Rehber İşlemci undervolt

Ne kadar undervolt yapabildiniz peki? Ben sadece -40 Core -40 Cache -40 Intel GPU yapabiliyorum çünkü. Ondan sonrası ya aşırı takılmalar ya da direk mavi ekran ile sonlanıyor.

Hocam -60'a kadar çıktım ancak hiç düşmedi sıcaklıklar yine 95C'deydi ancak FPS bayağı arttı. Bende kullandığım Laptop'un yani MSI fanlarının Discord'una girdim orada sordum şöyle yaptırdılar.

1621446261906.png

1621446274996.png

Böyle yapınca hocam FPS'im ilk duruma göre tabii düştü ancak yine eskisinden iyiydi oyunda 85 dereceyi geçmiyor cihaz şu an. Cinnebenchte ise 92 gördü maksimum. Biraz da GPU undervolt'u yaparsan daha da iyi olur dediler ona geçtim. (Valorant oyun bu arada.)

Gayet iyi ayrıca işlemci 4.8 GHZ'de ekran hz'inin üstünde fps üretiyorsa 4.8'den 3.5 4'e çekin deli gibi sıcaklık düşer yani ekran hz'inde kalsın FPS
Hocam -60'a kadar çıktım ancak hiç düşmedi sıcaklıklar yine 95C'deydi ancak FPS bayağı arttı. Bende kullandığım Laptop'un yani MSI fanlarının Discord'una girdim orada sordum şöyle yaptırdılar.

Eki Görüntüle 1031251

Eki Görüntüle 1031252

Böyle yapınca hocam FPS'im ilk duruma göre tabii düştü ancak yine eskisinden iyiydi oyunda 85 dereceyi geçmiyor cihaz şu an. Cinnebenchte ise 92 gördü maksimum. Biraz da GPU undervolt'u yaparsan daha da iyi olur dediler ona geçtim. (Valorant oyun bu arada.)

Gayet iyi ayrıca işlemci 4.8 GHz'de ekran Hz'inin üstünde FPS üretiyorsa 4.8'den 3.5 4'e çekin deli gibi sıcaklık düşer yani ekran Hz'inde kalsın FPS

Hocam eğer alttaki şeyleri, yapmasaydım rahat 300-350 alıyordum. Şu an hocam 75 derece FPS 190-200 arası. Bana yeter şimdilik.

1621449733799.png

Yarında GPU'yu yapacağım.

intel xtu üzerinden -0.130v yaptım oyunda ve stress testinde bir sıkıntı vermedi fakat bilgisayar boştayken mavi ekran vermiş. bunun sebebi ne olabilir?
Ceza yemiştim geri geldim. Sebep şu dediğim gibi bilgisayarı 2 saat boyunca kullanmanız gerekiyor. benchmark testinde sıkıntı çıkarmayıp 2-3 saat sonra "gRRRRR" diye bir ses ile karşılaşmanız mümkün. Unstable undervolt yapmışsınız demekki -125 MV'da deneyin ve bilgisayarı 3-4 saat boyunca kullanın eğer kullanamıyorsanız idle'da bırakın.

Ceza yemiştim geri geldim. Sebep şu dediğim gibi bilgisayarı 2 saat boyunca kullanmanız gerekiyor. Benchmark testinde sıkıntı çıkarmayıp 2-3 saat sonra "grrrrr" diye bir ses ile karşılaşmanız mümkün. Unstable undervolt yapmışsınız demek ki -125 Mv'da deneyin ve bilgisayarı 3-4 saat boyunca kullanın eğer kullanamıyorsanız Idle'da bırakın.

Merhaba ben G900 de deneyeceğim de ona uygun bir rehberiniz veya değişiklikleriniz var mı önerebilir misiniz?

Ben yaptım her şeyi yine de teşekkürler ama işe yaramadı. Sistem stres altında yine 96C de çalışıyor.
O zaman fanlarınız yeterince güçlü değil. GHZ kısmanız lazım. Bilgisayara vakumlu soğutuculardan alın, bende 20 dereceye yakın düşüş yaptı. Undervolt ile beraber 25 30 falan oldu.

Fan alamam diyor iseniz GHZ kısmanız lazım yoksa throttle ile uğraşır durursunuz. Kaç GHZ'de oluyor bu durum?

O zaman fanlarınız yeterince güçlü değil. GHz kısmanız lazım. Bilgisayara vakumlu soğutuculardan alın, bende 20 dereceye yakın düşüş yaptı. Undervolt ile beraber 25 30 falan oldu.

Fan alamam diyor iseniz GHz kısmanız lazım yoksa throttle ile uğraşır durursunuz. Kaç GHz'de oluyor bu durum?

Excalibur G900 kullanıyorum Core'ların hepsini 43'e sabitledim yani sanırım 4.3 GHz oluyor fakat ben onların 4'ü aştığını çok görmedim. Sanırım termal macun yeniletmeye zorunlu kaldım. Ayrıca vakumlu soğutmalardan veya bilgisayarın altına koyanlardan tavsiye eder misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı