Kasayı sökmeden kule tipi soğutma monte edilir mi?

Kabloları falan diyorum hocam daha önce hiç sökmedim kasayı yavas yavas öğrenmek için bunu kendim takmak istiyorum ama sıfırdan sökmeye cesaret edemiyorum.

Mesela ekran kartında şu anda bağlantı kablolarından biri boşta onu falan takabilirim yanlislikla sonra kart falan yanar bir soğutucu yapacağız diye sistemden olmayalım.
Hocam ramleri takarken zaten uygun tek yuva şekli var ekran kartında da yuvası belli sadece psu dan gelen 8lik güç kablosunu bir de takacaksın bir de parçaları yerleştirirken ve kabloları takarken iyice ittir tam oturduğundan emin ol yeter çok kolay bu içini açıp termal macunu yenilemeyeceksin sonuçta basit işlem hata olasılığın yok tam oturttuysan.

Hocam RAM'leri takarken zaten uygun tek yuva şekli var ekran kartında da yuvası belli sadece PSU'dan gelen 8'lik güç kablosunu bir de takacaksın bir de parçaları yerleştirirken ve kabloları takarken iyice ittir tam oturduğundan emin ol yeter çok kolay bu içini açıp termal macunu yenilemeyeceksin sonuçta basit işlem hata olasılığın yok tam oturttuysan.

Kule tipi soğutucuyu takarken macunu yenilemek gerekli mi peki.

Hangi kablodan bahsediyorsun? Kartın 8 pinse PSU'dan gelen 8+8 kablonun boşta kalan kısmını diyorsan o iki kablo aynı şey ki.

Yarın bir fotoğrafını çekip atarim hocam hangi kablonun ne olduğunu bilmiyorum.

Kule tipi soğutucuyu takarken macunu yenilemek gerekli mi peki.

Yarın bir fotoğrafını çekip atarim hocam hangi kablonun ne olduğunu bilmiyorum.
Fanın yanında macun geldiğini biliyorum yenilemenizi öneririm. İşlemcinin üzerindekini bir peçete yardımıyla (evde varsa izopropil yani saf alkol ile temizlenmesi önerilir ancak çok dikkatli olmanız lazım peçete ile de silebilirsiniz) güzelce silin sonrasında işlemcinin üzerinde köşeler arasında x çizin x den kalan yan taraftaki boşluklara da nokta koyun ancak dikkat edin az sürün fazlası işlemcinin ısınmasını sağlar yeterince ince yaparsanız çok iyi soğutacaktır. İsterseniz ortaya biraz sürün bir kartla falan iyice işlemciye yaydırın ince bir tabaka halinde olması gerek öyle sürün kapatın ama vidalarken soğutucuyu çapraz şekilde vidala yani ilk sol üst köşeyi vidaladıysan sonra da sağ altı vidala 2 vida boşluğu varsa normal yap.

Fanın yanında macun geldiğini biliyorum yenilemenizi öneririm. İşlemcinin üzerindekini bir peçete yardımıyla (evde varsa izopropil yani saf alkol ile temizlenmesi önerilir ancak çok dikkatli olmanız lazım peçete ile de silebilirsiniz) güzelce silin sonrasında işlemcinin üzerinde köşeler arasında x çizin x den kalan yan taraftaki boşluklara da nokta koyun ancak dikkat edin az sürün fazlası işlemcinin ısınmasını sağlar yeterince ince yaparsanız çok iyi soğutacaktır. İsterseniz ortaya biraz sürün bir kartla falan iyice işlemciye yaydırın ince bir tabaka halinde olması gerek öyle sürün kapatın ama vidalarken soğutucuyu çapraz şekilde vidala yani ilk sol üst köşeyi vidaladıysan sonra da sağ altı vidala 2 vida boşluğu varsa normal yap.
Gelen macunun hepsini kullaniyimmi küçük birşey zaten

RAM vaya ekran kartını bozma ihtimalim var mı cikar tak yaparken. İlk aldiğimda çok sorun yaşadım bu bilgisayarda ondan bir şeyleri değiştirmeye korkuyorum.
Yok hocam parçaları dikkatli çıkartıp takarsan hiçbir şey olmaz. Sadece kasayı açmadan önce fişini sökünce kapatma düğmesine 10 15 saniye daha basılı tutun içindeki kalan enerji de gitsin statik elektrikten sorunlar olabilir sadece. Onun dışında zaten çıkarması takması en kolay parçalar denebilir zor bi iş değil rami yanlarındaki çentiklere basarak yani açık duruma getirerek çıkartıyorsun takarken de o çentikler açık bir şekilde yuvaya yavaşça ittir o kemdi kapanır zaten. Sadece ramin boşluğu soketteki boşluğa oturacak şekilde takmaya çalış yoksa ters takmaya çalışırsan kırarsın sıkıntı olur çok zorlama. Ekran kartında da anakarta bağlantı noktasındaki sağ tarafında kalan kısmında ramdeki gibi bi çentik var çıkarmadan onu aç yoksa çıkaramazsın. Bir de kasa tarafında ekran kartını tutmaya destek olması için sıradan bir vida vardır onu sök yıldız tornavidayla. Yavaşça kendine doğru çek çıkar zaten o. Takarken de tam tersi yapacaksın çentik açık olcak yavaşça ittir yuvaya oturduğuna emin ol zaten çentik kapanır kendi oturduğunda. Kasa tarafını da çıkardığın gibi tak geri vidala. Bu kadar basit.

Geri
Yukarı