Rehber İnternette gizli kalmak

Order S

Decapat
İnternette gizli kalmak olağan bir şey değildir. Ancak yine de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım iyi okumalar sevgili sosyal.

1- VPN kullanmak.

-VPN kullanmak sizi aşırı derecede gizlemez. Bilinçsiz VPN kullanmak ise daha tehlikelidir. Örneğin anında DNS açığı veren VPN'leri basit işler harici kesinlikle kullanmayın sağlam bir VPN ve sağlam bir log politikası olmalı log ise kısaca, hareketlerinizin kayıt altına alınmasıdır. Kendi verilerinizi 3. parti şirketlere satan VPN'ler kullanmayınız.

Önerim; tarayıcı için VPN hub, uygulama olarak ise nord VPN'ya da Express VPN.

2- MAC adresi değiştirmek.

-MAC adresi kısaca donanım adresi demektir. MAC adresi, bilgisayarın Ethernet kartına üretici tarafından kodlanan bir bilgidir. Değiştirmek çok önemlidir.

Önerim; tmacv6.

3- VDS/VPS kullanmak.

-VDS kısaca sanal makine demektir. IP adresiniz, sunucunun kurulu olduğu ülkede olarak gözükür ancak yine de VDS içi VPN kurmakta fayda var.

Önerim; Microsoft Azure.

4- Tor Browser'ya da tarayıcı gizli sekmesi kullanmak.

-Tarayıcı gizli sekmesi sayfayı kapattıktan itibaren verileri siler. Ancak ne kadarı silinir belli değil. Yine de kullanmak son tercih olmalı neticede tarayıcınızda log tutar ve işleyerek satar. Ancak Tor Browser IP adresiniz ve konumunuzu her dakika sansürleyerek anonimlik sağlar.

Önerim; Tor Browser ancak verilerinizi her dakika sansürlediği için çok yavaş çalışır VPN ile sıkıntı yaşayabilirsiniz.

5- Hard Disk/SSD seri numarası değiştirici.

-Fabrika çıkışlı seri numarasını değiştirmenizi sağlar. Çok işe yaramaz ama yine de her anlamda anonimlik istiyorsak yapmak şart.

6- Log temizlemek

-Devamlı anonimliğinizi sağlamak için log temizlemek çok önemlidir.

Önerim; CCleaner

7- Çerez (Cookies) temizliği

-Farkında olmayıp her seferinde evet dediğiniz çerezler sizin bilgilerinizi 3. parti şirketlere satar. Ayrıca log tutuyor diye biliyorum yanlış olmasın.

Önerim; Yine CCleaner

Benim aklıma gelenler bu kadardı dostlar extrası size kalmış. Herkese iyi günler. 🙃

Son düzenleyen: Moderatör:
CCleaner önermiyorum 👎

Anonim kalmak deyip de ücretsiz ve arkada aslında ne yaptığı belli olmayan bir programı kullanmak akıl kârı bir iş değil.

Firefox'un contanier eklentisi var. O veri gizliliği açısından bayağı işe yarıyor.

Firefox kullanırken de Config'ten ayarlamalarla internet parmak izini engellemek oldukça kolaylaşıyor.

Bana Tor Browser kullanmak bayağı abartı geliyor.

USB'ye Tails'i yazdırın ve mümkün olduğunca Onion bağlantılarda veya kendinizle alakalı olmayan bilgilerle clean'de gezinin. Sizin adınıza düzenlenmemiş olan bir faturalandırmaya sahip PC'yi kullanmanız zaten daha da önemli (çalıntı mal kullanmayacağınıza göre parça parça toplamanız veya ikinci el almanız gerekecektir).

Yeni konular

Geri
Yukarı