iPhone 13 orijinal Samsung 25W adaptörden hızlı şarj olmuyor

alideniro

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 5600X
GPU: ZOTAC GeForce RTX 3060 Ti Twin Edge
Anakart: MSI B450M-A PRO MAX
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 GB (16x2)
SSD: XPG 512 GB M2, JD 480 GB SATA
PSU: Sharkoon SHP650 V2 650W
Soğutucu: Noctua NH-U12A chromax.black
Kasa: MSI Mag Forge 100R
Monitör: LG 32GN550-B

Klavye: RAZER Blackwidow V3
Fare: RAZER Basilisk V3
Kulaklık: RAZER Kraken V3 Hypersense
Meslek
İç Mimar, 3D Tasarımcı
Herkese merhaba. iPhone 13 cihazımı normalde orijinal 20W Apple adaptör ve kendi orijinal kablosu ile hızlı şarj ediyordum. Elimde bir tane de orijinal Samsung 25W adaptör var. Onu da evde olmadığım zamanlarda yine orijinal Apple kanlosu ile birlikte kullanıyordum. Zamanla fark ettim ki Samsung adaptör ile şarj ederken pek de hızlı şarj olmuyor. Bunun sonucunda da iki adaptörü 10'ar dakika trst ettim ve üzücü sonuçlarla karşılaştım.

20W Apple orijinal adaptör ve Apple orijinal Type-C lightning kablo:

10 dakikada >>> %42 > %57 (%15)

25W Samsung orijinal adaptör ve Apple orijinal Type-C lightning kablo:

10 dakikada >>> %57 > %64 (%7)

Neden böyle bilmiyorum ama bu gerçekle yüzleşmek üzücü oldu.

Herkese merhaba. iPhone 13 cihazımı normalde orijinal 20W Apple adaptör ve kendi orijinal kablosu ile hızlı şarj ediyordum. Elimde bir tane de orijinal Samsung 25W adaptör var. Onu da evde olmadığım zamanlarda yine orijinal Apple kanlosu ile birlikte kullanıyordum. Zamanla fark ettim ki Samsung adaptör ile şarj ederken pek de hızlı şarj olmuyor. Bunun sonucunda da iki adaptörü 10'ar dakika trst ettim ve üzücü sonuçlarla karşılaştım.

20W Apple orijinal adaptör ve Apple orijinal Type-C lightning kablo:

10 dakikada >>> %42 > %57 (%15)

25W Samsung orijinal adaptör ve Apple orijinal Type-C lightning kablo:

10 dakikada >>> %57 > %64 (%7)

Neden böyle bilmiyorum ama bu gerçekle yüzleşmek üzücü oldu.

Al 67 waat Xiaomi sarjı şarj et bakalım nasıl olacak.

Farkında mısınız? Çoğu pahalı telefonun şarj hızı Çin üretimli telefonların yarısı bile değil TR 14 k ya 11 Pro Plus 5G 120W destekliyor. Ama 23 k fiyat etiketli IP 11 15 W gibi neredeyse %85 daha az şarj hızı var.

Adaptörün üzerinde farklı amper ve voltaj değerleri kombinasyonlarından oluşan modlar vardır.

Örneğin Samsung'un 25 watt'ı 9 V - 2.77 A'dir. Ancak 25 watt'ı siz 12 V - 2.08 A ile de oluşturabilirsiniz.

Benim elimdeki 15 watt'lık Samsung şarj aletinin üzerinde iki farklı kombinasyon mevcut, ürün üzerinde şu şekilde yazıyor:
9V-1.67A, 15W
5V-2A, 10W

Burada iPhone cihazınız herhangi Samsung şarj aletindeki herhangi bir amper ya da voltaj uyuşmaması durumunda 25 watt değil, 15 ya da 10 watt almaya odaklanır. Çünkü 25 alsa idi haddinden fazla amper ya da voltajdan birine maruz kalabilirdi.

Her 25 watt aynı 25 watt değildir. Watt yalnız başına bir birim de değildir. Voltaj ve ampere bağlıdır.

Yanlış bir kıyas. Pil seviyesi düşükken daha hızlı şarj olur. Zaten %50’den sonra şarj hızı bir miktar düşer. Yapmanız gereken kıyas şarjı tam bitirip her iki adaptörle ayrı olarak sıfırdan tam dolum yapmanız.

Geri
Yukarı