Kioxia Exceria G2 1TB alınır mı?

@kaiser soze hocam selam tekrardan, G3 versiyonu Hepsiburada 2419TL, bir tık daha ucuz ve okuma yazma hızı daha fazla. Söylediğiniz gibi G3'te DRAM yok ancak okuma yazma hızı daha fazla, sizce vatandaki normal Plus versiyonunu mu alayım yoksa linkteki G3 versiyonunu mu?
Sahip olduğun anakartın desteklediği PCIe sürümü sebebiyle en fazla ~3500 MB/s görebilmen mümkün. Plus G3 tam performans çalışamayacak. Yani o yönüyle kayda değer avantajın olmaz. Zaten Plus veya Plus G3 hız değerleri çoğu kullanıcı için o kadar yüksek ki daha hızlısını almak sistemin ve çoğu uygulamanın çalışmasında ciddi etki etmiyor. Yani zaten yeterli hızdaki modelden bahsediyoruz. Bu durumu unutma. Karar senindir.

Sahip olduğun anakartın desteklediği PCI-e sürümü sebebiyle en fazla ~3500 MB/s görebilmen mümkün. Plus G3 tam performans çalışamayacak. Yani o yönüyle kayda değer avantajın olmaz. Zaten Plus veya Plus G3 hız değerleri çoğu kullanıcı için o kadar yüksek ki daha hızlısını almak sistemin ve çoğu uygulamanın çalışmasında ciddi etki etmiyor. Yani zaten yeterli hızdaki modelden bahsediyoruz. Bu durumu unutma. Karar senindir.

Anladım hocam tamamdır, sipariş verecektim ancak 5-6 iş günü içerisinde teslimat yazıyor, o kadar beklemek istemiyorum. Yarın mağazaya gidip satın alacağım ancak bu soğutucu işi biraz aklımı kurcalıyor. Takabilir miyim, zarar verir miyim takarken bilmiyorum. Bir arkadaş tek başınıza takmaya çalışırsanız zarar verebilirsiniz yazmış. Lastikleri nereye geçireceğimi anlamadım tam olarak.

Anladım hocam tamamdır, sipariş verecektim ancak 5-6 iş günü içerisinde teslimat yazıyor, o kadar beklemek istemiyorum. Yarın mağazaya gidip satın alacağım ancak bu soğutucu işi biraz aklımı kurcalıyor. Takabilir miyim, zarar verir miyim takarken bilmiyorum. Bir arkadaş tek başınıza takmaya çalışırsanız zarar verebilirsiniz yazmış. Lastikleri nereye geçireceğimi anlamadım tam olarak.

Bu soğutucu fantezisi neden? Kasanızın hava akışı yeterliyse aşırı bir ısınma söz konusu olmayacaktır. Genel kullanım yapacağınız için çok yüksek okuma yazma yapacağınızı da düşünmüyorum. Ben saatlerce 20 30 GB boyutlu dosyaları renderlayıp, sonrasında sıradaki renderı alırken diğer bitenleri upload ediyorum o zamanlarda bile kritik bir sıcaklığa çıkmadım. Maksimum göreceğiniz 50 55 derecedir. Ben stok soğutucusuz halde ne G2'de ne de Plus modelinde bunun üstünü görmedim.

Bu soğutucu fantezisi neden? Kasanızın hava akışı yeterliyse aşırı bir ısınma söz konusu olmayacaktır. Genel kullanım yapacağınız için çok yüksek okuma yazma yapacağınızı da düşünmüyorum. Ben saatlerce 20 30 GB boyutlu dosyaları renderlayıp, sonrasında sıradaki renderı alırken diğer bitenleri upload ediyorum o zamanlarda bile kritik bir sıcaklığa çıkmadım. Maksimum göreceğiniz 50 55 derecedir. Ben stok soğutucusuz halde ne G2'de ne de Plus modelinde bunun üstünü görmedim.

Hocam şu an kullandığım M.2 normal versiyonun 500GB modeli. Boşta 50-55 derecelerde, 30-40GB dosya yazmaya başladığımda yarısında 70 derecelere çıkıyor. Kasamın hava akışı aslında iyi, Corsair Carbide Spec Delta kullanıyorum ancak ön panel açık, 3 fandan da cayır cayır hava alıyor kasa, egzoz fanından atıyor. CPU fanını hızlandırdığımda sanırım hava SSD'ye de gidiyor ve 60 dereceleri geçmiyor. Hem işlemciyi hem SSD'yi soğutuyor gibi bir şey. Bu arada kullandığım M.2 %94 dolulukta ve %15 sağlıkta. Bunun ısınma konusunda etkisi olur mu bilmiyorum ancak aldığım Plus versiyon da bu sıcaklıklara çıkarsa sorun olabilir diye düşünüyorum.

Hocam şu an kullandığım M.2 normal versiyonun 500GB modeli. Boşta 50-55 derecelerde, 30-40GB dosya yazmaya başladığımda yarısında 70 derecelere çıkıyor. Kasamın hava akışı aslında iyi, Corsair Carbide Spec Delta kullanıyorum ancak ön panel açık, 3 fandan da cayır cayır hava alıyor kasa, egzoz fanından atıyor. CPU fanını hızlandırdığımda sanırım hava SSD'ye de gidiyor ve 60 dereceleri geçmiyor. Hem işlemciyi hem SSD'yi soğutuyor gibi bir şey. Bu arada kullandığım M.2 %94 dolulukta ve %15 sağlıkta. Bunun ısınma konusunda etkisi olur mu bilmiyorum ancak aldığım Plus versiyon da bu sıcaklıklara çıkarsa sorun olabilir diye düşünüyorum.
Fazla dolu olduğu için ısınmaya sebep oluyor olabilir. Sağlık yalnızca TBW denilen ömrüne biçilen yazma sınırıyla ilgilidir, o sınırın 10 15 katına çıkan SSD'ler mevcut. Senin m.2 sürücünde problem olması muhtemel. Ben ekran kartı olarak Evga 3080 kullanıyorum render esnasında 80 85 derecelere çıkıyor ve direkt m2'ye üflüyor. Buna rağmen 65 dereceyi nadir görmüşümdür. Kasa içi hava akışınız düzgün ise ve m2'de problem yoksa aşırı ısınacağını düşünmüyorum. Alıp test edersiniz gerekirse daha sonradan soğutucu almayı düşünürsünüz.

Size tavsiye olarak şunu söyleyebilirim. M2 sürücülerinizi en az %10 boş olacak şekilde kullanın. 512 GB bir diskte 45 gb boş alan demek oluyor. Altta verdiğim resimlerde görüldüğü gibi Samsung için olan sistemi yıllardır kullandığım Samsung olmayan tüm sürücülere manuel olarak uygulamaktayım.

1712221158082.png

Altta boştaki sıcaklık mevcut.(Odanın 25 derece üzeri ve Ekran kartının çok fazla ısınıp etkilediğini belirtmeliyim)
1712221275193.png

1712221702653.png

Sıcaklığa ekran kartım yükteyken ortalama 10 derece etkisi vardır. Şuan tüm fanlar sessiz modda ve çoğu kapalı konumda olmasına rağmen sıcaklıklar bu seviyede. Normal kullanımda bu kadar zorlamadığım için bu sıcaklıkları görmüyorum. Test ortasında maksimum sıcaklığı gördüğümde aldım ekran görüntüsünü devamında 60-62 arası oynamaktaydı.
Yine de daha serin olsun diyorsanız tabi ki soğutucu alıp takmak sizin keyfinize kalmıştır. Sonuçta elektronik şans işi belki sizin kartınız bir nebze daha serin çalışacak veya daha sıcak çalışacaktır. Kasanızın yapısı etrafındaki donanımlar ve hava akışı büyük etken. Kullanıp görmeniz gerekecek.

Edit: Testi yaparken arka planda aynı anda oyun güncellemesi de yapıyormuş. Devamında yazma testi neden düşük çıktı diye bakınca farkettim. Hem okuma hem yazma yaparken bu ısı değerine çıkmış :)

Fazla dolu olduğu için ısınmaya sebep oluyor olabilir. Sağlık yalnızca TBW denilen ömrüne biçilen yazma sınırıyla ilgilidir, o sınırın 10 15 katına çıkan SSD'ler mevcut. Senin M.2 sürücünde problem olması muhtemel. Ben ekran kartı olarak EVGA 3080 kullanıyorum render esnasında 80 85 derecelere çıkıyor ve direkt M.2'ye üflüyor. Buna rağmen 65 dereceyi nadir görmüşümdür. Kasa içi hava akışınız düzgün ise ve M.2'de problem yoksa aşırı ısınacağını düşünmüyorum. Alıp test edersiniz gerekirse daha sonradan soğutucu almayı düşünürsünüz.

Size tavsiye olarak şunu söyleyebilirim. M.2 sürücülerinizi en az %10 boş olacak şekilde kullanın. 512 GB bir diskte 45 GB boş alan demek oluyor. Altta verdiğim resimlerde görüldüğü gibi Samsung için olan sistemi yıllardır kullandığım Samsung olmayan tüm sürücülere manuel olarak uygulamaktayım.

Eki Görüntüle 2158614
Altta boştaki sıcaklık mevcut.(Odanın 25 derece üzeri ve Ekran kartının çok fazla ısınıp etkilediğini belirtmeliyim)
Eki Görüntüle 2158615
Eki Görüntüle 2158617
Sıcaklığa ekran kartım yükteyken ortalama 10 derece etkisi vardır. Şu an tüm fanlar sessiz modda ve çoğu kapalı konumda olmasına rağmen sıcaklıklar bu seviyede. Normal kullanımda bu kadar zorlamadığım için bu sıcaklıkları görmüyorum. Test ortasında maksimum sıcaklığı gördüğümde aldım ekran görüntüsünü devamında 60-62 arası oynamaktaydı.
Yine de daha serin olsun diyorsanız tabii ki soğutucu alıp takmak sizin keyfinize kalmıştır. Sonuçta elektronik şans işi belki sizin kartınız bir nebze daha serin çalışacak veya daha sıcak çalışacaktır. Kasanızın yapısı etrafındaki donanımlar ve hava akışı büyük etken. Kullanıp görmeniz gerekecek.

Edit: Testi yaparken arka planda aynı anda oyun güncellemesi de yapıyormuş. Devamında yazma testi neden düşük çıktı diye bakınca fark ettim. Hem okuma hem yazma yaparken bu sıcaklık değerine çıkmış :)

Anladım hocam, sizin sıcaklıklar gerçekten iyi durumda. Yeni SSD'de söylediğiniz gibi %10 boş bırakarak kullanacağım. Bir sorum olacak hocam, aldığım SSD BULK'mış, kutusuz vs. yani. Ürün elime ulaştı ve şu an fark ettim, ürünün üstünde etiket de yok. Kullanılmış ürün gönderme ihtimalleri var mı Vatan'ın?

@kaiser soze Hocam siz ürünün linkini attığınızda BULK yazıyor muydu? Ben öyle bir ifade görmedim, satın aldıktan sonra da görmedim, ürün elime ulaştığında siteye girip kontrol ettim ve BULK yazıyor. Sonradan değiştirmiş olma ihtimalleri var mı? Ürünün üstüne etiketi bile yok, garanti geçerli oluyor mu bu duruma bilmiyorum. İade etmeli miyim?

Dosya Ekleri

• 17122345345723576118214773989310.jpg
    17122345345723576118214773989310.jpg
    125,4 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Anladım hocam, sizin sıcaklıklar gerçekten iyi durumda. Yeni SSD'de söylediğiniz gibi %10 boş bırakarak kullanacağım. Bir sorum olacak hocam, aldığım SSD BULK'mış, kutusuz vs. yani. Ürün elime ulaştı ve şu an fark ettim, ürünün üstünde etiket de yok. Kullanılmış ürün gönderme ihtimalleri var mı Vatan'ın?

@kaiser soze Hocam siz ürünün linkini attığınızda BULK yazıyor muydu? Ben öyle bir ifade görmedim, satın aldıktan sonra da görmedim, ürün elime ulaştığında siteye girip kontrol ettim ve BULK yazıyor. Sonradan değiştirmiş olma ihtimalleri var mı? Ürünün üstüne etiketi bile yok, garanti geçerli oluyor mu bu duruma bilmiyorum. İade etmeli miyim?
Dikkat etmedim sayfada ne yazdığına. Garantisi muhakkak vardır. Orijinal ve garantili satmak zorundalar. İstersen Vatan'ı arayıp sor.

Bu muhtemelen Vatan'ın bilgisayar toplayıp satmak amacıyla toptan aldığı bir SSD'dir. O yüzden ucuza geldiği için ucuza vermiştir.

Dikkat etmedim sayfada ne yazdığına. Garantisi muhakkak vardır. Orijinal ve garantili satmak zorundalar. İstersen Vatan'ı arayıp sor.

Bu muhtemelen Vatan'ın bilgisayar toplayıp satmak amacıyla toptan aldığı bir SSD'dir.

Hocam peki linkini bıraktığım videoda 00:58'de gümüş kısımda Toshiba, yanındaki bellekte SK Hynix yazıyor ancak benim üründe Toshiba yazan yerde Kioxia, SK Hynix yazan yerde de farklı şeyler yazıyor, herhangi bir marka bile yazmıyor. Fotoğrafını bıraktım. Bu durum normal mi? @kaiser soze
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• IMG_20240404_162506.jpg
    IMG_20240404_162506.jpg
    86,7 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Hocam peki linkini bıraktığım videoda 00:58'de gümüş kısımda Toshiba, yanındaki bellekte SK Hynix yazıyor ancak benim üründe Toshiba yazan yerde Kioxia, SK Hynix yazan yerde de farklı şeyler yazıyor, herhangi bir marka bile yazmıyor. Fotoğrafını bıraktım. Bu durum normal mi? @kaiser soze
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Gri renkli olan çip SSD kontrolcüsü
Kontrolcü ile pinler arasında olan DRAM
Geri kalan dört çip ise NAND yani verilerin depolandığı yer.

Zaman içerisinde SSD üreticileri tedarik ettiği parçaların stoğu bittiğinde muadil modele geçebilir. Bazen ahlaksızlık yaparak düşük modele geçiş yapılabilir(Adata SX8200 Pro gibi). Bazen de upgrade edilebilir.

Burada SEC kodu ile başlayan çok yüksek ihtimalle Samsung 2666-3200 MHz arası bir hızda DDR4 DRAM çipidir. Benim geçen yaz aldığım Exceria G2'nin incelemesinde de SK Hynix vardı ama bana gelende Samsung çıktı. Şimdi senin DRAM üzerindeki K4A4G165WF-BCTD kodunu arayınca Samsung F-die bir çip olduğu sonucuna ulaştım. Bu benzer midir, daha mı düşüktür bilmiyorum. Onu da bilene sormak lazım.

Kontrolcü(gri çip) üzerindekini tam okuyamadım. O da Kioxia'nın üretim hakkı veya lisans dedikleri şeyi alıp ürettiği Phison E12S kontrolcüsü olması lazım. Eski sürümde henüz üst marka Toshiba'dan ayrılmadan üretilmiş olabilir. Sonra Kioxia'ya geçmiştir.---Edit: Video'da gözüken kod ile seninki aynı. O zaman kontrolcü de aynı modeldir. Dediğim gibi Toshiba'nın bu işlere bakan alt markası artık Kioxia---

Buraya kadar olanlar zaten yeterli bence. NAND olanları da kendilerine ait BiCS Flash olması lazım. Onu nasıl kanıtlarız bilmiyorum. İstersen kurulu sistem olan bir bilgisayarda veya Windows PE ortamında flash ID programı ile de okuyabilirsin. Zaten kendi SSD Utility yazılımı görürse sıkıntı yoktur. Vatan sahte ürün satmayacağına göre yazılım da görür.

Son düzenleme:
Gri renkli olan çip SSD kontrolcüsü
Kontrolcü ile pinler arasında olan DRAM
Geri kalan dört çip ise NAND yani verilerin depolandığı yer.

Zaman içerisinde SSD üreticileri tedarik ettiği parçaların stoku bittiğinde muadil modele geçebilir. Bazen ahlaksızlık yaparak düşük modele geçiş yapılabilir(Adata SX8200 Pro gibi). Bazen de upgrade edilebilir.

Burada SEC kodu ile başlayan çok yüksek ihtimalle Samsung 2666-3200 MHz arası bir hızda DDR4 DRAM çipidir. Benim geçen yaz aldığım Exceria G2'nin incelemesinde de SK Hynix vardı ama bana gelende Samsung çıktı. Şimdi senin DRAM üzerindeki K4A4G165WF-BCTD kodunu arayınca Samsung F-die bir çip olduğu sonucuna ulaştım. Bu benzer midir, daha mı düşüktür bilmiyorum. Onu da bilene sormak lazım.

Kontrolcü(gri çip) üzerindekini tam okuyamadım. O da Kioxia'nın üretim hakkı veya lisans dedikleri şeyi alıp ürettiği Phison E12S kontrolcüsü olması lazım. Eski sürümde henüz üst marka Toshiba'dan ayrılmadan üretilmiş olabilir. Sonra Kioxia'ya geçmiştir.---Edit: Video'da gözüken kod ile seninki aynı. O zaman kontrolcü de aynı modeldir. Dediğim gibi Toshiba'nın bu işlere bakan alt markası artık Kioxia---

Buraya kadar olanlar zaten yeterli bence. NAND olanları da kendilerine ait BiCS Flash olması lazım. Onu nasıl kanıtlarız bilmiyorum. İstersen kurulu sistem olan bir bilgisayarda veya Windows PE ortamında flash ID programı ile de okuyabilirsin. Zaten kendi SSD Utility yazılımı görürse sıkıntı yoktur. Vatan sahte ürün satmayacağına göre yazılım da görür.

Anladım hocam teşekkür ederim, o zaman sorun yok demektir. SSD'yi takmaya çalışıyorum ancak tıpayı çıkarmayı beceremedim. Bayağı bir çektim ancak çıkmıyor bir türlü, iyice gevşedi bir şekilde takılı olan M.2'yi çıkarttım ancak tıpayı çıkaramadığım için takamıyorum. Bir şekilde soktum yuvaya oturtup ancak bu sefer de gevşek kaldı bastırsam içine de girmiyor, garip bir şeyler oldu galiba vidada sıkıntı var. Gevşek kaldı, hareket ediyor ve ne çıkarılıyor ne de geri takılıyor. Ne yapacağım?

Dosya Ekleri

• IMG_20240404_180402.jpg
    IMG_20240404_180402.jpg
    271,3 KB · Görüntüleme: 5

Yeni konular

Geri
Yukarı