Çözüldü iPhone 15 şarja takınca yüzde azalıp yükseliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BlackCaT

Kilopat
Yer
İstanbul
Telefonumun %11 şarjı kalmıştı ben de şarja taktım, taktıktan 1-2 saniye sonra bir anda %10'a düştü ardından tekrar %11-12 diye şarj olmaya başladı. 2 günlük ( ilk şarjı %20-80 arası yaptım %80 sınır modunu açtım) telefon pil sağlığı %100 devir sayısı 2. kullandığım kablo ve adaptör orijinal. Yazılımsal bir sorun mu yoksa telefon kendini kalibremi etmeye çalışıyor? Güç alan bir telefonun bataryası nasıl düşebilir?

Çözüm
Benim telefonda da %6'da taktığımda 0'a kadar düşmüştü, aslında boş da haberi yok :D

Piller şarj edilirken normal çalışma voltajlarından daha yüksek voltajda şarj olurlar. Bunun için de önce sabit akım bölgesinde voltaj o seviyeye gelene kadar şarj olur, sonrasında da sabit voltaj bölgesinde akımla şarj edilir. Laptop pillerinde mesela düşük seviyedeyken 10V değerini görmen mümkün, şarja taktığında ise önce 12.4V seviyelerine kadar çıkar, sonra voltaj sabitlenip şarj olmaya başlar. Oradaki "şarj düşüşü" de ondan kaynaklanan bir durum, içinde belirli bir Wh kapasite mevcut, onu da V.A ile buluyorsun. Anlık V yükselirken de A düşüyor, o da bizim mAh diye bildiğimiz kapasite zaten.
Tamamdır hocam rica ederim.

Hocam yarın tam 1 hafta olacak ancak durum aynı ortalama 5-6.5 saat ekran süresi alıyorum telefonda 10 dakika iş yapıyorum şarj aynı ancak ekranı kapatıp 1-2 dakika bekleyince şarj %1-2 iniyor. Tekrar Apple desteğe bağlandım servise gerek olmadığını dile getirdi. Bir arkadaşım pili sıfıra kadar bitirip sonra doldurmamı söyledi bir başkası ise her şeyi yedekleyip sıfırlayıp kurmamı söyledi sizce ne yapmam lazım? Aldığıma pişman etmeye başladı bu durum

Dosya Ekleri

• IMG_3690.png
    IMG_3690.png
    110,2 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_3689.png
    IMG_3689.png
    110 KB · Görüntüleme: 8
Hocam yarın tam 1 hafta olacak ancak durum aynı ortalama 5-6.5 saat ekran süresi alıyorum telefonda 10 dakika iş yapıyorum şarj aynı ancak ekranı kapatıp 1-2 dakika bekleyince şarj %1-2 iniyor. Tekrar Apple desteğe bağlandım servise gerek olmadığını dile getirdi. Bir arkadaşım pili sıfıra kadar bitirip sonra doldurmamı söyledi bir başkası ise her şeyi yedekleyip sıfırlayıp kurmamı söyledi sizce ne yapmam lazım? Aldığıma pişman etmeye başladı bu durum
Yedekleyip sıfırdan kurunuz hocam.

Geri
Yukarı