Kendi web sunucumu kurma

Windows ile uğraştırıcı olur ama yine de çalışır.
Apache kullanabilirsiniz.
İlk önce Windows Güvenlik Duvarı'ndan port 80 ve 443'e Apache için izin verin.
Daha sonra Apache Config dosyasından ServerName satırına domain adresinizi ve DocumentRoot ve Directory kısmına dosyaları nerede tuttuğunuzu yazın.
Dokümantasyonlara biraz bakınca çözersiniz zaten.

Böyle diyor statik IP mi oluyor bu?

Bu pek bir şey ifade etmez.

Cloudflare Tunnel kullanırsanız alttaki paragrafı atlayabilirsiniz.

Modemdeki WAN'da yazan IP adresiniz de bu adres ise CGNAT kullanmıyorsunuz demek.
Eğer farklı ise (10.X. X. X gibi bir şey) CGNAT idir ve statik IP almanız gerek demek.
CGNAT yoksa ve statik IP almadıysanız domaini kontrol ettiğiniz servisin DDNS kurulumuna bakın.
DDNS ile IP değişince domaine kayıtlı IP adresi de otomatik değişir.
En son olarak da modeminizden bilgisayarınıza port 80 ve 443'ü yönlendirmelisiniz.

Cloudflare Tunnel ise bilgisayarınızı direkt olarak Cloudflare sunucularına VPN mantığına benzer bir şekilde bağlar ve web sitenize gelen istekler Cloudflare üzerinden bilgisayarınıza ulaşır.
Bu sayede CGNAT, DDNS statik IP, port yönlendirme, SSL sertifikaları vs. ile uğraşmamış olursunuz.
Cloudflare Tunnel için domaininizi Cloudflare'ye bağlamanız gerek.

Son düzenleme:
Windows ile uğsraştırıcı olur ama yine de çalışır.
Apache kullanabilirsiniz.
İlk önce Windows Güvenlik Duvarı'ndan port 80 ve 443'e Apache için izin verin.
Daha sonra Apache Config dosyasından ServerName satırına domain adresinizi ve DocumentRoot ve Directory kısmına dosyaları nerede tuttuğunuzu yazın.
Dokümantasyonlara biraz bakınca çözersiniz zaten.

Bu pek bir şey ifade etmez.

Cloudflare Tunnel kullanırsanız alttaki paragrafı atlayabilirsiniz.

Modemdeki Wanda yazan IP adresiniz de bu adres ise CGNAT kullanmıyorsunuz demek.
Eğer farklı ise (10.X. X. X gibi bir şey) CGNAT idir ve statik IP almanız gerek demek.
CGNAT yoksa ve statik IP almadıysanız domaini kontrol ettiğiniz servisin DDNS kurulumuna bakın.
DDNS ile IP değişince domaine kayıtlı IP adresi de otomatik değişir.
En son olarak da modeminizden bilgisayarınıza port 80 ve 443'ü yönlendirmelisiniz.

Cloudflare Tunnel ise bilgisayarınızı direkt olarak Cloudflare sunucularına VPN mantığına benzer bir şekilde bağlar ve web sitenize gelen istekler Cloudflare üzerinden bilgisayarınıza ulaşır.
Bu sayede CGNAT, DDNS statik IP, port yönlendirme vs. ile uğraşmamış olursunuz.
Cloudflare Tunnel için domaininizi Cloudflare'ye bağlamanız gerek.

Hocam işler Linux ile daha kolay gibi acaba sanal makine ile olur mu? (bir de hangi dağıtım işimi görür.)

Hocam işler Linux ile daha kolay gibi acaba sanal makine ile olur mu? (Bir de hangi dağıtım işimi görür.)

Bir adet web sunucusu için sanal makine kullanmak değmez açıkçası.
Sunucuyu Windows'a kurun veya ana bilgisayarınıza Linux kurun.

Sadece sunucu için Debian veya Ubuntu Server önerebilirim.
Ana bilgisayarınıza kuracaksanız herhangi bir Linux dağıtımını kullanabilirsiniz.
Ana bilgisayarlar için başlangıçta Linux Mint veya Fedora önerebilirim.

Bir adet web sunucusu için sanal makine kullanmak değmez açıkçası.
Sunucuyu Windows'a kurun veya ana bilgisayarınıza Linux kurun.

Sadece sunucu için Debian veya Ubuntu Server önerebilirim.
Ana bilgisayarınıza kuracaksanız herhangi bir Linux dağıtımını kullanabilirsiniz.
Ana bilgisayarlar için başlangıçta Linux Mint veya Fedora önerebilirim.

Sağ olun hocam dediğiniz gibi yapacağım.

Web paneller için en verimli işletim sistemi CentOS'dur. Hatta tüm hosting firmaları CentOS kullanır.

CentOS öldü artık.
Red Hat, CentOS'in desteğini geçen sene bitirdi.

CentOS yerine Rocky Linux veya Fedora kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
CentOS öldü artık. Red Hat, CentOS'in desteğini geçen sene bitirdi.
CentOS yerine Rocky Linux kullanabilirsiniz.
Bunca firma centos 8 bile varken hâlâ centos 7 kullanmakta ısrar ediyor çünkü en stabil ve verimli çalışabildikleri işletim sistemi bu. Bildiğim çoğu hosting firması bu işletim sistemini alt yapı olarak sunuyor.

@Disty hocam böyle bir hata alıyorum neden acaba?

1676384248636.png

Port 80'i Apache zaten kullanıyor diyor.
Apache'yi kapatın.

XAMPP uygulamasını mı kullanayım?
Amacım biraz değişti aslında hocam.
Dünyadaki herhangi birbiri sitenin IP adresi yazınca sitem girecek bu mümkün mü XAMPP üzerinden

XAMPP uygulamasını mı kullanayım?
Amacım biraz değişti aslında hocam.
Dünyadaki herhangi birbiri sitenin IP adresi yazınca sitem girecek bu mümkün mü XAMPP üzerinden

Ve start dememe rağmen açılmıyor.

1676385204817.png

@Disty hocam tekrardan merhaba.
Benim bir sunuucm var.
Ubuntu yüklü ve bayağı iyi bir sistem 1 ay süresi var ama bu uzakda olduğu için sadece komut satırı ile girebiliyorum.

1676460108468.png

Böyle bir şey.

Acaba bunu çok amaçlı kullanabilir miyim?
VPN ve web sitesi için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı