Kasa Konumlandırılması (Sağdan pencereli kasa)

Tolenius

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Bilgisayar kasasını konumlandırmakla ve kasaların yan pencereleriyle ilgili sorularım var, konuyu anlatmak biraz uzun sürdü, okuyan ve yardımcı olmaya çalışanlara şimdiden teşekkür ederim.

İlk defa bir masaüstü bilgisayar toplamaya karar verdim. Bu yolda yaptığım ilk iş masamı değiştirmek oldu. Eski masamın üstünde raflar vardı ve monitörü koymak mümkün olmayacaktı. Yeni aldığım masanın çekmece ve dolap kısmını sağ ya da sol taraftan istediğime monte etme şansım vardı. Eskiden sağ tarafta olduğundan sola takıp değişiklik yapmak istedim fakat fazla iyi düşünmediğimi fark ettim. Böyle yaptığımda masanın benim olacağım boşluk tarafı sağa denk geliyor ve odamda aslında bu tarafta koltuk bulunduğundan, sağ tarafa girip çıkmanın fazla rahat olmadığını anladım. Odamın şeklini değiştirdik ve masamın son hali bu şekilde oldu.

IMG_9938.JPG

Şimdi asıl sorum şu, kasayı masa üstünde koyabileceğim yer, sol tarafta masa lambasının bulunduğu yer. Fakat pencereli kasaların pencereleri hep sol tarafta oluyormuş, bunu maalesef biraz geç öğrendim. Ve iyi bir bilgisayar topladığımda bu tarafı göremeyecek olmak hoş değil... Sağ tarafı pencereli bulabildiğim tek kasa Corsair Carbide 600C.

Carbide_600C_01.png

Bu kasayı aslında beğendim fakat fiyatı biraz fazla... Yine de daha iyi bir çözüm bulamazsam şartları zorlayabilirim. Diğer bir seçenek ise kasayı masamın altına, sağ tarafa koymak olabilir. Bu durumda penceresi solda kasalar işime gelecektir. Ve seçebileceğim bir sürü kasa seçeneği olmuş olur.

Masanın üstünde kasa biraz fazla büyük durur mu? Yere koyacak olursam, koyacağım herhangi bir kasa yerde çok toz tutar mı, masa üstünde olması daha mı sağlıklı olur?

Küçük dipnotlar:
  • Toplamak istediğim kasa x99 tabanlı üst seviye bir bilgisayar olacağından küçük kasalar olmaz diye düşünüyorum...
  • Beğendiğim sol taraftan pencereli kasalar, NZXT S340 Elite ve CoolerMaster Mastercase Pro 5.
  • Masamda bulunan monitör sadece öyle duruyor, şu an laptop kullanıyorum, o sadece nasıl duracağını görmek için konulmuş eski bir monitör. 19.1" Boyutunda. (2. ekran olarak kullanabilirim, ama çözünürlüğü 1440 x 900, bunu kullanmak pek keyifli olmuyor ve sanırım kasayı da masaya koyarsak, almayı düşündüğüm 27 " bir monitör ile bu aynı anda masaya sığmaz.)
  • Masamın ölçüleri 140 x 65 cm, sol tarafta bulunan siyah sümenin ölçüsü 65x45.
  • Masayı söküp çekmeceli kısmı sağ tarafa almayı da düşündüm ama şimdiki kadar sağlam olmayacaktır ve odama bu şekilde daha uygun...
Öneri ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Böyle bir konumlandırma düşündün mü?(kasa sağda, ekran solda)

pc.jpg

Evet aslında onu da düşündüm fakat, masanın sol bitişiğinde kitaplığım var ve kasayı tamamen sola dayayamayacağım kablolar yüzünden. İkinci ekranı geçtim (çok önemli değil o), masada masa lambası veya hoparlör vs koyacak yer bile kalmıyor gibi ve biraz sıkışık bir görüntü oluyor o şekilde.. Ayrıca masada kaybettiğim alanın derinlik olmasındansa boydan olması daha çok işime geliyor sanırım...

Örneğin mastercase genişliğinde (235mm) ve uzunluğu 512 mm koyduktan sonra 7cm de kablolar için bırakıp 580mm ölçüleri bu şekilde oldu. İlk çözüm daha kullanışlı gibi geliyor bana... Siz memnun musunuz?
masa2.jpg

masaolcusu.jpg

Silverstone Raven'ın görünüşünü beğenmedim Fortres biraz daha güzel, Corsair 600C'ye bir alternatif oldu, fiyatı da daha hesaplı, kalitesini biraz araştırmam gerekecek. Düşünülebilir... Teşekkür ederim önerileriniz için. Başka fikirleriniz olursa fikirlere açığım, bir de yere koymayı hiç düşünmemeli miyim? İmkan yaratıp bir türlü masaya koymak her türlü yere koymaktan daha mı iyi? Görünüşü geçtik toz açısından bakacak olursak...

Son düzenleme:
Selam ben bu ürünü kullanıyorum fiyatı makul ve x99 sistemi kullanıyorum bi bak istersen
AeroCool GT-RS 2xUSB 3.0, 5x Fan Yuvalı ATX Küp Bilgisayar Fiyatı
Sağolun cevabınız için, ancak sizin kasayı biraz kaba buldum :)

Hala düşünüyordum bu zamana kadar, son durum olarak aklıma en çok yatan kasa NZXT S340 Elite oldu.

Bunu istersem bu şekilde,
Böyle bir konumlandırma düşündün mü?(kasa sağda, ekran solda)

Eki Görüntüle 199384

istersem bu şekilde (ne kadar sığar veya verimli olur emin olamadım ama),
s340.png

yerleştirebilirim diye düşündüm. Bu kasanın ölçüleri biraz daha küçük olduğundan farklı şekillerde koymama imkan sağlayabilir, masamı fazla daraltmayacak. Ayrıca görüntüsü de içime sindi. Yılbaşı teslim olacak şekilde alırsam baya da uyguna geliyor. Sağdan pencereli Corsair 600c tüm masamı dolduracaktı, bir de bunun fiyatının diğer çeşitlere göre uygunluğu çok öne çıkardı. Siparişi vermeyi düşünüyorum 1-2 gün içinde. Sadece soğutma imkanları beni biraz tedirgin ediyor... Fazla bilgili değilim: Kasa ile ilgili fikir ve görüş almak için yeni konu açmalı mıyım? o_O

X99 ve gtx1080'li sıvı soğutmalı bir sistem... Birisi çıkıp problem olmaz overclock bile yaparsın dese öyle mutlu olacağım ki...

Teşekkürler tekrar :)

Dosya Ekleri

• large_f75a935e72211aa5_1.png
    large_f75a935e72211aa5_1.png
    98,8 KB · Görüntüleme: 1.005
Son düzenleme:
@CJack60 Gerçekten önerileriniz, yardımlarınız için teşekkürler. Beğendiğim tarzı anlamışsınız, biraz inceledim ama aynı zamanda Corsair Carbide 400C aklıma geldi, uzun araştırmalarım ve izlediğim videolar sonucunda 400C en çok içime sinen kasa oldu. Hiç bir yerde stokta yokmuş tek sorun o... Benim için sıralama
  1. Corsair Carbide 400C
  2. NZXT S340 Elite
  3. In-Win 303
şeklinde oldu. Sanırım 400C, s340'tan daha iyi. Stoğa geleceğini umarak beklemeyi düşünüyorum. S340'ın da yıl başı indirimi hala aklımı çok kurcalıyor bir taraftan ama onu da alsam yılbaşında gelecek, 400c yi de belki yılbaşına kadar bekleyeceğim bu yüzden pek farklı değil durum, sabredebilirim. Tüm bilgisayarı toplamam biraz zaman alacak parça parça almaya başlayayım diyordum, kasayı biraz ertelerim. Bu sıralamam sizce de doğru mu? 400c beklemeye değer gibi değil mi?

Ayrıca konuyu sağdan pencereli kasa konusundan biraz saptırmış bulundum ama hala bu durumun sıkıntılarını tartışıyor sayılabiliriz, benim yaşadığım durumu yaşayanlar varsa bir boy ufak kasa alıp farklı şekillerde yerleştirmeyi düşünebilirler. Tabi yine de kasamı alıp masama yerleştirdikten sonra son fikrimi yazacağım. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı