Çözüm JDK kurmadan Minecraft sunucusu açma

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
33
Merhaba.
Minecraft sunucusu açanlar bilir; 1.17'den itibaren Minecraft, JRE 8 ile çalışmamakta. Bu sebeptendir ki JDK 16 ve üstü ihtiyaç oluyor.
Aynı şey sunucu JAR dosyası için de geçerli. Ama JDK kurunca da JRE sapıtıyor, açılan JAR dosyaları açılmamaya başlıyor vs.

Aslında JVM değişkenleriyle JRE ve JDK ayrı ayrı tanımlanıp bu tarz sorunlar çözülebiliyor ancak bunlarla bugün hiç uğraşmayacağız. Minecraft Launcher'ın da kullandığı çok basit bir yönteme gideceğiz, tek bir komut ile sunucuya özel JDK ortamı ayarlayacağız.

Hemen başlayalım:

1. Gerekli Dosyalar
Buradan Minecraft'ın Vanilla sunucu dosyasını indiriyoruz. Diğer sunucu dosyalarında da olur, örnek olması amacıyla bunu seçtim.

Aşağıdaki linkten de Java Development Kit'in x64 Compressed Archive sürümünü indiriyoruz. Son sürüm tavsiyemdir, doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olun.

2. Ayarlamalar
Yapmamız gereken ilk şey, sunucunun JAR dosyasını bir klasöre atmak.
Ardından indirdiğiniz JDK arşivindeki dosyaların tümünü, JAR dosyasını attığınız klasörde "jdk" isimli bir klasör açarak buraya atın.

jdk.gif

3. BAT Dosyası
Bilgisayarın varsayılan Java ortamı, klasöre attığımız JDK olmadığı için server.jar dosyasını BAT dosyasına yazdığımız bir komut ile başlatmamız gerekiyor.

Sunucunun klasörünün bulunduğu yeni bir Metin Belgesi açıyoruz, adı fark etmez. Ardından içine, aşağıdaki komutu yapıştırıp kaydediyoruz:
Kod:
jdk\bin\java.exe -Xmx8192M -Xms8192M -jar server.jar -nogui
TXT dosyamızın uzantısını BAT olarak değiştirip kaydediyoruz.

bat.gif

İşte bu kadar, BAT dosyamızı çalıştırdığımızda sunucu dosyası direkt olarak açılacak. Artık sunucunuzu kurabilirsiniz.
İsterseniz BAT dosyasının kısayolunu masaüstüne veya istediğiniz herhangi bir klasöre atabilirsiniz.

Minecraft sunucusu kurulum rehberime de göz atabilirsiniz:

Merhaba.
Minecraft sunucusu açanlar bilir; 1.17'den itibaren Minecraft, JRE 8 ile çalışmamakta. Bu sebeptendir ki JDK 16 ve üstü ihtiyaç oluyor.
Aynı şey sunucu JAR dosyası için de geçerli. Ama JDK kurunca da JRE sapıtıyor, açılan JAR dosyaları açılmamaya başlıyor vs.

Aslında JVM değişkenleriyle JRE ve JDK ayrı ayrı tanımlanıp bu tarz sorunlar çözülebiliyor ancak bunlarla bugün hiç uğraşmayacağız. Minecraft Launcher'ın da kullandığı çok basit bir yönteme gideceğiz, tek bir komut ile sunucuya özel JDK ortamı ayarlayacağız.

Hemen başlayalım:

1. Gerekli Dosyalar
Buradan Minecraft'ın Vanilla sunucu dosyasını indiriyoruz. Diğer sunucu dosyalarında da olur, örnek olması amacıyla bunu seçtim.

Aşağıdaki linkten de Java Development Kit'in x64 Compressed Archive sürümünü indiriyoruz. Son sürüm tavsiyemdir, doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olun.

2. Ayarlamalar
Yapmamız gereken ilk şey, sunucunun JAR dosyasını bir klasöre atmak.
Ardından indirdiğiniz JDK arşivindeki dosyaların tümünü, JAR dosyasını attığınız klasörde "jdk" isimli bir klasör açarak buraya atın.

Eki Görüntüle 1911413

3. BAT Dosyası
Bilgisayarın varsayılan Java ortamı, klasöre attığımız JDK olmadığı için server.jar dosyasını BAT dosyasına yazdığımız bir komut ile başlatmamız gerekiyor.

Sunucunun klasörünün bulunduğu yeni bir Metin Belgesi açıyoruz, adı fark etmez. Ardından içine, aşağıdaki komutu yapıştırıp kaydediyoruz:
Kod:
TXT dosyamızın uzantısını BAT olarak değiştirip kaydediyoruz.

Eki Görüntüle 1911428

İşte bu kadar, BAT dosyamızı çalıştırdığımızda sunucu dosyası direkt olarak açılacak. Artık sunucunuzu kurabilirsiniz.
İsterseniz BAT dosyasının kısayolunu masaüstüne veya istediğiniz herhangi bir klasöre atabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi mükemmel 🥔.

Merhaba.
Aynı şey sunucu jar dosyası için de geçerli. Ama JDK kurunca da JRE sapıtıyor, açılan jar dosyaları açılmamaya başlıyor vs.

Aslında jvm değişkenleriyle JRE ve JDK ayrı ayrı tanımlanıp bu tarz sorunlar çözülebiliyor ancak bunlarla bugün hiç uğraşmayacağız. Minecraft Launcher'ın da kullandığı çok basit bir yönteme gideceğiz, tek bir komut ile sunucuya özel JDK ortamı ayarlayacağız.

Hemen başlayalım:

1. gerekli dosyalar
Buradan Minecraft'ın vanilla sunucu dosyasını indiriyoruz. diğer sunucu dosyalarında da olur, örnek olması amacıyla bunu seçtim.

Aşağıdaki linkten de Java development Kit'in X64 compressed archive sürümünü indiriyoruz. Son sürüm tavsiyemdir, doğru işletim sistemini seçtiğinizden emin olun.

2. ayarlamalar
Yapmamız gereken ilk şey, sunucunun jar dosyasını bir klasöre atmak.
Ardından indirdiğiniz JDK arşivindeki dosyaların tümünü, jar dosyasını attığınız klasörde "JDK" isimli bir klasör açarak buraya atın.

Eki Görüntüle 1911413

3. BAT dosyası

Sunucunun klasörünün bulunduğu yeni bir metin belgesi açıyoruz, adı fark etmez. Ardından içine, aşağıdaki komutu yapıştırıp kaydediyoruz:
Kod:
Txt dosyamızın uzantısını BAT olarak değiştirip kaydediyoruz.

Eki Görüntüle 1911428

Hocam olmuyor, BAT çok hızlı kapanıyor okuyabildiğim kadarıyla "unsupported Java version" gibi bir şey diyor.

JDK 20 yerine JDK 17 denedim oldu fakat bir takım hatalar da verdi.
1693250378764.png

Son düzenleme:
Hocam olmuyor, BAT çok hızlı kapanıyor okuyabildiğim kadarıyla "unsupported Java version" gibi bir şey diyor.

JDK 20 yerine JDK 17 denedim oldu fakat bir takım hatalar da verdi.
Eki Görüntüle 1921603
Hata diye görseldekilerden bahsediyorsan onlar hata değil, Spigot sürümünün eski olduğunu söylüyor. İstersen güncelleyebilirsin, 20 saniye beklersen de sunucu sorunsuz başlar.

JDK 20 neden hata verdi bilmiyorum, belki kullandığın JAR dosyasıyla uyumsuzdur. Daha fazla yazı varsa bakmak için BAT dosyasında bir alt satıra geçip PAUSE yazıp kaydettikten sonra çalıştırabilirsin.

Hata diye görseldekilerden bahsediyorsan onlar hata değil, Spigot sürümünün eski olduğunu söylüyor. İstersen güncelleyebilirsin, 20 saniye beklersen de sunucu sorunsuz başlar.

JDK 20 neden hata verdi bilmiyorum, belki kullandığın JAR dosyasıyla uyumsuzdur. Daha fazla yazı varsa bakmak için BAT dosyasında bir alt satıra geçip PAUSE yazıp kaydettikten sonra çalıştırabilirsin.
1693257588074.png

JDK 20 ile çalıştırmayı denedim şunu dedi hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı