Kaliteli güç kaynağı vs kalitesiz güç kaynağı

Cronick

Kilopat
Merhaba. Bu ikili arasındaki elektrik tüketimi sertifikasız bir PSU'nun harcadığı elektrik ile Gold sertifikalı bir PSU'nun harcadığı elektrik faturaya yansır mı?

Şu an kasamdaki takılı olan PSU en leş PSU'lardan biri Power Boost sertifikasız Gold bir PSU'ya geçiş yapmak istiyorum.

Mesela bu lafımın üstüne bu güç kaynağının denk gelmesi iyi oldu. 750W, 80+ Gold ama kötü bir güç kaynağı. Teknik açıdan bazı sıkıntıları var, tavsiye etmem. PWR_OK sinyali ters. Bu ne demek diyeceksin, kısaca açıklayayım. PWR_OK sinyalinin ters olması demek, olası bir elektrik kesintisinde parçalara yanlış voltaj gidebileceği demek. Parçalara yanlış voltaj giderse ne olur: Bozulabilir. Bu riske gerek yok.

Mesela bu lafımın üstüne bu güç kaynağının denk gelmesi iyi oldu. 750W, 80+ Gold ama kötü bir güç kaynağı. Teknik açıdan bazı sıkıntıları var, tavsiye etmem. Pwr_ok sinyali ters. Bu ne demek diyeceksin, kısaca açıklayayım. Pwr_ok sinyalinin ters olması demek, olası bir elektrik kesintisinde parçalara yanlış voltaj gidebileceği demek. Parçalara yanlış voltaj giderse ne olur: Bozulabilir. Bu riske gerek yok.

Haydaaaaaaaaaaa hocam diğer sekmede ödeme kısmındaydım kapattım şu an çok sağ olun sizin önerebileceğiniz PSU'lar var mıdır acaba?

Mesela bu lafımın üstüne bu güç kaynağının denk gelmesi iyi oldu. 750W, 80+ Gold ama kötü bir güç kaynağı. Teknik açıdan bazı sıkıntıları var, tavsiye etmem. PWR_OK sinyali ters. Bu ne demek diyeceksin, kısaca açıklayayım. PWR_OK sinyalinin ters olması demek, olası bir elektrik kesintisinde parçalara yanlış voltaj gidebileceği demek. Parçalara yanlış voltaj giderse ne olur: Bozulabilir. Bu riske gerek yok.
NZXT C650 hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben 650w olarak alacağım da görüşünüzü merak ettim.

Sharkoon SilentStorm CoolZero modeline bakabilirsiniz, kendim de kullanıyorum. Gayet sessiz ve korumaları tam Full modüler bir PSU ve attığınız modele nazaran daha uygun. Japon kapasitör kullanılmış modelde.

Bütçeniz ve sisteminiz nedir?

3080 alacağım sistem şu an da şu şekilde
Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)
Intel Core i5 11400F 2.6GHz 12MB önbellek 6 çekirdek 1200 14nm işlemci.
ASUS Prime H510M-E 3200MHz(OC) DDR4 soket 1200 M.2 HDMI DP VGA mATX anakart.
PNY 8 GB XLR8 siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM 2X.
Gigabyte GeForce RTX 3060 eagle OC 12 GB GDDR6 192 bit LHR ekran kartı
1 adet ssd 1 adet hdd takılı ekstra

NZXT C650 hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben 650W olarak alacağım da görüşünüzü merak ettim.
Güzel, alabilirsiniz.

3080 alacağım sistem şu an da şu şekilde
Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)
Intel Core i5 11400F 2.6GHz 12MB önbellek 6 çekirdek 1200 14nm işlemci.
ASUS Prime H510M-E 3200MHz(OC) DDR4 soket 1200 M.2 HDMI DP VGA mATX anakart.
PNY 8 GB XLR8 siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM 2X.
Gigabyte GeForce RTX 3060 eagle OC 12 GB GDDR6 192 bit LHR ekran kartı
O sisteme 600-650W bir güç kaynağı yeterli. Şunu önerebilirim.

Geri
Yukarı