Rehber Isınan laptoplar için TCC offset, PL1, PL2 ve PL4 ayarları

sezaiemrekonuk

Hectopat
Yer
Ankara
Hepinize selam Technopat'lar bu konuda size elimden geldiğince tcc offset, PL1, PL2, PL4 değişkenlerinden ve hangi durumlarda nasıl azaltıp arttıracağımızdan bahsetmeye çalışacağım.

Bu rehberimside kullanacağım yazılım Monster'in Control Center'i ve herkesin kullanımına açık olması bakımından ThrottleStop v9.5 olacak. Eğer kendi laptop üreticinizin kontrol yazılımda bu ayarlar varsa oradan eğer yok ise ThrottleStop yazılımı üzerinizden yapmanızı öneririm.

Bir süre önce kendi işlemcim olan 10750H nasıl undervolt edeceğimi bir türlü anlamadığım, sabit değerler beklediğim için bir konu açmıştım. Ancak bu konuyu araştırırken birbirinden farklı gerek değerli gerek değersiz bilgiler öğrendim ve bunları sizinle birkaç gönderi halinde paylaşmak istiyorum. Bunlardan ilki ise bu olacak, şimdi lafı çok uzatmadan bahsi geçen terimlerin ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Önemli not: Bu değerleri yavaş yavaş artırıp azaltın. Her sistem için benim kullandığım değerler aynı değil, sisteminiz stabil değil ve daha fazla ısınıyorsa aynı ayarlara geri dönün.

Tcc Offset

Thermal Control circuit (tcc) bizim işlemcimizin güvenilir ve stabil olarak çalışabileceği maksimum sıcaklığı, limiti belirleyen değişkendir. İşlemci bu değere ulaştığında yazılımdan yazılıma göre değişen ancak genelde aynı olan bazı prosedürler uygulanır. Bunları önce yazıp daha sonra örneklendirerek kafanızda oturtmaya çalışacağım.

İlk prosedür, öngörüde bu sıcaklıkta zaten fanlarınız en son hızla döneceğinden dolayı işlemcinizi yavaşlatıyor. Bu yavaşlatma işlemi ise genellikle adım adım işlemci frekansınızı düşürerek oluyor. Bu düşürme işlemi işlemciniz stabil olarak limite yaklaştığında sona eriyor. Buna ise 'temp-adaptive temperature cloack' deniyor.

İkinci prosedür ise *eğer ki açıksa* adaptif güç kısıtlama. Bu da her sistemde bulunmuyor keza benimkinde de bulunmuyor. Bu da az sonra bahsedeceğim PL2 değerini adaptif olarak düşürerek işlemcinize gelen gücü kısıtlıyor. Bu da ilk prosedürde olduğu gibi performansınızı düşürüyor.

Peki tcc offset nedir?​

Tcc offset sistemimizin kaldırabileceği maksimum sıcaklık değerini ayarlayan seçenektir. Tcc offset 0'dayken maksimum görebileceğimiz sıcaklık 100C'dir. Biz bu değeri arttırdıkça (sistemden sisteme maksimum arttırabileceğiniz değerler değişir. Örneğin: Monster 10, Alienware 15 vs.) 100C'de sizin arttırdığınız ölçüde düşecektir. Ben bu değeri 10'da kullanıyorum. Çünkü kişisel fikrim daha uzun işlemci ömrü için 90C üstü sağlıklı değil.

PL1, PL2, PL4​

Pl aslında basit bir açılıma sahip. Power level. Power level bizim işlemcimize o anki aktarılan W türünden enerjiyi temsil ediyor. Bu Alder Lake işlemcilerde 3'e ayrılıyor, yanlış bilmiyorsam Tiger Lake'de PL4 değeri bulunmuyor. (eğer bulunuyorsa beni düzeltin.)

PL1​

PL1, yani Power level 1 işlemcimizin temel çalışma gücünü temsil ediyor. Bu benim default olarak 60W olarak geliyor. Yani benim setupumda 60W'nin altı düşük performans ve aynı zamanda düşük sıcaklıklar manasına geliyor. Benim için en rahat ve en stabil olanı ise 45-50W arası. Bu güç seviyelerinde daha düşük sıcaklıklar görüyorum ve masaüstü uygulamalarında herhangi bir ödün vermezken oyunlarda ise darboğaz ile karşılaşmıyorum.

PL2​

PL2, yani Power level 2 ise işlemcimizin Turbo modundayken çalışma gücünü temsil ediyor. Bu değer oyuncular ve normal kullanıcılar için değişiklikler gösteriyor. Eğer ki yüksek bir performans bekliyorsak bu değerleri 80-90W üzerine çıkarabiliriz. Benim için ideal olan değer 107W. İşlemcimi yeterli derecede soğutabiliyorsam 4.6GHz değerlerine kadar herhangi bir sorun olmadan çıkıyor, herhangi bir anormal durumla karşılarşmıyorum.

PL4​

PL4, yani Power level 4 ise işlemcimizin peak performance'sini ifade ediyor. Peak performance'yi Türkçe'ye çevirince manalı bir şey çıkmıyor ancak çevirmek gerekirse: "en üst performans". Ancak bu durumu sanki devamlı böyle çalışıyormuş gibi algılamamakta fayda var. İşlemcimiz PL4 limitine geldiğinde artık ciddi sıkıntılarla karşılaşacak hasarlar alabiliyor. Bu sebep ile fabrika ayarlarında bırakmakta fayda var. Örneğin benim bilgisayarım için bunun fabrika ayarı 165W olarak ayarlı.

Not: Pl değerleri adı üstünde limit değerleridir, değişiklik yaptığınızda anlık değil işlemciniz moddaki limitine ulaşınca tepkisini verir ve o zaman performans değişikliğini görürsünüz.

Ekstra: ThrottleStop programının ana ekranında bulunan disable Turbo ve Speed Shift seçeneğini eğer herhangi ağır ve performans isteyen bir program kullanmıyorsanız tikleyebilir ve biraz daha limit koyabilirsiniz eğer ısınma sorunlarınız varsa. Ayrıca normal kullanımlarda en iyi dengeli sıcaklık modu Windows güç planları'ndan modu balanced (dengeli)'ye almaktır.

İyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı