Kilo vermek için tenpolu yürüyüş spor iş yapar mı?

Ecthelion12

Centipat
11. sınıfım ve 90 kiloyum. Bu yıl çok kilo aldım. Normalde spora gidiyordum ama bıraktım. Seri kilo vermek istiyorum. Her gün tempolu uzun bir yürüyüş yapsam(10k adım civarı) soda yulav ve yeşillik gibi besinler tüketsem hızlıca eririm gibi geliyor. Ne bileyim ağırlık kaldırıp body-Building yapmak yerine en azından bir 10 kilo verip ortalama bir yağ oranıyla spora başlamak istiyorum. Siz bu planlama hakkında ne düşünüyorsunuz ve ne tavsiye edersiniz?

hızlıca eririm gibi geliyor.

Bana öyle gelmiyor, kilo vermek/yağ oranı düşürmek kardiyordan ibaret değildir, kalori açığı bırakmalı protein ile beslenmeli ve kardiyo yapmalısınız. Ayrıca özel uyarıcı yağ yakıcı maddeler kullanmadığınız sürece uzun sürecek bir iştir, sabırlı olmalısınız.

Kalori açığı oluşturmadığınız sürece kilo veremessiniz hocam. Yürüyüş sağlık için iyidir ama.

''ağırlık kaldırıp body-Building yapmak yerine'' :D . ''Sağlıklı gözüken besinlerle'' kilo verme diye bir şey yok. Bunlardan bazal metobolizmanız üzerinde yerseniz kilo bile alırsınız. Hiçbir şey yemeden yapacağınız plansız bir diyet, bazal metobolizmanızın aniden düşmesine sebep olur kilo vermeniz de durunca daha düşük kalorilerle beslenmeniz gerekir. Bu yüzden kademeli olarak kalorilerinizi düşürmeniz gerekir tabii ki spor yaparak. Yürüyüş bir spor değil. Eğer spor yapmadan kilo verirseniz ne kadar kilo verirseniz verin tişörtle bile dolaşamyacak hale gelirsiniz size o kadar söyleyeyim.

''ağırlık kaldırıp body-Building yapmak yerine'' :D . ''Sağlıklı gözüken besinlerle'' kilo verme diye bir şey yok. Bunlardan bazal metobolizmanız üzerinde yerseniz kilo bile alırsınız. Hiçbir şey yemeden yapacağınız plansız bir diyet, bazal metobolizmanızın aniden düşmesine sebep olur kilo vermeniz de durunca daha düşük kalorilerle beslenmeniz gerekir. Bu yüzden kademeli olarak kalorilerinizi düşürmeniz gerekir tabii ki spor yaparak. Yürüyüş bir spor değil. Eğer spor yapmadan kilo verirseniz ne kadar kilo verirseniz verin tişörtle bile dolaşamyacak hale gelirsiniz size o kadar söyleyeyim.
"Hocam sağlıklı gibi gözüken besinler" derken neyi kastediyorsunuz? Kalori açığı yapmam gerektiğini biliyorum. Gayet yeterli ve dengeli besleneceğim zaten gelişim çağındayım. Kilo vermek için hareket etmek lazım. Elbette kaslı ve düzgün bir vücut için spor şart ama ben kısa bir süreç için bu yolu düşünüyorum. Bir kaç kilo verip spora başlayacağım zaten

Kalori açığı oluşturmadığınız sürece kilo veremessiniz hocam. Yürüyüş sağlık için iyidir ama.
Kardiyo+ sağlıklı beslenme zaten kalori açığına sebep olmaz mı? Neyi kastediyorsunuz burda tam olarak?

Kardiyo+ sağlıklı beslenme zaten kalori açığına sebep olmaz mı? Neyi kastediyorsunuz burda tam olarak?

"Hocam sağlıklı gibi gözüken besinler" derken neyi kastediyorsunuz? Kalori açığı yapmam gerektiğini biliyorum. Gayet yeterli ve dengeli besleneceğim zaten gelişim çağındayım. Kilo vermek için hareket etmek lazım. Elbette kaslı ve düzgün bir vücut için spor şart ama ben kısa bir süreç için bu yolu düşünüyorum. Bir kaç kilo verip spora başlayacağım zaten

Yani beş kere alıntılamanıza gerek yoktu. :D Ayrıca kardiyo o kadar da fazla kalori yakmıyor. Yediklerinin kalori hesabını tutmalısın.

Kusura bakma internet kötü heralde algılamadı diye üst üste birkaç kere bastım😂😂😂 Kardiyo dışında ne gibi bir alternatif öneriyorsun peki
Hocam zaten bi 10 kilo verip başlayacağım demişsin spor'a, o yüzden kardiyodan devam edebilirsin. Ama şunu bil ki sağlıklı olsa da çok kalori yakan bir şey değil. Kalori açığı bırakıp biraz protein ağırlıklı beslenirsen kilo verebilirsin hocam şu anlık. Başarılar. :)

Geri
Yukarı