Kalori açığı yaratmadan sıkılaşmak mümkün müdür?

Arda Metin

Hectopat
Merhabalar, 15 yaşındayım basketbola başladım. Kalori açığı yaratmıyorum fakat yeterli proteini de her gün alamıyorum. Öncelikle 2 sorum var ilki acaba kalori açığı yaratmadan sıkılaşabilir miyim? Karnımın yanlarında yağ var ve spor yaparak vs. kalori açığı oluşturmadan oraları küçültebilir miyim? 2.si ise dediğim gibi yeterli proteini her gün alamıyorum bazen karbonhidrat ağırlıklı besleniyorum ve kendimi bayağı kötü hissediyorum ve protein tozu almak istiyorum. Ve özellikle şunu vurgalamak istiyorum, protein tozu almak istememin sebebi hızlı gelişmek değil. Ya da sağlıklı olmak için normalde günlük protein ihtiyacım 80 gram diyelim mesela, protein tozu almak istememin sebebi o 80 gramı geçip gitmek değil, o 80 gramı tamamlayabilmek. Sizce yine de protein tozu kullanmam inanılmaz derecede zararlı, böbreklerimin ve karaciğerimin içinden geçecek derecede zararlı mı? Yoksa bir cips de ne kadar kimyasal var ise onda da o kadar mı kimyasal var? Sonuçta protein tozunu üretimi de lor peyniri gibi şeylerin üretimine benzer değil mi? Ayrıca etrafımdaki insanlar kalori açığı yaratmadan sadece düzenli spor yaparak sıkılaşacağımı söylüyor. Eğer gerçekten böyle bir şey var ise muhtemelen yeterli proteini almam lazım çünkü vücut yağları eritip yerine kas ekleyecektir diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı