[Yanlış Bilgi] CPU L2 ve L3 önbelleklerini etkinleştirme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Osman Elitok

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Yanlış bilgi
Moderasyon notu:
Bu konudaki işlemler eski işlemciler için geçerli olabilir ancak yeni nesil işlemcilerdeki cache yönetimi donanımsal olarak yapılır. Yeni sistemlerde bu ayarın değiştirilmesi sistem kilitlenmelerine yol açabilir ya da hiçbir işe yaramayabilir.

Windows, farklı konfigürasyonlara sahip maksimum makinelerde kullanılmak üzere oluşturulmuştur ve bu nedenle, genellikle bilgisayarınız ve kullanımınız için optimize edilmemiştir. İşlemcilerimiz, gelecekte verilerinin kurtarılmasını hızlandırmak için bazı verileri belleğe koymalarına izin veren önbelleklere sahiptir: Vikipedi İşlemcinizde L2 yada L3 belleğine sahip olabilirsiniz.. Varsayılan olarak, Windows 256 kbaytlık bir önbellek L2 (Seviye 2) kullanır. Ve L3 önbelleğinden bahsetmiyorum bile, çünkü Windows bunu kullanmaz, oysa ki bu 3. önbellek bir işlemcinin en büyük önbelleğidir!

İşlemci Bilgisi:
Yapılacak ilk şey, bunun için CPU'nun (işlemcinin) yeteneklerini bilmektir:

CPU – Z'yi indirin: CPU Z
Onu kurun ve açın.

Farklı önbellek düzeylerini görmek için : 1. sekme, sağ alttan 2 seçenek

1650204752205.png

Windows'ta L2 önbelleğini artırmak için:

Başlat menüsünde "regedit" (kayıt defteri veritabanı) bulun ve açın (kayıt defteri veritabanındaki herhangi bir manipülasyonda olduğu gibi, sorun olması durumunda bilgisayarının yedeğini almanız önerilir)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

sağ pencerede, "SecondLevelDataCache" adlı anahtarın üzerine sağ tıklayın ve 'Düzenle'ye tıklayın. (DEF 0)
"Ondalık" ı tıklayın
Ve işlemcinizin gerçek değeriyle değiştirin. Benim durumumda CPU – Z bana 2 x 256 diyor, yani benim durumumda koyacak değer 512.
"Tamam" ı tıklayın

1650204786305.png

Windows'ta L3 önbelleğini etkinleştirmek için:

Adım 1 ila 2, L2 ile aynıdır ve bu nedenle adım 3'te aynı pencereye ulaşır.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Sağ pencerede boş bir alanda, sağ tıklayın ve "Yeni" > "DWORD 32 bit değeri"
Yeni anahtarı "ThirdLevelDataCache" ile yeniden adlandırın (tırnak işaretleri olmadan)
Yeniden adlandırılan bu yeni anahtara sağ tıklayın ve 'Düzenle'ye tıklayın
"Ondalık" ı tıklayın
İşlemcinizin değerini CPU – Z ile gösterilen değerle değiştirin: benim durumumda 3MByte'ım var, bu yüzden 3 x 1024 yapmam gerekiyor, bu da değer olarak 3072 koymam gerektiği anlamına geliyor.
"Tamam" ı tıklayın.

Bilgisayarı yeniden başlatın. 1 yeniden başlatmada, bilgisayarınız normalden biraz daha yavaş olabilir, bunun nedeni Windows'un bu yeni verileri birleştirmesi gerektiğidir, ancak daha sonra bilgisayarınız daha hızlı ve daha güçlü olacaktır! Şahsen, 1. yeniden başlatma sırasında yavaşlamadım, ancak bilgisayarımda zaten SSD olmasına rağmen programların hızında, özellikle çoklu görev düzeyinde bir iyileşme fark ettim!

Not:
-Bu numara hız aşırtma değildir ve bu nedenle hız aşırtmada bulunabilecek aşırı ısınma riski yoktur.
-Kendi sistemimde performans elde edildiği için bu yazı yabancı kaynaktan Türkçeye çevrilmiş ve düzenlenmiştir.
-İşlemcinin ömrünün kısalması, ısınması yada her hangi bir olumsuzluğu mevcut değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirtildiği şekilde kaynak. Birazdan deneyeceğim, teşekkür ederim.
CPU-Z kullanmak istemeyenler için alternatif yol. Windows Görev Yöneticisindeki 'Performans' sekmesinden 'CPU' bölümüne tıklarsanız,

winx.png

Resimde kırmızı alanda görüldüğü üzere L2 ve L3 önbelleklerinizin değerine ulaşabilirsiniz.
Sarı alanlarla işaretlenen değerlerden 'MB (Megabyte)' yazanı hesap makinenizde değeri kadar (Örneğin L2 önbellekte 3 veya L3 önbelleğimde 8 yazıyor) x 1024 ile çarpınız.
Örneğin 3 x 1024 veya 8 x 1024.

winx2.png

*sarı renk çarpımı, kırmızı renkler ise 'Kayıt Defteri Düzenleyicisi (regedit)'e yazmanız gereken değeri ve yerini göstermektedir. Her cihazda bu değerler değişiklik gösterebilir. Görsel örnek amacı taşır!

Son düzenleme:
1650206296688.png

Hocam işe yaramış değil mi? Bir de FPS arttırır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı