İyi arkadaş nasıl olmalıdır?

Bart Allen

Hectopat
Daha fazla  
Çevremdeki arkadaşlarımın iyi birer arkadaş olduğunu nasıl anlayabilirim? Günümüzdeki birçok arkadaşlık çıkarlar üzerine kurulmuş durumda. Arkadaşlarımın çıkar arkadaşlığı yapmadığını nasıl anlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta ki sorunun cevabı; Empati kurmayı bilen ve empati yapmayı doğru şekilde bilen, varlığıyla yokluğunu değil yokluğuyla varlığını aratan; sadece iyi ve mutlu anınızda değil, kötü ve mutsuz anınızda da sizin yanınızda olan kişidir ''iyi arkadaş''. Bulması zordur kopması daha da zordur.

Çevremdeki arkadaşlarımın iyi birer arkadaş olduğunu nasıl anlayabilirim? Günümüzdeki birçok arkadaşlık çıkarlar üzerine kurulmuş durumda. Arkadaşlarımın çıkar arkadaşlığı yapmadığını nasıl anlayabilirim?

Herkes herkesi çıkar için kullanır bu konuda bence sıkıntı yok zaten, önemli olan çıkarları olmayan bir durumda ne yaptıkları, yanında olup destek çıkıyorlarsa iyi. Mesela parası olan bir arkadaşın var diyelim ve borç istedin mırın kırın etmeden verebiliyor mu? Benim arkadaş çevremde para mevzusu hiç sorun olmuyor mesela, borç(borç diyorum ama kimse kimseye borcunu sormaz) veya bir mekanda hesap ödeme vs. olsun. Biraz paradan gittim ama örnek artırılabilir.

Sizi belli sebeplerden kolay kolay satmıyorsa ve çok basit şeylerde yarı yolda koymuyorsa onlar sizin arkadaşlarınızdır.
Örnek: Sevgili yaptı diye satmak, Espriden anlamıyor ama ailevi değerlerine sayıp sövüyorsa, Kendini sizden üstün görüyorsa, sizin önünüze iyi deyip arkanızda ne kadar tanıdığınız varsa onlara karşı size karıyorsa (karalamak), Size yaptığı bir iyiliği sürekli başınıza kakıyor veya bunu öne getiriyorsa genel olarak gözümde adam değildir, arkadaşlıkta kurulmaz diyorum.

İnsanları güldürmek için başkalarını incitiyorsa o insan çıkarları için sizi bile satar. Eğer sürekli güçlü olan tarafta olmaya çalışıyorsa oda çıkarcı birisidir.

Para konusunda dert yapmaması, senden üstün olduğu konularda sana yol göstermesi, kendini geliştirirken sana da fayda sağlaması ve birlikte bazı girişimlere atılmanız.

Geri
Yukarı