Kanser olan birisi eğer kanseri atlatırsa normal bir insan gibi yaşam süresi olabilir mi?

davinso

Femtopat
Daha fazla  
Bu konu hakkında olduğum durum için araştırma yaptım ve hiçbir sonuca ulaşamadım. Çoğunluğu kötü huylu olan bir kanser, erken teşhiste, normal bir insan gibi 50-70 yıl yaşayabilir mi?

Babamın kanserle mücadelesi sırasında hastanede ve çevremde birçok kanser hastasıyla karşılaştım. Ancak, 60 civarı yaşlarda ağır vaka bir amca haricinde kimse testis kanseri nedeniyle hayatını kaybetmedi. Sana verebileceğim tek tavsiye, hastaneden korkma ve asla uzak durmaya çalışma.

Doktorlar, hastanedeyken aşırı yayılan kanserleri genellikle "dişi" diyordu o yüzden o tarz bir soru sordum. Ek olarak testis kanseri yüzünden hayatının biteceğini düşünme nerdeyse %90 ihtimal ile 60 yaşını görürsün.

Aşağıda bir tablo verdim; bunlara göz atarak, farklı kanser türleri ve evreleri arasında genel bir oran yapabilirsin.
Kanser TürüEvreBeş Yıllık Göreceli Sağkalım Oranı
TestisI%99
II%96
III%90
IV%70
TiroidI%99
II%98
III%96
IV%92
MelanomaI%98
II%93
III%72
IV%34
ProstatI%99
II%96
III%84
IV%30
GözI%95
II%88
III%65
IV%30
BeyinI%92
II%78
III%54
IV%13
BöbrekI%92
II%78
III%54
IV%13
LenfomaI%90
II%73
III%50
IV%22
MesaneI%92
II%78
III%54
IV%13
LaranjI%90
II%73
III%50
IV%22
YutakI%85
II%65
III%45
IV%20
ServiksI%98
II%93
III%72
IV%34
Kolorektal (Kalın Bağırsak)I%92
II%82
III%62
IV%14
PankreasI%65
II%35
III%15
IV%5
MideI%80
II%55
III%30
IV%5
KaraciğerI%65
II%35
III%15
IV%5
AkciğerI%60
II%33
III%15
IV%5

Standart, bilimsel tedavi yöntemleri ilegünümüzde kanserde şifa oranı % 60-65 arasındadır. Erken evrede, yani henüz başka organlara yayılmadan teşhis edilmiş bazı kanserlerde beş yıllık sağkalım oranı yüksektir; % 85-100 arasındadır.

Babamın kanserle mücadelesi sırasında hastanede ve çevremde birçok kanser hastasıyla karşılaştım. Ancak, 60 civarı yaşlarda ağır vaka bir amca haricinde kimse testis kanseri nedeniyle hayatını kaybetmedi. Sana verebileceğim tek tavsiye, hastaneden korkma ve asla uzak durmaya çalışma.

Doktorlar, hastanedeyken aşırı yayılan kanserleri genellikle "dişi" diyordu o yüzden o tarz bir soru sordum. Ek olarak testis kanseri yüzünden hayatının biteceğini düşünme nerdeyse %90 ihtimal ile 60 yaşını görürsün.

Aşağıda bir tablo verdim; bunlara göz atarak, farklı kanser türleri ve evreleri arasında genel bir oran yapabilirsin.
Çok sağ ol rahatlattı bu bilgi.

Kardeşim insanlar durduk yere veya yaşlılıktan ölmez. Ben 90-100-120 yaşına kadar yaşayan insanlar gördüm şahit oldum.

Tabii ki şans faktörü de önemli genetikten fakat yaşam tarzın da önemli. 120 yaşında olan teyzemiz mesela Real'de görmedim internette görüp araştırmıştım, nasıl bu kadar uzun ömürlü olduğunu çok neşeli şekilde anlatıyordu. Yedikleri, yaptıkları, kişisel bakımı vs çok sağlıklı birisiydi.

Kansere yakalandın, kanseri atlattın. Sonrasında senin de bu kadar uzun ömrünün olmaması için bir sebep yok. Genelde ölümlerde kalp krizi, kanser, ciğerlerde veya başka organlarda hastalık, sıkıntı olmasından dolayı ölümlere sebebiyet veriyor.

Başka hastalığın yoksa ve sağlıklı bir insan isen kanserden sonra ortalama yaşam ömrün sağlıksız, normal bir bireyden fazla olur tabii ki.

Bir de ölümü bu kadar düşünme. Nasıl doğduk, nasıl geldik, nasıl büyüdük bilmiyoruz ve seçim hakkımız olmadan hayata itilip ileride öleceğiz. Rahat ol mutlu yaşa hiçbir şeyi takma kafana.

Ç

Kardeşim insanlar durduk yere veya yaşlılıktan ölmez. Ben 90-100-120 yaşına kadar yaşayan insanlar gördüm şahit oldum.

Tabii ki şans faktörü de önemli genetikten fakat yaşam tarzın da önemli. 120 yaşında olan teyzemiz mesela Real'de görmedim internette görüp araştırmıştım, nasıl bu kadar uzun ömürlü olduğunu çok neşeli şekilde anlatıyordu. Yedikleri, yaptıkları, kişisel bakımı vs çok sağlıklı birisiydi.

Kansere yakalandın, kanseri atlattın. Sonrasında senin de bu kadar uzun ömrünün olmaması için bir sebep yok. Genelde ölümlerde kalp krizi, kanser, ciğerlerde veya başka organlarda hastalık, sıkıntı olmasından dolayı ölümlere sebebiyet veriyor.

Başka hastalığın yoksa ve sağlıklı bir insan isen kanserden sonra ortalama yaşam ömrün sağlıksız, normal bir bireyden fazla olur tabii ki.

Bir de ölümü bu kadar düşünme. Nasıl doğduk, nasıl geldik, nasıl büyüdük bilmiyoruz ve seçim hakkımız olmadan hayata itilip ileride öleceğiz. Rahat ol mutlu yaşa hiçbir şeyi takma.

Teşekkür ederim moralim düzeldi az çok.

Geçmiş olsun. İçin rahat olsun bunu atlatıcaksın ve yapmayı sevdiğin şeylere devam ediceksin.
Nasıl bir şikayetin vardı bilgilendirebilir misin?

Eğer kanser tipi dişi ( yayılan kanser tipi ) ise bol bol vücudunu kontrol ettirmeni öneriyorum. Böyle kanser tipleri sıçrayan tipler olarak da bilinir mesela şimdi umutsuzluğa sürüklemek gibi olmasın ama benim 2 yakınımda kanser oldu ve dişi tipiydi ( Vefat ettiler). Doktorlar tedavi olduğunu sandılar ama gizli gizli vücudun tamamını ele geçirmiş. Neyse sen moralini yüksek tut, hayata olumlu bak hastaneye korkarak gitme sakın ve psikolojini de sağlam tut. Yani sorduğun soruya cevap vermedim ama bunları söylemek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı