iPhone 14'te 1 hafta içinde pil sağlığının %3 düşmesi

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Yaz ayından bu aya kadar hemen hemen her ay %1'lik bir pil sağlığı düşüşü oluyordu. Her ay %1 pil sağlığı azalıyordu anlayacağınız. Fakat bu ay 96'ya düştükten sonra 95-94-93 diye gitti sıralama. 96'dan sonrası 1 HAFTA-10 gün içinde gerçekleşti. Saçmalığa bakar mısınız? 1 hafta içinde %3 pil sağlığı ne demek ya? Kullanımımımda da kesinlikle ama kesinlikle bir sorun yok. Oyun oynamıyorum, düşük pil modunu sadece ihtiyacım olduğu zaman kullanıyorum, arka sekmeler hiçbir zaman açık kalmaz, telefon ısınmıyor bile, parlaklık, parlaklık simgesine eşit ya da ondan daha az ama ne hikmetse pil sağlığı kendiliğinden düşüyor. %15-%100 arası şarj ediyorum ve dolduğu gibi çıkarmaya dikkat ediyorum. Atıyorum en son şarjımı dün doldurdum ve şu an şarjım %50, yarın da dışarıda olacağım ve bu %50 ile o günü çıkarmaya çalışıyorum yani o 1 gün şarj etmemiş oluyorum. Düşük pil moduna da anca öyle alıyorum ve ilk defa şu son birkaç haftadır kullanıyorum. Şarj aleti orijinal, bunu da hatırlatayım. Telefonu tam 1 yıl önce bu ay aldım. Sizce sorun benden kaynaklı mı, Apple ilgilenir mi? Apple'a danışacağım bunu ve sizce ne gibi bir sonuç çıkar? Aranızda benim sorunumu yaşayanlar var mı?

Ayrıca telefonu ilk aldığım zamanlar yatmadan önce telefonu bıraktığım ile kalktığım zaman kendi kendine %5 civarı şarj yiyordu. Bununla ilgili konu da açmıştım hatta. Bunun sebebini Apple'a sorduğumda "pilinizde bir sorun yok, cihazının yepyeni, içiniz rahat olsun" demişlerdi. Demek istediğim bu bunun habercisi miydi acaba? Yani pilim kronik sorunlu muydu? Ama zamanla batarya körelmiş de olabilir, bilemiyorum. Bu ayrıntıyı da belirtmek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pilinde bir sorun yok kardeş. Her telefonun kendi kendine göre bir kimyası oluyor maalesef. Kimisi bir güncellemeden sonra %5 kaybediyor, kimisi çok kötü şarj düzeni olmasına rağmen 1yılda %5 düşürüyor.

Sakin ol. Bu kadar dertlenip tasalanmana gerek yok. :D
17.1 sürümüne geçtikten sonra böyle oldu. 1 aydır mı, 2 aydır mı ne bu sürümdeyim. Ama nedense bu ay saçmaladı pil sağlığı. Bundan önce 16.5'teydim rezalet bir batarya ömrü vardı, mecbur buna geçmek zorunda kaldım. Kötünün iyisi işte bu da.

Dertlenmekten bahsetmişsin de bir zahmet bırak da dertleneyim, 2022'de çıkış yapan telefonun şarjı su gibi akıyor, ekran kapalıyken en az şarjı gittiği söylenen telefonun kullanmadığım zamanda bile şarjı gidiyor, akşam yatıp sabah kalktığımda kullanmaya başlar başlamaz %2-%3 şarjı akıyor. Belli bir ücret ödemişim, beklemişim, almışım ve çıkan sonuca bak. Öylesine, keyif olsun diye mi aldım ben bu telefonu? Gözüm gibi bakıyorum cihaza. Nasıl dertlenmeyeyim?

Araba değil bu. Kontağı açıp kapatmak gibi bir mantıkla çalışmıyor telefonlar. Sen ekranı kapattığın zaman telefonun bütün işlemleri durduruyor, hiçbir şey yapmıyor mu sanıyorsun? Arka planda yapılan güncellemeler, sana gelen bildirimler, eğer telefonun pro ise sürekli-açık ekranın çalışması, vs. bir sürü işlem yapıyor telefon. Ekran kapalıyken mesela telefona nasıl bildirim geliyor ya da birisi seni arayabiliyor? Telefon sürekli çalıştığı, bir yerlerden sinyal alıp bir yerlere sinyal gönderdiği için bu şekilde. Telefonun şarjının %5 gitmesi de problem değil bu yüzden. Buna dertleneceksen telefonun parlaklığını %10'da, güç modunu da sürekli güç tasarrufunda kullan. Belki derdin azalır.

1 Yıllık 14 Pro max pil sağlığı dikkat edilmesine rağmen %88. Seninki iyi bile pek takılma derim. Arkadaşımın 2 yıllık 13 Pro max'i %92. Apple her yeni seride malzemeden çalıyor.
Bence Apple kullanıcıyı tamamen üst ve yeni modele geçirmek için böyle yapıyor. Pro ve Pro Max modellerine geçirmek için yapıyor yazacaktım ama zaten sen de aynı problemden muzdarip olduğunu söyledin. Kaldı ki diğer Pro kullanıcılarının da aynı sorunu yaşadığını gördüm. Herifler öyle bir ayarlamış ki, tam yeni model çıkınca bataryayı sömürüyorlar. Bilmiyorum açıkçası, yapacak bir şey yok. Tamamen Apple'ın inisiyatifine kaldık gibi görünüyor.

Telefonu şarjda kullanmak haricinde ne yaparsan yap, ister çok dikkatli kullan ister düzensiz. Pil sağlığı 3 aşağı 5 yukarı aynı kalır. Tam şarj ve tam deşarj da telefon bataryası için iyi değil. Ayrıca o yüzde geri yükselebilir. Ben de yaşandı. Neredeyse 5 senedir iPhone 11 kullanıyorum. Pil sağlığı %74

Telefonu şarjda kullanmak haricinde ne yaparsan yap, ister çok dikkatli kullan ister düzensiz. Pil sağlığı 3 aşağı 5 yukarı aynı kalır. Tam şarj ve tam deşarj da telefon bataryası için iyi değil. Ayrıca o yüzde geri yükselebilir. Ben de yaşandı. Neredeyse 5 senedir iPhone 11 kullanıyorum. Pil sağlığı %74

Bu arada şarjda da oldukça az kullanmaya çalışıyorum ve az kullanıyorum. Belirtmeyi unutmuşum.

Tam şarj ve tam deşarj da telefon bataryası için iyi değil.

Şu konudaki arkadaş Apple temsilcisiyle görüştüğünü belirtmiş ve telefonu tam şarj edilmesi gerektiğini belirtmiş. Kaldı ki ben de bunu danışacağım Apple çalışanına. Sen neye dayanarak bu yorumu yaptın?

Ayrıca o yüzde geri yükselebilir. Ben de yaşandı.

2017'den beri iPhone kullanıyorum ve bu dediğini ne duydum, ne yaşadım. Mantıken bu mümkün değil. Elektronik bir cihaz bu, eskir ve eskidikçe performansı kötüleşir. Yanlış anlama ama yazdıklarına katılmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada şarjda da oldukça az kullanmaya çalışıyorum ve az kullanıyorum. Belirtmeyi unutmuşum.

Şu konudaki arkadaş Apple temsilcisiyle görüştüğünü belirtmiş ve telefonu tam şarj edilmesi gerektiğini belirtmiş. Kaldı ki ben de bunu danışacağım Apple çalışanına. Sen neye dayanarak bu yorumu yaptın?

2017'den beri iPhone kullanıyorum ve bu dediğini ne duydum, ne yaşadım. Mantıken bu mümkün değil. Elektronik bir cihaz bu, eskir ve eskidikçe performansı kötüleşir. Yanlış anlama ama yazdıklarına katılmıyorum.

Hocam Apple'ın resmi sitesinde Apple kendisi söylüyor. Tam şarj ve tam deşarj bataryayı yorar diye. Piller - Performansı En Üst Düzeye Çıkarma
Ki ben de yaşadım gerçekten. %84'ten %86 ya çıktı. Güncelleyince de %84 oldu.

Yaz ayından bu aya kadar hemen hemen her ay %1'lik bir pil sağlığı düşüşü oluyordu. Her ay %1 pil sağlığı azalıyordu anlayacağınız. Fakat bu ay 96'ya düştükten sonra 95-94-93 diye gitti sıralama. 96'dan sonrası 1 HAFTA-10 gün içinde gerçekleşti. Saçmalığa bakar mısınız? 1 hafta içinde %3 pil sağlığı ne demek ya? Kullanımımımda da kesinlikle ama kesinlikle bir sorun yok. Oyun oynamıyorum, düşük pil modunu sadece ihtiyacım olduğu zaman kullanıyorum, arka sekmeler hiçbir zaman açık kalmaz, telefon ısınmıyor bile, parlaklık, parlaklık simgesine eşit ya da ondan daha az ama ne hikmetse pil sağlığı kendiliğinden düşüyor. %15-%100 arası şarj ediyorum ve dolduğu gibi çıkarmaya dikkat ediyorum. Atıyorum en son şarjımı dün doldurdum ve şu an şarjım %50, yarın da dışarıda olacağım ve bu %50 ile o günü çıkarmaya çalışıyorum yani o 1 gün şarj etmemiş oluyorum. Düşük pil moduna da anca öyle alıyorum ve ilk defa şu son birkaç haftadır kullanıyorum. Şarj aleti orijinal, bunu da hatırlatayım. Telefonu tam 1 yıl önce bu ay aldım. Sizce sorun benden kaynaklı mı, Apple ilgilenir mi? Apple'a danışacağım bunu ve sizce ne gibi bir sonuç çıkar? Aranızda benim sorunumu yaşayanlar var mı?

Ayrıca telefonu ilk aldığım zamanlar yatmadan önce telefonu bıraktığım ile kalktığım zaman kendi kendine %5 civarı şarj yiyordu. Bununla ilgili konu da açmıştım hatta. Bunun sebebini Apple'a sorduğumda "pilinizde bir sorun yok, cihazının yepyeni, içiniz rahat olsun" demişlerdi. Demek istediğim bu bunun habercisi miydi acaba? Yani pilim kronik sorunlu muydu? Ama zamanla batarya körelmiş de olabilir, bilemiyorum. Bu ayrıntıyı da belirtmek istedim.
Orijinal adaptör kullan, %20-%100 şarj et, şarjda iken telefonla uğraşma yeterli. Pil sağlığı %80 altına düşene kadar sorun etmeden kullan.

Geri
Yukarı