Kazada karşı taraf ne öder?

d1xl1te

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba iyi günler, bugün bir kaza geçirdim ve çok büyük ihtimalle karşı taraf %100 suçlu çıkacak. Arabada 30-40 bin liralık masraf var, tahmini bir o kadar da değer kaybı. Bana çarpan kişi mahalleden tanıdığım bu yüzden bu konuyu oluşturuyorum yoksa umrumda olmaz tabii. Ben 2021de kaza yaptığımda 2022de yaptırdığım sigorta gerçekten yüksek çıkmıştı ama karşı tarafın hasari 5-6 bin lira olduğu için fazla düşünmemiştim. Şimdi gelelim ana konuya. Bu arabada 40 bin liralık masraf ve 40 bin liralık değer kaybı oluşursa, karşı tarafın sigortası ödeyecek. Sonrasında bana çarpan kişi, gelecek yıl fazladan 80 bin lira mı verecek? Ya da mesela hasar 400 bin olsaydı fazladan 400 bin mi verecekti? İki tarafın da sigortası var bu arada.

Merhaba iyi günler, bugün bir kaza geçirdim ve çok büyük ihtimalle karşı taraf %100 suçlu çıkacak. Arabada 30-40 bin liralık masraf var, tahmini bir o kadar da değer kaybı. Bana çarpan kişi mahalleden tanıdığım bu yüzden bu konuyu oluşturuyorum yoksa umurumda olmaz tabii. Ben 2021'de kaza yaptığımda 2022'de yaptırdığım sigorta gerçekten yüksek çıkmıştı ama karşı tarafın hasari 5-6 bin lira olduğu için fazla düşünmemiştim. Şimdi gelelim ana konuya. Bu arabada 40 bin liralık masraf ve 40 bin liralık değer kaybı oluşursa, karşı tarafın sigortası ödeyecek. Sonrasında bana çarpan kişi, gelecek yıl fazladan 80 bin lira mı verecek? Ya da mesela hasar 400 bin olsaydı fazladan 400 bin mi verecekti? İki tarafın da sigortası var bu arada.

Bir sonraki senenin kasko fiyatını şimdiden hesaplamak mümkün değil. Enflasyondan sebep tam olarak ne kadarlık kasko ve trafik sigortası belirlenir bilmek çok zor. Karşı tarafın kaç yıllık sigortalı olduğu da önemli tabii ki.

hayır öyle olmuyor ilk defa kazada suçluysa yüzde 50 oranında artar primi. 1 yıl içindeki 2. veya 3. kazasıysa eşdeğer araçlardan yaklaşık 1.5-2 kat fazla öder.

hayır öyle olmuyor ilk defa kazada suçluysa yüzde 50 oranında artar primi. 1 yıl içindeki 2. veya 3. kazasıysa eşdeğer araçlardan yaklaşık 1.5-2 kat fazla öder.
Yani mesela sigorta fiyatı 20K olursa abinin ödeyeceği 40-45 olur öyle mi? Ona göre değer kaybına başvuracağız avukat ile...

Yani mesela sigorta fiyatı 20K olursa abinin ödeyeceği 40-45 olur öyle mi? Ona göre değer kaybına başvuracağız avukat ile...
Normalde 11 ödeyecekse 16-17 civarı öder önümüzdeki sene. Ayrıca arabanızda 40.000₺ hasar kaydı çıkacaksa 20.000₺ değer kaybını bile zor alırsınız. Boş yere 40 hasar var 40 değer kaybı alırım diye ümitlenmeyin.

Trafik sigortası 20 bin lira olmaz çok abartmışsın. 4 bin lira ödüyorsa, bir basamak düşer 5 bin 6 bin filan olur. İnternette tabloları var.

Trafik sigortası 20 bin lira olmaz çok abartmışsın. 4 bin lira ödüyorsa, bir basamak düşer 5 bin 6 bin filan olur. İnternette tabloları var.

Gelecek sene için yazdım 20bini ya :D

Yeni konular

Geri
Yukarı