Kiracıyı nasıl çıkarırım?

Hayır kardeşim kira düzenlemesi yapabilmek için 5 yıl geçmesi gerekmiyor. Böyle ifade edersen insanlar anlamayabilirler. Bir de hukukla falan uğraşıyorsan işin daha zor hani o yüzden dikkat et böyle şeylere insanlara akıl verirken. Tamam mı? Mantık ve muhakeme çok önemli zira bu işlerde.

Her sene TÜFE den fazla olmamak şartıyla zam yapma hakkı var mı ev sahibinin bunda sorun varmı?

5 sene sonunda TÜFE dışında kira tespit davası açma hakkı oluyor ev sahibinin hakimde bu davada TÜFE den daha fazla bir zam oranına karar verebiliyor bunda bir sorun var mı ?

Benim dediğim bu 2 konu...

Neyse arkadaşın ilk bahsettiği konu zaten kiraya zam yapma ile ilgili değildi anladığım kadarıyla ki benimde amacım zam değil, kiracının evden çıkması benim için önemli olan.

Eğer önceden yapılan ve devam eden bir sözleşme varsa yapamaz. Yapardı da taa evi ilk aldığında kiracıyla anlaşabilirdi de geç kalınmış. Ama şöyle bir durum var. 2020 tarihli, bir yıl süreli bir kontrat ile oturuyorsa direkt çıkartabilir. Sonuçta sözleşme bitmiş.
Evet o yüzden dedim sözleşmenin tarihi bitmiş.

Evet o yüzden dedim sözleşmenin tarihi bitmiş.

Sözleşmeler 10 yıl uzar kanunda yani 1 senelik bir sözleşme varsa 1 sene sonunda otomatik 10 sene uzuyor.

Neyse arkadaşın ilk bahsettiği konu zaten kiraya zam yapma ile ilgili değildi anladığım kadarıyla ki benim de amacım zam değil, kiracının evden çıkması benim için önemli olan.

İki yol var ya anlaşarak çıkartacaksınız ki bunun için para ister ya da ihtar çekeceksiniz oda itiraz ederse ki edecektir anlattığınıza göre mahkemeye vermeniz lazım.

Vay be kiraya bak. İstanbul'da dandik su alan her yerinden hava giren , kafamın sürekli vurduğu , eğilmekten fıtık olduğum basık çatı katına 4bin veriyorum. Bu konu baya üzdü beni.

Eğer sözleşme uzadı muhabbetleri olduysa, sende evi başka bir aile üyene satmış gibi yap. Özet olarak kiracıyı sözleşme yapmadan çıkarma hakkınız olur. En temizi avukata danışman o sana akıl verir.

1706797345290.png

Eskiden ev sahipleri evi numaradan başkasına satardı, böylece kiracıyı çıkarırlardı. Artık ev devrinde tapu harcı toplamda %4. Yani 5 milyonluk bir evin tapusunu devretmek için 200.000 TL ödemek gerekiyor (%2 alıcıdan, %2 satıcıdan olmak üzere). O yüzden ev sahipleri artık bu numaraya da başvuramıyorlar. Eğer eviniz bu kadar değerli ise, o zaman kiraya vermeyip boş bekleteceksiniz. Ancak kiraladıysanız, kiralarken ya bu konuyu baştan konuşacaktınız, ya da sağlam bir sözleşme yapacaktınız. Şu an tahliye davası açılsa bile bitmesi ve o evin boşalması minimum 1 yıl sürecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı