iPhone 11 pil sağlığı güncellemeyle %2 düştü

142110

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, selamlar. Temmuz'un başında aldığım iPhone 11’in pil sağlığı yeni gelen iOS 13.7 güncellemesine kadar %100’dü. Daha dün güncelledim ve pil sağlığım bir anda %2 düştü. Telefonumun bataryasına iyi bakıyorum. %20’nin altına hiç düşürmedim, şarjdayken kullanmıyorum ve %80’i geçip pil kalibrasyona girdiğinde hiç çıkarmıyorum şarjı. Telefondan oyun da oynamıyorum dizi film de izlemiyorum. Bu %2’lik düşüş normal mi? Bana böyle bir anda düşmesi anormal geldi. Telefonun pil performansından zaten genel olarak memnun kalmamıştım. Bu düşüş rahatsız etti.

Kalibrasyona geçtiğinde nasıl anlıyorsunuz bu durumu? Ben yüzde yirmiye gelince takıyor ve yüzde seksen civarlarında çıkarıyorum her zaman.

İphone XR kullanıcısıyım. Aynı sorun bende de oluştu ancak bir sorun olmaz bence. Bugün düşmezse yarın düşecek kullandıkça cihazı. Güncelleme ile alakasız olsa bile göz ardı edilebilir bir kayıp.

İphone XS cihazımda sabah %1 akşam %1 olmak üzere 1 günde %2 lik düşüş yaşamıştım. Apple ile konuştum herhangi bir sıkıntı olmadığını söylediler. Şuanda da 8. ayına girdi telefon ve pil sağlığı %94. Pil sağlığını referans almanı pek önermiyorum. Kendi ekran sürenin düştüğünü hissettiğinde bataryada sıkıntı olduğunu anlayabilirsin. Kısacası pek güvenme oraya.

Kalibrasyona geçtiğinde nasıl anlıyorsunuz bu durumu? Ben yüzde yirmiye gelince takıyor ve yüzde seksen civarlarında çıkarıyorum her zaman.

Tam emin olmadığım bir konu olmakla beraber araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla pil %80-%100 arasında kalibrasyona giriyor bu aşamada daha yavaş dolmasının sebebi de buymuş. Bu aşamadayken şarjdan çekmememiz gerekiyormuş. %80’i geçirmeden çekerseniz şarjdan daha iyi olur.

Tam emin olmadığım bir konu olmakla beraber araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla pil %80-%100 arasında kalibrasyona giriyor bu aşamada daha yavaş dolmasının sebebi de buymuş. Bu aşamadayken şarjdan çekmememiz gerekiyormuş. %80’i geçirmeden çekerseniz şarjdan daha iyi olur.
80 ile 100 arasında yavaş şarj olmasının sebebi bataryanın boş kısmı azaldıkça yüksek watt gelirse ömründen çok hızlı yer. Telefon çektiği wattı düşürdüğü için yavaş şarj doluyor. Farkındaysanız 0-50 şarj olma süresi işe 50-100 arası şarj olma süresinde 2 kat fark var nerdeyse.

80 ile 100 arasında yavaş şarj olmasının sebebi bataryanın boş kısmı azaldıkça yüksek watt gelirse ömründen çok hızlı yer. Telefon çektiği wattı düşürdüğü için yavaş şarj doluyor. Farkındaysanız 0-50 şarj olma süresi işe 50-100 arası şarj olma süresinde 2 kat fark var nerdeyse.
Ben ise tam olarak 100'de kalmasının bataryaya uzun vadede zarar ettiğini, bu yüzden en az yüzde 10 ve en fazla yüzde 80 olarak(yani olağan durumlarda elbette 100 olması gerekiyor ama günlük kullanım olarak) bekletilmesi gerektiğini duymuştum.

Wi-Fi ile güncellemelerde hatalı kodlamalar yapılabiliyor. Güncellemeleri en iyisi bilgisayardan iTunes ile yapmak. Şöyle söyleyeyim; pil sağlığım %80 gösteriyordu telefonu iTunes üzerinden sıfırladım pil sağlığım %87’ye çıktı. Wi-Fi ile yapılan hatalı kodlu güncellemeler telefonunuzda bazı eksikliklere yol açabiliyor. En temizi telefonunuzu sürekli olarak yedeklemek ve 6 ayda bir iTunes üzerinden telefonu sıfırlamak. Bu şekilde cihazı daha verimli bir şekilde kullanabilirsin. Önerim yedekleme alıp, sıfırlaman yönünde bir de öyle bak.

Ben ise tam olarak 100'de kalmasının bataryaya uzun vadede zarar ettiğini, bu yüzden en az yüzde 10 ve en fazla yüzde 80 olarak(yani olağan durumlarda elbette 100 olması gerekiyor ama günlük kullanım olarak) bekletilmesi gerektiğini duymuştum.
Şarjdan çıkardıktan sonra hemen kullanacaksanız yani günlük kullanımda evet dediğiniz gibi 80-90 civarlarında 100 olmadan çıkarmak gerekiyor. Ama şarjdan çıkardıktan sonra kullanmayacaksanız 100 de çekmenizin herhangi bir zararı olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı