Kaliteli router önerisi

Meggy

Kilopat
Merhaba arkadaşlar,
Yan binamdaki komşum ile ortak internet kullanacağız kendi binamda altyapı mevcut değil. Komşumda fiber internet mevcut. Router ile interneti net bir şekilde kayıpsız çekmek istiyorum. Kablo ile de bilgisayara yönlendirmek istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Sorum şu;

1- Routera komşumun Wi-Fi şifresi ile bağlayıp routerdan aldığım hızıda hem Wi-Fi ile telefonlara, kabloyla da bilgisayara bağlayabilir miyim?
2- Komşumun modeminden Ethernet kablosuyla Router'a mı direkt internet çekiliyor. Eğer öyleyse o şekilde routerden bir çıkış masaüstü bilgisayara ve de Wi-Fi dağıtımı yapabiliyor muyum?

Varsa kaliteli router öneriniz paylaşırsanız çok sevinirim. Yan daire fiber 100 Mbit. Ona göre router önerilerinizi bekliyorum. İyi sosyaller.

Merhaba arkadaşlar,
Yan binamdaki komşum ile ortak internet kullanacağız kendi binamda altyapı mevcut değil. Komşumda fiber internet mevcut. Router ile interneti net bir şekilde kayıpsız çekmek istiyorum. Kablo ile de bilgisayara yönlendirmek istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü? Sorum şu;

1- routera komşumun Wi-Fi şifresi ile bağlayıp routerdan aldığım hızıda hem Wi-Fi ile telefonlara, kabloyla da bilgisayara bağlayabilir miyim?
2- komşumun modeminden Ethernet kablosuyla Router'a mı direkt internet çekiliyor. Eğer öyleyse o şekilde routerden bir çıkış masaüstü bilgisayara ve de Wi-Fi dağıtımı yapabiliyor muyum?

Varsa kaliteli router öneriniz paylaşırsanız çok sevinirim. Yan daire fiber 100 Mbit. Ona göre router önerilerinizi bekliyorum. İyi sosyaller.

Kablosuz bağlantı da kayıpsız diye bir kavram yok ne yazık ki kayıp olacak ayrıca komşunuzun internetini kablosuz olarak kendi alacağın routera yönlendireceksen komşunun kablosuz bağlantısının da iyi olması gerekiyor.
Bütçeni bilmediğim için Wi-Fi 6 olarak en F/P routerı öneriyorum ama bu routera OpenWrt kurup öyle kullanman en iyi seçenek olur.

Kablosuz bağlantı da kayıpsız diye bir kavram yok ne yazık ki kayıp olacak ayrıca komşunuzun internetini kablosuz olarak kendi alacağın routera yönlendireceksen komşunun kablosuz bağlantısının da iyi olması gerekiyor.
Bütçeni bilmediğim için Wi-Fi 6 olarak en F/P routerı öneriyorum ama bu routera OpenWrt kurup öyle kullanman en iyi seçenek olur.

Peki nasıl önerirsiniz? CAT-6 kablo ile komşumun internetinden kendi routerime bağlayıp hem Wi-Fi hem RJ-45 çıkışı alsam daha mı net hız olur? Ayrıca hem Wi-Fi hem Ethernet çıkışı alabilmek için Router'da neye dikkat etmeliyim?

Ayrıca routerin çalışma mantığı nasıl oluyor? RJ-45 ile mi çekip bağlanıyor sadece Router'a yoksa Wi-Fi ile bağlayıp Wi-Fi ve Ethernet çıkışı alabilir miyim her türlü.

Peki nasıl önerirsiniz? CAT-6 kablo ile komşumun internetinden kendi routerime bağlayıp hem Wi-Fi hem RJ-45 çıkışı alsam daha mı net hız olur? Ayrıca hem Wi-Fi hem Ethernet çıkışı alabilmek için Router'da neye dikkat etmeliyim?

Ayrıca routerin çalışma mantığı nasıl oluyor? RJ-45 ile mi çekip bağlanıyor sadece Router'a yoksa Wi-Fi ile bağlayıp Wi-Fi ve Ethernet çıkışı alabilir miyim her türlü.

CAT6 ile komşunun internetini kendi routerına bağla öyle kullan öyle bir imkanın varsa.

CAT6 ile komşunun internetini kendi routerına bağla öyle kullan öyle bir imkanın varsa.

Router'da giriş ve çıkış mı oluyor nasıl oluyor? Çünkü kabloyla Router'a bağlayacağım komşudan, ayrıca routerdan bilgisayara kablolu çıkış alacağım ve Wi-Fi'de kullanacağım.
TP-Link RE205 modeli Router'ım var. Uygulamada sinyal zayıf diyor. 35 Mbit civarı alıyorum. Amacım fazlasını alabilmek. Kaliteli router alsam 100 Mbit civarının en azından 90'ını almak istiyorum. O bantta önerebileceğin router nedir?

Bahsetmiş olduğunuz Mercusys MX.
R90X routeri satın aldım. En iyi verim alabilmek için komşumun modemindeki herhangi bir lan portuna takıp, kendi routerime takarak routerimden Wi-Fi ve bilgisayarıma kablolu yönlendirme yapacağım değil mi? İnternette videolarını bulamadım kurulum için. Modemden köprülemeyi açıp kendi routerimi internetsiz şekilde modem arayüzüne girip. Arayüz IP adresimin sonunu 1 rakam mı değiştireceğim? Aşamaları lütfen paylaşır mısın? @NYTMARE

Son düzenleme:

Geri
Yukarı