İngilizcede "did" ve "was" ne zaman kullanılıyor?

Cricexx

Picopat
Daha fazla  
Mesela İngilizcede daha önceden Amerika'ya gitmiş ve hala orada yaşayan bir insandan bahsedeceksen "did" kullanılır mı veya hasta olduğumuzu ama hastalığımızın devam ettiğini belirtmek için "was" kullanılır mı? Eğer kullanamazsak "did" ile "used to" arasındaki fark ne oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bir fiil ise "did" kalıbı kullanılır. Isim ise "was/were". Ama eğer oraya gitmiş ve hala ordaysa present perfect tense kullanılabilir.
Ayrıca Google diye bir şey var, rica ediyorum şu soruları buraya sormak yerine internete sorun. Burası bir forum ve sorduğunuz şey internete yazarak dakikalar içinde halledebileceginiz bir soru.

Son düzenleme:
Amerika'ya gitmiş ve hala orada yaşayan bir insandan bahsedeceksen
He/She has gone to America and still lives there. Hala orada olduğunu belirtmek için gone to kullanılıyor.

hasta olduğumuzu ama hastalığımızın devam ettiğini belirtmek için "was" kullanılır mı?
Bunun için present perfect tense kullanılır. Örnek: She has just made a cake. Eylem bitti ama etkisi devam ediyor.

Mesela İngilizcede daha önceden Amerika'ya gitmiş ve hala orada yaşayan bir insandan bahsedeceksen "did" kullanılır mı veya hasta olduğumuzu ama hastalığımızın devam ettiğini belirtmek için "was" kullanılır mı? Eğer kullanamazsak "did" ile "used to" arasındaki fark ne oluyor?
1.Soru:Eğer Amerika ya önceden gidip hala orda yaşadığını belli etmek istiyorsan have been living diyebilirsin ama eğer belirtmek istemiyorsan geniş zamanla yani lives diye kullanabilirsin.

2.Soru:Yukardaki soruyla aynı mantık have been ill diyebilirsin

3.Soru:did,do nun 2.halidir yani past hali ve geçmişte yaşanan bir olayı anlatmak için kullanılır ve olumsuzda didnt,soruda Did olarak kullanabilirsin ama olumluda fiile -ed takısı gelir yani did have diyemessin mesela.Used to ise geçmişte yapılan alışkanlıkları anlatmak için kullanılır,örneğin;I used to go to bed at 21.00 p.m.(Ben saat 9 da yatağa giderdim).Aralarındaki fark budur.

Anlamadığın bişey olduysa sor çekinme(bu arada dil sınıfı öğrencisiyim).

"was" yardımcı fiili, "am/is" yardımcı fiillerinin geçmiş halidir, "were" de aynı şekilde "are" fiilinin.

I am a child. => Ben bir çocuğum.​
I was a child. => Ben bir çocuktum.​

"did" ise "do" fiilinin geçmiş hali.

I did some paintings. => Biraz boyama yaptım.​

"used to" ise apayrı bir olay, alışkanlıklarla ilgili bir öbek kendisi.

I am used to wake up early everyday. => Her gün erken kalkmaya alışığım.​
I was used to see her after school. => Okuldan sonra onu görmeye alışkındım.​

Peki olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde neden sürekli "did" getiriyoruz?

Çünkü aslında her fiil cümlesinin içinde bir "do" yardımcı fiili bulunur. Ancak olumlu cümlelerde bu "do" düşer, eğer geçmiş zamansa da "do" yardımcı fiili düştüğü için ana fiili geçmiş zamana çevirme ihtiyacı duyarız. Sorularda ve olumsuzluklarda bu yüzden her zaman "do" ve "did" görürüz.​
Did you make a cake? => Bir pasta yaptın mı?​
I made a cake [I (did) make a cake] => Bir pasta yaptım.​
I didn't make a cake. => Bir pasta yapmadım.​
Aynı şekilde eylemin vurgulanmasında da "do" ve "did" kesinlikle belirtilir.​
Why didn't you speak to him? => Onunla neden konuşmadın?​
I DID speak to him but he didn't listen! => Onunla konuştum ama dinlemedi!​
(Gördüğünüz gibi bir vurgulama olduğu için "do" yardımcı fiili düşmedi ve "I spoke" demedik, geçmiş zaman "do"ya getirildi.)​

Geri
Yukarı