Kariyer planı önerisi

Arkadaşlar lise sondayım çalışma isteğim tükendi hiç çalışmıyorum. Ondan kendimi toparlamam lazım o yüzden bir kariyer planı oluşturmayı düşündüm. Hep tıp istiyordum hala istiyorum ama 6 yıl uzun sonraki 4 yıl artık neredeyse çalışma hayatındasın ve paran geliyor ondan saymıyorum. 4 yıl üniversite okuyup mühendislik var ve ilk 5000 olmadığım sürece mühendislik yazmayı asla düşünmüyorum. Devir değişiyor o yüzden kararsızlık içinde kaldım. Mühendislik okusam normal bir üniversite de bana bir yerde çalışmaya başlasam 25000 kazandırır Max ilk başlangıç sonra dişini acayip sıkarsan 100000 olur bu memlekette Max yükselirsen 60000 maaşın olur oda şu anlık. Çünkü herkes mühendislik yazıyor ileride fazla mühendis olacağından çark geriye dönecek ve maşlar düşmeye başlayacak. İş görüşmesine gitsen senle 1 10 kişi olacak adamlar herkese düşük maaş söyleyecek, sana da yükseltmeye çalışırsan iş kalmaz korkusu aşılayacak bu yüzden korkuyorum. Tıpta da kafa rahat 10 yıl sık dişini maaş ortalaman genelde en az 75 uzmansan az çalışıyorsun fazla hastan varsa 100000 geçebiliyor ama okurlen diş sıkman gerekecek onda da.
Bu yüzden kendime 3 tür yol haritası çıkartmaya karar verdim. Şunlar:
1- tıp okuyup güzel maaş almak en kötü yurt dışı çıkarsın ülkelere doktor olarak gitmek basit.
2- 5000 girip kaliteli üniversite de mühendislik okuyup fazla gayret göstererek bir yere ulaşmak.
3- aşırı duyulmamış 10000 üstü üniversite olursa çift ana dal mühendislik yapmak (bilgisayar-yapay zeka- elektronik-endüstri mühendisliğinden ikisi)
Sizce ne yapmalıyım? Hayatımı riske atmak istemiyorum bana göre 75000 üstü maaş kafi olacaktır.
Not: Çalışmıyorum ama bilgi birikimim var TYT 90 net civari oluyor zorlarda 84 düşebiliyor kolaylarda 100 oluyor ama normal denemelerde 90 civarı onda da odaklanmamı toparlarsam 100 net olurum şu anki halimle ama kafam dağılıyor odaklanamıyorum. 11-12 neredeyse yok ama 11 kimya son 2 konu eksik 1 haftada diyor 2 hafta tekrarla toparlanır fizik formüller fazla unuttum o yüzden o biraz uzun sürebilir. Matematikte iyi bir çalışmayla 2 haftaya biter yani ortalama 1 ayda biter 11. 12 tamamiyle hiçbir şey yok sınav zamanı çalıştım ama unuttum sorusunu çözemem onları da 1 aya toparlarım geri kalanı da takip ederim hallederim. Yani ders konusunda 20000 içi gibi geliyor ama sınav stresi faktörü var ve normal TYT denemesinde bile tuvaletim geliyor kaygı hapı kullanırım son dönem.

Mesleği sırf maaş için istiyor/seçiyorsan hiç yapma hiç okuma. sadece kendine eziyet edersin.Tıp istiyorsan tıp için çalış. Sırf daha erken mezun olacaksın ve para kazanacaksın diye mühendislik okuyup sevmeyeceğin bir mesleğe yönelme.

Mühendislikte dalına bağlı olarak değişecektir ama kendi mesleğim olan bilgisayar mühendisliği üzerine konuşacak olursam aşırı kötü üniversiteleri saymazsak ortalama bir üniversiteden mezun olsan bile işini rahatlıkla bulabilirsin. Üniversite sadece etiket asıl önemli olan senin kendini ne kadar geliştirmiş olduğun. Türkiye'nin büyük şirketlerinde hiç üni okumamış ama işini doktorası olanlardan bile kat kat iyi yapan insanlar gördüm. Kendini yeteri kadar geliştirirsen yapamayacağın hiç birşey yok.
yazılımda yeni başladığında yaklaşık 20 30 k( bugün için geçerli tabiki, gelecek yıllarda neler olur nasıl bir zam gelir bilinmez) arası bir maaşla başlarsın tecrübeye/ünvana göre maaşın artar.

Mesleği sırf maaş için istiyor/seçiyorsan hiç yapma hiç okuma. Sadece kendine eziyet edersin. Tıp istiyorsan tıp için çalış. Sırf daha erken mezun olacaksın ve para kazanacaksın diye mühendislik okuyup sevmeyeceğin bir mesleğe yönelme.

Mühendislikte dalına bağlı olarak değişecektir ama kendi mesleğim olan bilgisayar mühendisliği üzerine konuşacak olursam aşırı kötü üniversiteleri saymazsak ortalama bir üniversiteden mezun olsan bile işini rahatlıkla bulabilirsin. Üniversite sadece etiket asıl önemli olan senin kendini ne kadar geliştirmiş olduğun. Türkiye'nin büyük şirketlerinde hiç üniversite okumamış ama işini doktorası olanlardan bile kat kat iyi yapan insanlar gördüm. Kendini yeteri kadar geliştirirsen yapamayacağın hiçbir şey yok.
Yazılımda yeni başladığında yaklaşık 20 30 k( bugün için geçerli tabii ki, gelecek yıllarda neler olur nasıl bir zam gelir bilinmez) arası bir maaşla başlarsın tecrübeye/ünvana göre maaşın artar.

Hocam iki alanıda seviyorum sıkıntı orada tıpta insanı incelemek filan benim hoşuma gider şahsen göze filan bakmak maaş içinde yapacağım tabii gidip 20 yıl okuduktan sonra niye 20000 maaş alayım o zaman hiç okumasaydım 17-18 yaşında girip kendimi gösterip vardiya sorumlusu olsam daha fazla kazanırım. Yazılımla ilgili projeler var aklımda ve merak ettim ediyorum teknolojiyi. O yüzden her iki tarafta benim için okey bu yüzden bana son olarak maaş ve kolaylık geliyor.

Hocam iki alanıda seviyorum sıkıntı orada tıpta insanı incelemek filan benim hoşuma gider şahsen göze filan bakmak maaş içinde yapacağım tabii gidip 20 yıl okuduktan sonra niye 20000 maaş alayım o zaman hiç okumasaydım 17-18 yaşında girip kendimi gösterip vardiya sorumlusu olsam daha fazla kazanırım. Yazılımla ilgili projeler var aklımda ve merak ettim ediyorum teknolojiyi. O yüzden her iki tarafta benim için okey bu yüzden bana son olarak maaş ve kolaylık geliyor.

Yanlış anlama beni demek istediğim bahsettiğin mesleklerde iyiysen bu mesleklerde her türlü kazanırsın o yüzden gelirden ziyade seveceğin mesleği seçmen gerek.
Mesleğinde iyiysen maaşın katlanarak artar tecrübeyle beraber. Yazılım için örnek vereyim şu an yeni mezun maaşları Temmuz'da ortalama 20 30 k iken 3-5 yıl tecrübeli biri 35-60 k daha tecrubeliler pozisyonuna göre değişse de 65-75kdan başlıyor artık nereye kadar giderse.

Ayrıca her iki alan da kolay değil
Yazılım da sürekli bir öğrenme içerisinde olmak zorundasın kendini sürekli yenilemek geliştirmek zorundasın. Müşterilerin saçma talepleri, imkansız istekleri vs ile uğraşacaksın sürekli.
Tıp için zorluğunu bilmeyen yok zaten.

Yanlış anlama beni demek istediğim bahsettiğin mesleklerde iyiysen bu mesleklerde her türlü kazanırsın o yüzden gelirden ziyade seveceğin mesleği seçmen gerek.
Mesleğinde iyiysen maaşın katlanarak artar tecrübeyle beraber. Yazılım için örnek vereyim şu an yeni mezun maaşları Temmuz'da ortalama 20 30 k iken 3-5 yıl tecrübeli biri 35-60 k daha tecrubeliler pozisyonuna göre değişse de 65-75kdan başlıyor artık nereye kadar giderse.

Ayrıca her iki alan da kolay değil.
Yazılım da sürekli bir öğrenme içerisinde olmak zorundasın kendini sürekli yenilemek geliştirmek zorundasın. Müşterilerin saçma talepleri, imkansız istekleri vs ile uğraşacaksın sürekli.
Tıp için zorluğunu bilmeyen yok zaten.

Tıpta doktor almak zor bir de ilk doğu atanması oradaki bazı kişiyle anlaşılmaz ama sonra rahat edersin. Yazılım dediğin doğru ama 65-75k şu anda bile alan kişi sayısı az bu yüzden tedirgin ediyor bir tek yurt dışı işler iyi para kazandırıyor ama mhendis sayısı gün geçtikçe artıyor. O yüzden tedirgin ediyor bende ya çok iyi yaparsam ya da normal bir üniversite de çift ana dal yaparak bayağı şirkete kanıtlayarak ama oda tıptan zor geliyor tabii bilmiyorum.

Tıpta doktor almak zor bir de ilk doğu atanması oradaki bazı kişiyle anlaşılmaz ama sonra rahat edersin. Yazılım dediğin doğru ama 65-75k şu anda bile alan kişi sayısı az bu yüzden tedirgin ediyor bir tek yurt dışı işler iyi para kazandırıyor ama mhendis sayısı gün geçtikçe artıyor. O yüzden tedirgin ediyor bende ya çok iyi yaparsam ya da normal bir üniversite de çift ana dal yaparak bayağı şirkete kanıtlayarak ama oda tıptan zor geliyor tabii bilmiyorum.

65-75k alan sayısı az değil nereden kimden aldın bilgiyi bilmiyorum 5-6 yıl tecrübeli ve bir kişi rahatlıkla bu maaşları alıyor. 4 yıldır yazılım sektöründe olan biri olarak söylüyorum bunu. Sana bu bilgiyi veren her kimse ya bilgisi yok ya da sadece programmer kendini geliştirmemiş biridir.

65-75k alan sayısı az değil nereden kimden aldın bilgiyi bilmiyorum 5-6 yıl tecrübeli ve bir kişi rahatlıkla bu maaşları alıyor. 4 yıldır yazılım sektöründe olan biri olarak söylüyorum bunu. Sana bu bilgiyi veren her kimse ya bilgisi yok ya da sadece programmer kendini geliştirmemiş biridir.

Hocam siz belli bir yerde mi iş yapıyorsunuz yoksa ek iş yapıyor musunuz yazılım olarak. Peki kaça çıkar en yüksek Türkiye'de bir de Avrupa'ya gitsek kaç dolar kazanırız ortalama? Araştırmalarım sonucu buldum az dediğim 5000 kişi civarı yurt dışında fazlaymış ama ne kadar bilmiyorum.

Ben bir firmada çalışıyorum. Bilgisayar mühendisliği bitirdim dolayısıyla asıl mesleğim bu 🙂. 5000 çok az bir sayı araştırman yeterli değil. Bir bankanın çalışan yazılımcı sayısı bile tek basına 5000'i bulabiliyor. Avrupa'da yazılımcı maaşları 3-5 k € arası oluyor genelde (tabii ülkeden ülkeye şehirden şehre de değişiyor) ne kadar iyiysen 5'e o kadar yakın Avrupa ekonomisi bize göre çok daha stabil olduğu için maaşlar çok fazla değişmiyor. 5K az gibi gelebilir ama şöyle düşün oradaki 5K ile şu an Türkiye'de 140 bin TL ile alabildiğin bilgisayar Almanya'da 3900€. Yani Türkiye'de 3 4 maaşla alabileceğin bilgisayarı 1 maaşla alıp üstüne paran da kalıyor.
Amerika'da maaşlar daha yüksek olabiliyor fakat Amerika'ya gitmek de ayrı bir mesele.

Türkiye'de yazılımcılar genelde uzun süre kod yazmıyorlar belli bir yaştan sonra artık yönetim tarafına geçiyorlar. Bu sebepten ötürü aslında ucu bucağı yok bu işin. CEO, cto ne kadar alıyorsa o kadar da alabilirsin. Maaş dediğin şeyin üst sınırı kendinsin aslında. Ünvanın yaptığın işler ve ek işler projeler hepsi sana maddi olarak dönecektir.

Geri
Yukarı