IP adres ile site yayınlamak

Makaleler
1
Yer
Türkmenistan
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci programmist(programci, yazilimci), 3DS MAX ögrencisi
Selam herkese. Ben google da bi sey ararkan karsima IP adresli yada alan adi oyleydimi bilmiyorum boyle site cikdi karsima. Adresi yazamam IP adres gibiydi. Peki bu alan adimiydi yoksa IP adresmiydi? Yani eger mumkunse ben IP adresle site yayimlamak istiyorum. Oyun sunucu acildigimda modemde port ayari yapiliyor ve herkes girebiliyor. Bu IP adresli sitedede portmu aciliyor yoksa?

IP adresiyle site yayınlayabilirsiniz fakat Google veya benzeri siteler sizi adam yerine koymaz. IP adresi olarak yayım yaptığınızda alan sunucuları kullanamazsınız. Öyle ki siteniz 5-0 geride başlar. Evet, XAMPP gibi bir program indirip 80 portuna izin verdiğinizde port açılıyor ve diğer insanlar sizin IP adresinizi tarayıcının URL kısmına yazdığında açmış olduğunuz siteye erişiyor. Fakat statik IP kullanmıyorsanız, modem resetlendiğinde IP adresiniz kaybolacağı için bir anlamı olmaz.

Her sitenin bir IP adresi vardır, sadece DNS sunucularından domain (site linki, mesela: www.example.com) kiralayıp adreslerini gizliyorlar. Böylece karmaşık sayılar yerine belirli ve akılda kalıcı kelimelerle bağlantı sağlanabiliyor.

CGN havuzunda değilsen evet, port yönlendirme ile kendi bilgisayarında genele açık bir web sitesi açabilirsin. Ancak böylesi verimli değil, yalnızca test amaçlı olur.

Benim siteyi acmakdaki amacim 5-10 kisilerle mesajlasmak. Yani soyleyebilirsiniz neden bircok sosyal medya varken bunu kullanacaksiniz diyebilirsiniz, ben kendim siteyi yonetmek, site sahibi olarak mesajlasmak vs Adminlik duygusini tatmak istiyorum.

Mümkün ama tavsiyem bir sunucu kiralayıp orada kullanın.
Domain konusunda da, Freenom gibi 1 seneliğine ücretsiz domain sağlayan yerler mevcut.
Ben para odemek istemiyorum. Zaten siteyide aksamlari açicagim. 7-24 acamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı