Intel dynamic Tunning Technology (DTT) açmak yararlı mı?

Selam,

Intel dynamic Tunning Technology (dtt) açmak yararlı mı bir sorun çıkarır mı ya da?

DPTF'nin alternatifi olan bir teknoloji. Kendisi otomatik olarak çalışması gerek. Fan hızı, Sıcaklık değerleri ve frekans değerlerini optimize eden bir teknoloji. Çalışması bir sorun teşkil etmez. Üreticinin destek verdiği sürücüleri kurmak daha yararlı olur.

DPTF'nin alternatifi olan bir teknoloji. Kendisi otomatik olarak çalışması gerek. Fan hızı, Sıcaklık değerleri ve frekans değerlerini optimize eden bir teknoloji. Çalışması bir sorun teşkil etmez. Üreticinin destek verdiği sürücüleri kurmak daha yararlı olur.
Bios ta disabled olarak varsayılanı Intel Apo teknolojisi için açmayı düşünüyorum ne dersiniz ?

BIOS'ta disabled olarak varsayılanı Intel Apo teknolojisi için açmayı düşünüyorum ne dersiniz?

Aktif hale getirebilirsiniz. Zamanla sisteminiz ısındığında performansı kontrol altına alabilmek için fan hızınızı yükseltmeye başlar ve işlemci frekansını düşürmeye başlar. Sistemin optimum çalışması için gayet iyi geliştirilmiş bir teknoloji. Intel Apo teknolojisi için kullanacaksanız Re-size bar özelliğini de aktif hale getirmeyi unutmayın. Intel Apo Direct Memory Access yöntemiyle çalıştığı için tam performans için Re-Size bar özelliğide gerekli.

Aktif hale getirebilirsiniz. Zamanla sisteminiz ısındığında performansı kontrol altına alabilmek için fan hızınızı yükseltmeye başlar ve işlemci frekansını düşürmeye başlar. Sistemin optimum çalışması için gayet iyi geliştirilmiş bir teknoloji. Intel Apo teknolojisi için kullanacaksanız Re-size bar özelliğini de aktif hale getirmeyi unutmayın. Intel Apo Direct Memory Access yöntemiyle çalıştığı için tam performans için Re-Size bar özelliğide gerekli.
Asrock anakart kullanıyorum sanırım smart değilde clever olarak geçiyor bende omu hocam?

ASRock anakart kullanıyorum sanırım Smart değil de clever olarak geçiyor bende omu hocam?

Evet C. A. M. Clever Access Memory olarak geçer ASRock anakartlarda. Fakat ASRock anakartlarda öncelikle CSM kapatılması gerekiyor. CSM açıkken düzgün çalışmıyordu hatırladığım kadarıyla. CSM ile legacy sistem yüklediyseniz sorun çıkartacaktır. CSM kapatıldığında format atmak gerekebilir.

Hocam CSM'i kapatmadan açmaya çalıştım APO yu fakat açılmadı o yüzden midir?

Ondan olabilir fakat işlemci desteklemiyorsa ondanda yapar. ASRock anakartlarda CSM ayarı UEFI ayarı Re-size bar ayarı çok dengesiz çalışıyor. Kullandığınız işlemci nedir?

i5 12400F hocam AG400 hava soğutması takılı, hazır sizinle konuşuyoruz size bir sorum olacak i5 12400F için AG400 aldım dediğim gibi 75 dereceleri görüyorum bazı oyunlarda bir yerde denk geldim konusunuda açtım hatta braketler varmış Thermalright'ın LGA 1700 soketine uygun onu takmak hem işlemcinin bükülmesinin önüne geçiyormus hem de sıcaklığı 10 derece kadar düşüyormuş ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında 2.olarak işlemciyi fazla yormamak için bazen Turbo'yu kapatıyorum güç seçeneklerinden 2400MHz'e sabitleniyor bazı oyunlarda da açıyorum 4000MHz'e kadar çıkıyor, kapalıyken bazı oyunlarda drop sorunları yaşanabiliyor. Birçok kişi 2400MHz de Turbo Boost kapalı şekilde yani kullanmanın işlemcinin ömrünü uzatacağını söyledi Turbo açık kullanırsam ne gibi bir eksisi olur hocam? Teşekkürler şimdiden.

Direkt olarak Intel APO desteği bulunmuyor. Advanced mod olarak çalıştırılabilirse belki çalışır. CSM kapatıp bir deneyin isterseniz.

Hocam AG400 hava soğutması takılı, hazır sizinle konuşuyoruz size bir sorum olacak i5 12400F için AG400 aldım dediğim gibi 75 dereceleri görüyorum bazı oyunlarda bir yerde denk geldim konusunuda açtım hatta braketler varmış Thermalright'ın LGA 1700 soketine uygun onu takmak hem işlemcinin bükülmesinin önüne geçiyormus hem de sıcaklığı 10 derece kadar düşüyormuş ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında 2.olarak işlemciyi fazla yormamak için bazen Turbo'yu kapatıyorum güç seçeneklerinden 2400MHz'e sabitleniyor bazı oyunlarda da açıyorum 4000MHz'e kadar çıkıyor, kapalıyken bazı oyunlarda drop sorunları yaşanabiliyor. Birçok kişi 2400MHz de Turbo Boost kapalı şekilde yani kullanmanın işlemcinin ömrünü uzatacağını söyledi Turbo açık kullanırsam ne gibi bir eksisi olur hocam? Teşekkürler şimdiden.

İşlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatacak ya da performansını kısıtlayacak bir şey yapmanıza gerek yok. İşlemciler ne kadar ısınırsa ısınsın üreticinin belirlediği ısı sınırına geldiğinde zaten frekans olarak darboğazı kendisi gerçekleştiriyor. Orada yer alan ısı sınırı aşılmaya başladığında sorun çıkar. Intel'in sitesinde bu işlemci için TJunc olarak 100 dereceye kadar yolu var diye göstermiş. Sınırlamanıza bu sebeple gerek yok. Sıcaklık değerlerini illa düşüreceğim diyorsanız soketinizde braket değişikliği gibi değişiklikler etkiliyorsa değerlendirebilirsiniz. Drop sorunları yaşamaya gelince. Bu sıcaklık değerlerine ulaşmadan direkt olarak drop olmaması lazım. Drop sorunu sıcaklıktan kaynaklı değilse işlemcinin güç yönetimiyle ilgili sorunlardan kaynaklı olabilir. Anakart üreticisinin sitesinde yer alan chipset sürücüleri gibi Intel'e ait olan sürücüleri kullanmak gerekiyor. Güç yönetimini en iyi bu şekilde optimize edebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı