İşlemci L1-L2-l3 önbelleklerinden hangisi daha hızlıdır?

576864

Kilopat
Makaleler
3
Bugün hoca L1 önbelleğinin, L2 ve L3 önbelleğine göre boyutunun daha büyük olduğunu ve en yavaşının L3 olduğunu söyledi. Sizce ne kadar doğrudur? Bence tam tersi değil miydi? L3 en büyük önbelleğe sahip olup en yavaş olanı L1 değil miydi? (derse kafa patates oldu. Hoca yeni geldi.)

Hayır l1'den daha küçüklerde var ama küçük oldukları içni ayrıca anıolmıyorlar L0 cacheler.
En hızlı l1, doğrudan CPU çekirdeğinin içinde, L2 biraz daha büyük ve daha dışında. L3 doğrudan çekirdek dışı uncore.

Ekran görüntüsü_2022-03-23_20-22-47.png

Benim makine bunu söylüyor.

Hayır l1'den daha küçüklerde var ama küçük oldukları içni ayrıca anıolmıyorlar L0 cacheler.
En hızlı l1, doğrudan CPU çekirdeğinin içinde, L2 biraz daha büyük ve daha dışında. L3 doğrudan çekirdek dışı uncore.

Hocam şimdi burada boyut olarak L3 mü büyük yoksa L1 mi? Hız konusunda da L1 mi öncelikli çalışıyor. Hoca PDF'den anlattığı için pek bir şey anlamadım onun için soruyorum.

Hocam şimdi burada boyut olarak L3 mü büyük yoksa L1 mi? Hız konusunda da L1 mi öncelikli çalışıyor. Hoca PDF'den anlattığı için pek bir şey anlamadım onun için soruyorum.

L3 daha büyük ve daha yavaş, L1 L3 kadar büyük olsaydı işlemler çekirdeğe zor erişirdi ve performans düşerdi. Tam1:1 olmasa bile çekirdek hızı ile L1 bayağı yakın hıza sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı