Rehber Keenetic modemlerde DSLAM işlemcisini öğrenmek

Bu rehberde Keenetic modemlerde xDSL altyapılarda DSLAM işlemcisini öğrenmeyi göstereceğim.
Öncelikle tarayıcıyı açıp arama çubuğuna 192.168.1.1/a yazıp giriş yapalım.
Ardından sizi aşağıdaki yere götürecektir.
1683147093595.png

Command kısmına şu kodu yazıyoruz:
Kod:
more proc:/driver/ensoc_dsl/dsl_stats
ve "Send Request" düğmesine tıklıyoruz.
Devamında modem DSL hakkında anlık olarak şu tip bilgileri verecektir:
1683147253625.png

Bu bilgileri istediğiniz gibi görüntüleyebilirsiniz. Hangisini merak ederseniz. Ancak konumuzun asıl amacı DSLAM'ı öğrenmek. Burada kırmızıyla işaretlediğim 2 adet kod mevcut. Bunlar Near-end ITU ID ve Far-end ITU ID.
Far-end ITU ID sizin modeminizin kullandığı işlemcidir ancak bunu öğrenmeye fazla gerek yok çünkü Keenetic modemler Mediatek kullanıyor ve hangi işlemciyi kullandığını Keenetic sitesinden görebilirsiniz. Benimki EN7512U işlemciyi kullanıyor.
Near-end ITU ID ise sizin bağlı bulunduğunuz DSLAM'ın kodudur. Başta bu anlamsız gelecektir ancak bu iki kod da HEX kodudur. Bunu HEX to Text converter yardımıyla çözebilirsiniz.
1683147553711.png

Bunu kopyalayıp çeviriciye yapıştırıyoruz ve sonuç:
1683147812934.png

Biraz değişik bir yazı çıkıyor ortaya ancak orada aslında "Infineon" yazıyor. Infineon da zaten tahmin edeceğiniz üzere Lantiq demek oluyor. Benim bağlı bulunduğum saha dolabında Lantiq bir DSLAM bulunuyor ve ben buna bağlıyım. Ayrıca kodu ise aşağıda vereceğim tabloyla da karşılaştırabilirsiniz.
1683147750060.png

1683147779199.png

Basitçe bu yolla öğrenebilirsiniz. Onun haricinde ise Tanılama sekmesinde DSL kısmına gelip Hat Performans Raporu alarak da bakabilirsiniz ama epey uzun bir yol ve raporun içinde birçok kod mevcut. Bulmanız epey zor olur. Umarım yardımcı olacaktır bu rehber merak edenler için. İyi sosyaller. :)

Dosya Ekleri

• b5a817c51eec0e17065e68daff9f7b27.png
    b5a817c51eec0e17065e68daff9f7b27.png
    59 KB · Görüntüleme: 66
Bu rehberde Keenetic modemlerde xDSL altyapılarda DSLAM işlemcisini öğrenmeyi göstereceğim.
Öncelikle tarayıcıyı açıp arama çubuğuna 192.168.1.1/a yazıp giriş yapalım.
Ardından sizi aşağıdaki yere götürecektir.
Eki Görüntüle 1765437
Command kısmına şu kodu yazıyoruz:
Kod:
more proc:/driver/ensoc_dsl/dsl_stats
ve "send request" düğmesine tıklıyoruz.
Devamında modem DSL hakkında anlık olarak şu tip bilgileri verecektir:
Eki Görüntüle 1765439
Bu bilgileri istediğiniz gibi görüntüleyebilirsiniz. Hangisini merak ederseniz. Ancak konumuzun asıl amacı DSLAM'ı öğrenmek. Burada kırmızıyla işaretlediğim 2 adet kod mevcut. Bunlar near-end İTÜ ID ve far-end İTÜ ID.
Far-end İTÜ ID sizin modeminizin kullandığı işlemcidir ancak bunu öğrenmeye fazla gerek yok çünkü Keenetic modemler MediaTek kullanıyor ve hangi işlemciyi kullandığını Keenetic sitesinden görebilirsiniz. Benimki EN7512u işlemciyi kullanıyor.
Near-end İTÜ ID ise sizin bağlı bulunduğunuz DSLAM'ın kodudur. Başta bu anlamsız gelecektir ancak bu iki kod da hex kodudur. Bunu hex to text converter yardımıyla çözebilirsiniz.
Eki Görüntüle 1765445
Bunu kopyalayıp çeviriciye yapıştırıyoruz ve sonuç:
Eki Görüntüle 1765456
Biraz değişik bir yazı çıkıyor ortaya ancak orada aslında "ınfineon" yazıyor. Infineon da zaten tahmin edeceğiniz üzere lantiq demek oluyor. Benim bağlı bulunduğum saha dolabında lantiq bir DSLAM bulunuyor ve ben buna bağlıyım. Ayrıca kodu ise aşağıda vereceğim tabloyla da karşılaştırabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1765454
Eki Görüntüle 1765455
Basitçe bu yolla öğrenebilirsiniz. Onun haricinde ise tanılama sekmesinde DSL kısmına gelip hat performans raporu alarak da bakabilirsiniz ama epey uzun bir yol ve raporun içinde birçok kod mevcut. Bulmanız epey zor olur. Umarım yardımcı olacaktır bu rehber merak edenler için. İyi sosyaller. :)

Elinize sağlık hocam güzel rehber olmuş Keenetic kullanan arkadaşların işine yarayacaktır.

Bende TP Link Vr2100 model bir modem var ve bu modem üzerinden DSLAM hakkında bilgi edinmek istiyorum. Verdiğiniz kod ile bu işlemi nasıl yapacağım ?@EkmekArasiHDD

Bende TP Link Vr2100 model bir modem var ve bu modem üzerinden DSLAM hakkında bilgi edinmek istiyorum. Verdiğiniz kod ile bu işlemi nasıl yapacağım ?@EkmekArasiHDD
TP-Link kullanmadım. Bilmiyorum. Ama yanlışım yoksa öğrenemiyoruz. Emin değilim.
Modeli de bulabilir miyiz?
DSLAM modeli içinse saha dolabındaki plakaya bakmanız yeterli. Benim gördüğüm kadarıyla HUA-KAR dolaplarda Huawei marka DSLAM bulunuyor. Huawei ise genelde Broadcom yongası kullanır. Bizimki ALU-GÜRSAŞ. Oradaki ALU, Alcatel marka DSLAM demek. GÜRSAŞ yazısı ise baktığımda direkt Tip-7, Tip-11 vb. kabin üreticisi. Alcatel DSLAM'da Lantiq yonga bulunuyor. Buna göre modem seçmek önemlidir senkronizasyon açısından. Broadcom bir dolaba Broadcom işlemcili modem kusursuz çalışır. Lantiq bir dolapta Lantiq bir modem kusursuz çalışır. Mesela Broadcom dolaba Lantiq modem takarsanız ya da Lantiq dolaba Broadcom modem yine iyi çalışır. Sadece alabileceğiniz maksimum hız çok azıcık kırpılabilir. Ama tutup da bu modemler yerine Mediatek modem takarsanız (ki ekonomimiz malum yerlerde süründüğünden firmalar DSL modemler konusunda ucuza kaçar ve Mediatek modemler getirir bize) hem hız sorunu çekebilirsiniz, hem senkronize olmaz hem de buna bağlı olarak sürekli modem CRC basar ve bu da kopmalar, hız kaybı ve ping olarak geri döner.

Geri
Yukarı