Kasa içi hava sirkülasyonu için fanlar nasıl takılmalı?

Arda.122

Decapat
Daha fazla  
Merhaba kasamın önü mesh değil komple cam sadece yandaki deliklerden hava alıyor o yüzden pek soğutmuyor.

hava.png

Kasamın üstüne 2 adet fan takacağım resimdeki gibi böyle taksam bir sıkıntı olur mu? Yardımınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU fanı kule tipiyle değiştir, yukarıdaki maviyi de turuncu gibi tak bence en ideali bu şekilde oluyor. Kendim de böyle kullanıyorum. Kule tipi çift fan tertemiz.

CPU fanının üstündeki, egzoz fanının çıkardığı sıcak hava, üst-sağdaki fan ile tekrar içeri girecek. Bende benzer bir konfigürasyon kullanıyorum, tek farkı üstte sadece egzoz fanları var. Bilgisayarımın üstündeki çekmecenin ısındığını çok kolay bir şekilde hissediyorum oyun oynarken. Çok fazla kafa yormanıza gerek yok bu tür meseleler için, basit düşünün. Isınan hava yükselir, o zaman yukarıyı egzoz olarak kullanın. Aşağıyı ve sağ tarafı ise soğuk hava girişi için. Bir de önemli olan giren havanın büyük oranda çıtığından emin olun, aksi takdirde sirkülasyon epey azalacaktır ve ısınan hava içeride kalarak sistemin daha fazla ısınmasına sebep olabilir. YouTube'da fazlaca içerik var, jayztwo öneririm "How to optimize your case airflow".

CPU fanı kule tipiyle değiştir, yukarıdaki maviyi de turuncu gibi tak bence en ideali bu şekilde oluyor. Kendim de böyle kullanıyorum. Kule tipi çift fan tertemiz.

Fan zaten kule tipi sadece cizim yeteneğim olmadığı için böyle çizdim😀

CPU fanının üstündeki, egzoz fanının çıkardığı sıcak hava, üst-sağdaki fan ile tekrar içeri girecek. Bende benzer bir konfigürasyon kullanıyorum, tek farkı üstte sadece egzoz fanları var. Bilgisayarımın üstündeki çekmecenin ısındığını çok kolay bir şekilde hissediyorum oyun oynarken. Çok fazla kafa yormanıza gerek yok bu tür meseleler için, basit düşünün. Isınan hava yükselir, o zaman yukarıyı egzoz olarak kullanın. Aşağıyı ve sağ tarafı ise soğuk hava girişi için. Bir de önemli olan giren havanın büyük oranda çıtığından emin olun, aksi takdirde sirkülasyon epey azalacaktır ve ısınan hava içeride kalarak sistemin daha fazla ısınmasına sebep olabilir. YouTube'da fazlaca içerik var, jayztwo öneririm "how to optimize your case airflow".

Ben şöyle düşündüm önden gelen havayı yukardı ki egzoz fan direk dışarı atar diye düşünmüstüm.

Yukarıdaki fanlar egzoz görevi görmeli.

Peki önden gelen havayı dışarı atar mıdır zaren çok hava giremiyor mesh olmadığı için.

CPU fanının üstündeki, egzoz fanının çıkardığı sıcak hava, üst-sağdaki fan ile tekrar içeri girecek. Bende benzer bir konfigürasyon kullanıyorum, tek farkı üstte sadece egzoz fanları var. Bilgisayarımın üstündeki çekmecenin ısındığını çok kolay bir şekilde hissediyorum oyun oynarken. Çok fazla kafa yormanıza gerek yok bu tür meseleler için, basit düşünün. Isınan hava yükselir, o zaman yukarıyı egzoz olarak kullanın. Aşağıyı ve sağ tarafı ise soğuk hava girişi için. Bir de önemli olan giren havanın büyük oranda çıtığından emin olun, aksi takdirde sirkülasyon epey azalacaktır ve ısınan hava içeride kalarak sistemin daha fazla ısınmasına sebep olabilir. YouTube'da fazlaca içerik var, jayztwo öneririm "how to optimize your case airflow".

Yanıtınızı bekliyorum.

Konu güncel.

Son düzenleme:
Zaten 4 tane fan ile hava girişiniz var. Azıcık dışarı gitse bir şey olmaz. Ayrıca dediğim gibi dışarı çıkan sıcak havayı tekrar içeri alabilir. Sizler yukarıya 2 egzoz fan takın daha iyi olacağı görüşündeyim.

Zaten 4 tane fan ile hava girişiniz var. Azıcık dışarı gitse bir şey olmaz. Ayrıca dediğim gibi dışarı çıkan sıcak havayı tekrar içeri alabilir. Sizler yukarıya 2 egzoz fan takın daha iyi olacağı görüşündeyim.

Kasanın önü mesh değil cam olduğu için o yüzden demiştim ama sizin dediğiniz gibi yapacağım teşekkürler.

Geri
Yukarı