Yazılım Kali Linux nereye kurulmalı?

Witches

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Geliştirici
Kali Linux kurmayı planlıyorum, ekstra bilgisayar alıp mı kurayım? Yoksa sanal makineye mi kurayım? Laptop veya monitör bilgisayar alacağım. Sizin önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genelde Windows + Linux yapılıyor fakat Linux + Linux da yapabilirsiniz.

Ya da benim gibi Windows + Linux + Linux olarak tripleboot da yapabilirsiniz.

Yani seçenekler sizin ne kadar disk alanınız olduğuna ve ihtiyaçlarınıza bağlı.

Nasıl kurabilirim bilgisayarın donanımını zorlar mı?

Her seferinde sadece tek bir işletim sistemi çalıştırabileceğiniz için yoracağını sanmıyorum zaten GNU/Linux dağıtımları genelde hafif olurlar.

Nasıl kuracağınıza gelirsek, mevcut işletim sisteminizi açıp (Windows'tan örnek vereceğim) disk yönetimine girip ikincil OS'u kuracağınız alanı ayırıyorsunuz meseşa başlangıç için 50 GB olabilir tabii bu alanın boyutu size kalmış.

Sonrasında kuracağınız OS için bir USB hazırlayıp ayırdığınız o 50 GB'lık bölüme kurulum yapıyorsunuz.

Eğer Windows'un yanına Linux kurarsanız, Linux kurulumda Windows'u görür ve size "GRUB kurmak ister misiniz?" diye sorar ana diskinizi seçip "evet" dedikten sonra kurulum tamamlanır ve OS'lar kullanılabilir hale gelir.

Bilgisayarı her açtığınız karşınıza bir ekran gelir ve bu ekranda ok tuşları ile kullanmak istediğiniz OS'un üstüne gelir ve enter tuşu ile seçersiniz.

Ardından seçtiğiniz OS açılır.

Eğer sıfırdan dualboot yapacaksanız (yani boş bir diske) ilk önce Windows'u kurun ki Linux'u kurarken GRUB menüsüne eklesin.

Aksi halde GRUB'u elle terminalden kurmanız gerekiyor ama merak etmeyin zor bir işlem değil.

Linux'unuzu kurduktan sonra bol araştırma yapın ve temel Linux kullanımı için size bir kaynak bırakıyorum.

Linux eğitimi: Linux Dersleri | Türkçe Linux Eğitimi

Ve kurulum USB'si için Rufus yerine Ventoy öneriyorum Ventoy'un nasıl kullanılacağı ile ilgi YouTube'da bir sürü video mevcuttur.

Başka sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Kolay gelsin!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı