Çözüldü Kasa fanları çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ucserin

Hectopat
2. el bir kasa aldım yakın zamanda. Bugün de temizlik yapmak için içini açtım komple söktüm, termal macununu yeniledim, kablolarını taktım fakat kasa fanları hala çalışmıyor. Sökmeden önce video çekmiştim fakat neyi takmadığımı hala bulamadım. Neyi takmamış olabilirim, bunu nasıl bulabilirim?

Çözüm
Hocam fotoğraf yüklenmemiş şimdi fark ettim. Bakabilir misiniz buna?

Resimdeki kablo Molex kablosuna benziyor anladığım kadarı ile.

PSU'dan gelen Molex'e bağlamayı deneyin arkadaşın söylediği gibi 3 pin ya da 4 pin kablo yoksa ortalıkta.

Ama tek bir resimden yola çıkarak ne kadar doğru bir tavsiye verdiğime emin olamadım daha detaylı fotoğraf/video paylaşmanızı tavsiye ederim.
2. el bir kasa aldım yakın zamanda. Bugün de temizlik yapmak için içini açtım komple söktüm, termal macununu yeniledim, kablolarını taktım fakat kasa fanları hala çalışmıyor. Sökmeden önce video çekmiştim fakat neyi takmadığımı hala bulamadım. Neyi takmamış olabilirim, bunu nasıl bulabilirim?
Fanlarin kablolarini anakarttaki SYS_FAN portlarina taktiniz mi?

Fanlarin kablolarini anakarttaki SYS_FAN portlarina taktiniz mi?

Tekrar kasaya baktım ama SYS fan portları boş fakat ben sökmeden önce de boştu. Görsel sökmeden önceye ait, bir de video kaydı var ama sanırım onu yükleyemiyorum buraya.

Dosya Ekleri

• IMG_5078.jpeg
    IMG_5078.jpeg
    214,4 KB · Görüntüleme: 97
Tekrar kasaya baktım ama SYS fan portları boş fakat ben sökmeden önce de boştu. Görsel sökmeden önceye ait, bir de video kaydı var ama sanırım onu yükleyemiyorum buraya.
Fan çoklayici olmasi lazim. O çoklayiciya fanlarin kablolarini takin, çoklayicidan gelen bir ucu da anakarttaki sys fan portuna takın.

Fan çoklayici olmasi lazim. O çoklayiciya fanlarin kablolarini takin, çoklayicidan gelen bir ucu da anakarttaki SYS fan portuna takın.

Fanların kablosu arkada sanırım çoklayıcı dediğiniz şeye gidiyordu ama kasada onu takacak bir yer görmedim akşam eve gidince tekrar bakacağım.

Fan çoklayici olmasi lazim. O çoklayiciya fanlarin kablolarini takin, çoklayicidan gelen bir ucu da anakarttaki sys fan portuna takın.
İki taraftaki fanların kablosu da buna geliyor fakat bunu takıcak bir yer bulamadım.

Fan çoklayici olmasi lazim. O çoklayiciya fanlarin kablolarini takin, çoklayicidan gelen bir ucu da anakarttaki SYS fan portuna takın.

Dosya Ekleri

• IMG_5088.jpeg
    IMG_5088.jpeg
    147,9 KB · Görüntüleme: 92
Son düzenleme:
Hocam buradan anlamak zor, basitçe özetlemek gerekirse kasa fanlarının genelde 4 pinli kablolari olur ve bu kablolari anakarttaki SYS_FAN, CHA_FAN portlarina takmak gerekir. Bazen de anakarttaki port sayisi, kasaya takili olan fan sayisindan az olur ve bunun için fan çoklayici kablolar kullanilir, yani 3 adet fani tek bir kabloya çevirmiş oluruz ve o tek kabloyu anakartta bahsettiğim porta takariz. İnternetten video izleyerek daha kolay anlayabilirsiniz. Öncelikle fanlardan gelen kablolarin nereye gittiğini kontrol edin.

PSU'dan gelen Molex'e bağlamayı deneyin arkadaşın söylediği gibi 3 pin ya da 4 pin kablo yoksa ortalıkta.

Ama tek bir resimden yola çıkarak ne kadar doğru bir tavsiye verdiğime emin olamadım daha detaylı fotoğraf/video paylaşmanızı tavsiye ederim.

Çözüm

Hocam PSU'dan gelen kabloya bağladım arka fan ile öndeki fanların en üstündeki fan çalışmaya başladı ama diğer ikisi hala çalışmıyor. Fanlardan gelen başka kablo da yok.

Hocam PSU'dan gelen kabloya bağladım arka fan ile öndeki fanların en üstündeki fan çalışmaya başladı ama diğer ikisi hala çalışmıyor. Fanlardan gelen başka kablo da yok.

Kasanın bir yerinde(alt tarafındadadır büyük ihtimal) Molex bağlantıları olan uçları var mı o kabloların iyice baktınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı