Kedi beslemek

Scothish fold kedi besliyorum. 7/24 uyuyor. Eskiden haraketliydi ancak artık öyle değil

Scothish fold kedi besliyorum. 7/24 uyuyor. Eskiden haraketliydi ancak artık öyle değil
Scottish Fold'lar yapısı gereği yorgun hayvanlar. Eklem hastalıkları olmasa bile yorgun dururlar. Ama eklem hastalığı var ise yemeğe zor giderler.
Aynen. Her mamadan tadımlık koyalım hangisini beğenirse artık :D (en doğrusu bu gibi aslında :D)

Hocam özellikle uyduruk markalar almayın. Bütçeniz el verdiğince (Royal Canin,Proplan) gibi markalar alın.

Herkese merhaba, evde kedi beslemeyi düşünüyoruz. Bu kedi Van kedisi olabilir. Fakat daha önce bu konuda en ufak bir deneyimim olmadı. Ailemi ve beni tedirgin eden bazı konular var. Özellikle tüy dökmesi ve tuvaleti gibi. Bu konuda bilgili arkadaşlar sorularımı cevaplayabilirse güzel olur.

1) Tuvalet kumu koku yapıyormuş. Evimizde balkonlar camla kapalı değil, tehlikeli olabilir. Yani kedinin kumu içeride olmalı. Parfümlü kumlar da bulunuyor fakat kedinin ciğerlerine zararı olduğunu duydum. Kuma arada bir karbonat serpince koku azalıyormuş, tabii kedinin maması da bunu etkiliyor. Kaliteli mama ile besleyip, kumunu aksatmadan temizleyip, her gün odamı havalandırsam rahatsız edici bir koku olur mu?

2) İlk sorumda da belirttiğim gibi, balkonum cam ile kapalı değil. Standart yarısına kadar duvar olup diğer yarısı demir korkuluklardan oluşuyor. Kedi için tehlikeli olur mu? Eğer olur ise kumunu içeri alacağım.

3) Kediler yapısı gereği tüy döken hayvanlar. Kaliteli mama vermek ve düzenli olarak tüylerini taramak tüy dökmesinin ne kadar önüne geçer? Babamın ve abimin toz, polen gibi şeylere alerjileri var, kedi tüyünde durum nasıl olur, etkilenirler mi? Daha önce evde kedi beslemediğimiz için bunu kendileri de bilmiyor.

4) Her ne kadar kedi besleme fikri babamdan çıksa da genel olarak ben ilgileneceğim. Benim odamda duracak. Fakat odamda bilgisayarım da var. Dış tarafta fazla kablo olmasa da en basitinden klavye, fare, kulaklık ve şarj aleti kabloları var. Bu kablolara zarar verir mi? He bir de monitörü tırmalama durumları olur mu?

5) Kaliteli, dışkıda koku yapmayacak, F/P bir kedi maması tavsiye edebilir misiniz?

6) Aşıları, pasaport ve resmi belgeleri hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.
1-) Koku yapıyor ancak düzgün bir kutu alırsanız kokuyu içine hapsediyor. Bu çok önemli çünkü bir yakınım besliyor onda kutu açık olduğu için koku çok yayılıyor. Biz de kapalı var çok işe yarıyor.

2-) Tehlikeli olur. Ben 3 kedi besledim 2 tanesi 4 katlı binadan aşağı atladı. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

3-) Tüy dökme olayı biraz değişik. Cins kedi alırsanız bazıları tüy dökmeme özelliği var. Bunun dışında mama çok fark ediyor. Biz ND markasını kullanıyoruz ve aşırı memnunuz. Yani sahiplendiğimiz kedi sokak kedisi ve kendi kardeşlerinden çok daha iyi büyüdü. Tavsiyem mama markasını kaliteli almanız gerektiği. Bir de somon yağı gibi (hiç sevmiyorlar) yağ verirseniz baya bir etkisi oluyor. Taramak da işe yarıyor. Ancak her gün düzenli taramak bazen yoruyor.

4-) Bilgisayarınızı koruyun. Bende dizüstü bilgisayar var. Ekranı kapalı bırakıyorum çünkü bazen masamın üzerine oradan da raflara çıkıyor sonra inerken masaya atlıyor. Tabii bu sırada bilgisayarın üzerine geliyor. Hafif oldukları için pek bir sorun yok ama ekran açık olursa yıkabilir, düşürebilir. Tırmalama mevzusu daha başıma hiç gelmedi.

6-) Bir tane hayvan pasaportu çıkarıyorsunuz. Buna aşıları yazılıyor. Burada 1., 2. sahipleri yazıyor. Aşılar önemli olan 3 aşısı var. Parazit aşıları diye geçiyor ve bunlar kesinlikle vurulmalı. Tüy yutunca kist oluşmasını engelliyor, kedinin içinde parazit olmasını önlüyor, yabancı konakçı hayvanları uzak tutuyor. Ayda 2 defa 1 yıl boyunca aşı olacak (parazit aşısı) sonra yılda 2 defa olacak. Bunun dışında bir de kuduz aşısı var ancak eğer kediniz dışarı çıkmıyor ev kedisiyse çok da zorunlu değil. Bu aşı bir kere oluyor.

1 Haftalığına arkadaşımın scottish fold cinsi kedisine bakmıştım ve çok güzel kediydi çok usluydu ( belki cinsinden dolayıdır) kendi kumu vardı ve tuvaleti geldiği zaman kumuna giriyordu ( tuvalet eğitimi vermek gerek tabii) mama konusunda pek bilgim yok. Bir de tavsiye; kedilere şekerli şeyler yedirmeyin. Çikolata falan kedilere zarar veriyor.

@araba lastiği ayrıca kedinin cinsiyeti ve cinsi nedir?

Hocam en mantıklısı kediyi aldığı kişinin verdiği mama.
Cinsiyetine karar vermedik hocam. Yavru bir Van Kedisi düşünüyoruz.

@Arda_Animations Kasa falan açıkta değil hocam. Klavyem zaten örgü kablolu, fareden korkuyorum. Kulaklıkları falan açıkta bırakmam. Yavruyken alacağımız için kablo kemirme gibi zararlı şeylerden mümkün olduğunca uzak tutmaya, kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Cinsiyetine karar vermedik hocam. Yavru bir Van Kedisi düşünüyoruz.

@Arda_Animations Kasa falan açıkta değil hocam. Klavyem zaten örgü kablolu, fareden korkuyorum. Kulaklıkları falan açıkta bırakmam. Zaten yavruyken alacağımız için kablo kemirme gibi zararlı şeylerden mümkün olduğunca uzak tutmaya, kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışacağım.
Odanızda duracağı için her türlü kablolara erişicek. Yukarda diye düşümeyin 2-3 hafta sonra SAT komandosu oluyorlar. Mümkünse dişi alın. Erkeğin bakımı daha zor.

6-) Bir tane hayvan pasaportu çıkarıyorsunuz. Buna aşıları yazılıyor. Burada 1., 2. sahipleri yazıyor. Aşılar önemli olan 3 aşısı var. Parazit aşıları diye geçiyor ve bunlar kesinlikle vurulmalı. Tüy yutunca kist oluşmasını engelliyor, kedinin içinde parazit olmasını önlüyor, yabancı konakçı hayvanları uzak tutuyor. Ayda 2 defa 1 yıl boyunca aşı olacak (parazit aşısı) sonra yılda 2 defa olacak. Bunun dışında bir de kuduz aşısı var ancak eğer kediniz dışarı çıkmıyor ev kedisiyse çok da zorunlu değil. Bu aşı bir kere oluyor.
Hocam peki bu aşıları bilinçli bir şekilde evde uygulamamamız mümkün müdür? Şu dönemde ayda iki kez veterinere gitmek Rus ruleti gibi bir şey.

Geri
Yukarı