sık sık Türkçe Altyazılı dizi izlemenizi öneririm hocam.

Pratik yapmak lazım. İngiliz aksanıyla konuşan birini getirsinler buraya, söylediklerinin tamamını anlayan birisi çıkmaz. Düşük seviyeler için yapılmış podcastler dinleyebilirsin böylece anlaman daha kolay olur. Sonrasında altyazılı dizi film izlersin gibi gibi. Ama cümleleri anlamak için kelime bilgisi de çok önemli. Kelime eksikliğinden de kaynaklanır bu olay. Kelime çalışabilirsin biraz.

Dostum çok maruz kalacaksın mesela ielts sınavı denemeleri alıp dinlemeleri anlayıp cozmeye calıs benim oyle gelişti.

İzlediğin her şeyi TR altyazılı izlemeye çalış zamanla youtubedeki videoları da ingilizce altyazıları ile anlamaya başladığında aşinalık sağlayacaksın.

Geri
Yukarı