Rehber Kilo almadan kas gelişir mi?

Berk Chelik

Hectopat
Fitnessa yeni başlayan zayıf kişilerin en merak ettiği sorulardan biridir. Şöyle ki bazıları hiç kilo almaya çalışmadığını beslenmeye dahi dikkat etmeden 1 yılda vücut yaptığını söyler, bu tip kişilerin vücuduna baktığında genellikle az yağlı ve yüksek kas kütlesine sahip olurlar. Resmen bilgi çöplüğü olan kişilerdir çünkü spora yeni başlamış kişilere de yanlış bilgi aktarırlar.

Öncelikle hiç kimse düzgün beslenmeden, yıllardır spor yapmadan ve önceki zamanlarında clean bulk vb. gibi dönem geçirmeden yüksek kas kütlesine sahip olamaz. Yağ oranı az ve yüksek kas kütlesine sahip kişiler örneğin 1.85 boyunda 90 kilo birisinin %8 yağ oranında olması gibi. Bu tarz vücutların çoğu ilaçlı olabiliyor ya da çok uzun yıllardır spor yaptıkları için vücutları tamamen şekillenmiş ve form korumaya çalışan kişilerdir.

Instagram, TikTok gibi yerlerde ilaçlı olup naturalim diyenler zaten çok fazla. Olayı en başa sarmam gerekirse yeni başlayan 1.80 boyunda 60 kilo birisi oldukça zayıf ve sıska görünüme sahiptir. Bu kişi spora başlasa bile düzgün beslenmeyip üstüne kilo almadığı sürece hep aynı kalır. Çok ufak değişiklikler olabilir lakin başka birisi bunu fark edemez bile.

Sırada kendi tecrübelerim var. Bende zayıf başlayan tayfadanım ve neyi yaptığımda geliştiğimi çok iyi anlamış bulunmaktayım. 63 kiloyken başladığımda kas kütlem hiç yoktu dümdüz kemiktim, kendimi yemeğe adadım ve ayda 2-3 kilo alıyordum. Fark ettiğim şey ne zaman kilo almam dursa kas kütlem de aynı kalıyordu, işte o gün beslenmenin yapılan antrenmanın bile önüne geçebildiğini fark ettim. 86 kilo olana kadar vücudum sürekli değişiyordu ayda 3 kilo alıyorsam 1 kiloya yakını kas oluyordu. Deneyimimin sonunda ise düzensizlikten ve gündelik hayat sıkıntılarından 4-5 aydır kilo almıyorum lakin antrenmana devam ediyorum yüksek proteinli besleniyorum, kas kazanımım yok sayılır. Artık bunu sıkıntı yapmıyorum çünkü kas kütlemin artmama sebebini biliyorum, güncel olarak 1.86 boyunda 87 kilo civarıyım yağ oranım ise %16. Eğer spora gidip kas yapamayan kendini hep aynı hisseden arkadaşlar var ise bu konuyu okumalarını öneririm.

Not:
Bahsettiğim şeyler genetik faktörlerden bağımsız olarak söylenmiştir, zaten bu sporun ilk maddesi genetik. Bazı insanlar kas kazanım konusunda daha şanslıdır.

Bu durum çoğunlukla kişinin kilosuna bağlı, verecek fazla kiloları varsa o kiloları verirken bir yandan da kas yapacağı için kiloda bariz değişimler olmayabilir ama zayıf bir kişinin kilosunu arttırmadan kas kütlesi koyması çok mümkün değil.

Bu durum çoğunlukla kişinin kilosuna bağlı, verecek fazla kiloları varsa o kiloları verirken bir yandan da kas yapacağı için kiloda bariz değişimler olmayabilir ama zayıf bir kişinin kilosunu arttırmadan kas kütlesi koyması çok mümkün değil.
Örnek vermem gerekirse kilosu yüksek olan birisi geçmişinde ağır işlerde çalışmış ise kas kütlesi bir tık fazla olabiliyor ama yağdan belli olmuyor. Bu kişi yağ yakarken zaten kas kazanamaz fakat yağlar eridiği için olan kas ortaya çıkar ve yağlı vücuttan kaslı vücuda geçiş yapmış olur. Eğer skinny fatın ötesi ise durum bayağı vahim. İlk fazla kilolarını vermesi gerekiyor ki sonra da kas yapmaya başlayabilsin.

Zaten bu işin %70'i beslenmedir, %30'u antrenman. Bazı kanallar görüyorum beslenme yetersiz olsa bile antrenman yapın gelişirsiniz diyen. "Olduğu kadar" diyen tayfa. Adam bu tavsiyeleri dinleyip spora başlıyor bi bakıyor zerre gelişim yok. Sonra spordan soğuyor doğal olarak.

Zaten bu işin %70'i beslenmedir, %30'u antrenman. Bazı kanallar görüyorum beslenme yetersiz olsa bile antrenman yapın gelişirsiniz diyen. "Olduğu kadar" diyen tayfa. Adam bu tavsiyeleri dinleyip spora başlıyor bi bakıyor zerre gelişim yok. Sonra spordan soğuyor doğal olarak.
Özellikle metabolizması aşırı hızlı çalışan biri için beslenme kusursuza yakın olmalı ki gelişim olsun. Olduğu kadar diyen tayfa gençleri spora teşvik etmek istiyor aslında yaptıkları güzel bir şey, fakat sonrası için dediğiniz haklı. Her şey düzgün anlatılmalı yoksa gelişim göremeyen bırakıyor.

Özellikle metabolizması aşırı hızlı çalışan biri için beslenme kusursuza yakın olmalı ki gelişim olsun. Olduğu kadar diyen tayfa gençleri spora teşvik etmek istiyor aslında yaptıkları güzel bir şey, fakat sonrası için dediğiniz haklı. Her şey düzgün anlatılmalı yoksa gelişim göremeyen bırakıyor.
Ben bırakan tayfadandım işte. Boşa kürek çektik. Olayın beslenme olduğunu anlayıp hevesle yeniden başladım 3 ay içinde çevren bile gelişimi az çok fark ediyor. Sonra bu motivasyonla devam ediyorsun. Tabii antrenmanın hakkını da vermek gerekir.

Ben bırakan tayfadandım işte. Boşa kürek çektik. Olayın beslenme olduğunu anlayıp hevesle yeniden başladım 3 ay içinde çevren bile gelişimi az çok fark ediyor. Sonra bu motivasyonla devam ediyorsun. Tabii antrenmanın hakkını da vermek gerekir.
Genetik açıdan hem şanssız hem de şanslıyım bende, vücudum kolay yağ tutmuyor o yüzden 87 kiloda hafif estetik duruyorum belim ince omuzum geniş. Ama yemek konusuna gelirsek beni bitiriyor, kütle koymak için günde en az 4300 civarı kalori almam gerekiyor hatta daha fazla. Sürekli yemek insanı yoruyor mentalini çökertiyor, iştahla yemiyorum zorla yiyorum. Kolay kilo alanlar ve istediği gibi kilo verebilenler daha avantajlı bence, çünkü eziyet çekmiyorlar.

Vücudumuz yedikçe üretim yapar.Eğer üretim tüketimden fazlaysa bu bize yağ olarak geri döner.Kas,vücudun en büyük tüketicisidir.Kaslarınızı geliştirirseniz tüketici arttığı için fazla olan üretimi eritmeye başlayacak.Tabi bunlar olurken vücutta siz de gırtlağınıza sahip çıkacaksınız ki üretim tüketimden az olsun ve yağ depolarına saldırı başlasın.Artık yağların vücutta aldığı kilogramlar kas olarak geri dönecek.
Yukarıda da arkadaşların bahsettiği cevresel ve genetik faktörlerde bu işin içinde olduğunu ve ona göre kas yapmak/zayıflamak yöntemlerine başvurmak gerekiyor.
Kısacası genel olarak şu gırtlağı tutacaksınız ve hareket halinde olacaksınız.

İştah açısından aynı sorunlar bende de var. Fakat sindirim sorunların yoksa bunu çok dert etme bence. Fazla yemek yoruyor ama bu süreçte sıvı kaloriler ve sağlıklı yağlar ile oyunu kolaylaştırıp devam et. Biraz zorlanacağız yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı