Kodlama öğrenmeyin

Yapay zekayı araç olarak düşün. O araç senin yerine kod yazabilir diye bir iddia var. Muhtemelen yazabilir de. Ne yazacağını sen söyleyeceksin ona. Kodlamayı bil, nasıl kodlandığını bil, yapay zekaya kodlat.

Hocam prompt olarak yapay zekaya "Eklediğim resimdeki kişinin kim olduğunu bulan bir kod yaz" diyorsunuz size 2 dakikada çıkarıyor. Ben çok programlama bilen biri değilim ama programlamacı arkadaşlar cevaplayabilir belki mesela bu programı yazmak bir programcının ne kadar süresini alır?

Not: Sıfırdan elle kodun baştan sona tasarlanması ve yazılmasından bahsetmiyorum bu arada artık modüler programlama devrinde birçok kodun modüler olarak zaten kullanıldığını biliyorum yani bu çağda modern programlama araçları (yapay zeka harici) kullanan bir yazılımcı bu kodu ne kadar sürede çıkarabilir onu merak ediyorum.

Son düzenleme:
Olay basit. Kısaca:
İnsan :
1. Yavaş yazar
2. Yavaş sonuç alır
3. Bilgisayar diline hakimiyeti aldığı eğitim ile sınırlıdır
4. Maaş bekler

Yapay zeka:
1. Hızlı yazar
2. Hızlı sonuç alır
3. Bilgisayar diline hakimiyeti insanın çok ötesindedir.
4. Maaş beklemez.

Radikal olun. Bu bir gerçek. Moralinizi bozmak istemem ama Nvidia CEO'su fazlasıyla haklı.

Olay basit. Kısaca:
İnsan :
1. Yavaş yazar
2. Yavaş sonuç alır
3. Bilgisayar diline hakimiyeti aldığı eğitim ile sınırlıdır
4. Maaş bekler

Yapay zeka:
1. Hızlı yazar
2. Hızlı sonuç alır
3. Bilgisayar diline hakimiyeti insanın çok ötesindedir.
4. Maaş beklemez.

Radikal olun. Bu bir gerçek. Moralinizi bozmak istemem ama Nvidia CEO'su fazlasıyla haklı.

Kod yazma hızı konusunda kimse itiraz edemez ancak yazılan kodu tam istediğiniz şekilde çıkarabilmesi için yapay zekaya neleri vereceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu noktada programlama bilmenin avantajı var. Yukarıdaki mesajımda belirtmek istediğim buydu yani hiç programlama bilmeyen biriyle profesyonel bir programcı basit bir programı yapay zekaya yazdırdığında fark olmayabilir ama daha karmaşık ve kapsamlı bir kodu yazdırabilmek için programlama bilmek avantaj sağlayacaktır.

2003 yılında yaptığı bir röportajda, müzik dinlemek için üye olmaya dayalı sistemin çökmek üzere olduğunu, bu şirketlerin iflas edeceklerini söyledi.Steve jobs.

Hiç kimsenin kişisel bilgisayarında 637 kilobyte’tan daha fazlasına ihtiyaç duymayacağını söylemişti. Bill gates

Televizyon hakkında, “Altı aydan sonra piyasada tutunamayacak. İnsanlar, her akşam bir kontrplağa bakmaktan yakında yorulacaklar. Darrly Zanuck

Telefonun eksik yönlerinin oldukça yüksek olduğunu ve hiçbir zaman bir iletişim aracı olarak tanımlanamayacağı belirtiliyor. Western Union 1976

Radyonun gelecegi yok. Lord Kevim.

Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.

Uçaklar hoş oyuncaklar. Ama askeri bir değerleri yok. Mareşal Ferdinand Foch, I.Dünya Savaşı'nda Fransız Orduları Başkomutanı (1911)

Bilgisayarlar gelecekte belki sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar. Popular Mechanics Dergisi - (1949)

İnsanların büyük çoğunluğu için tütün tüketimi gayet sıhhi bir şeydir. Doktor Ian G. McDonald, Operator (1963)

İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir neden göremiyorum. Kenneth Olsen, Digital Equipment Corp.'un (bir bilgisayar firması) başkanı (1977)

Gelecekle ilgili yanılan çok olmuş 😀

Kod yazma hızı konusunda kimse itiraz edemez ancak yazılan kodu tam istediğiniz şekilde çıkarabilmesi için yapay zekaya neleri vereceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu noktada programlama bilmenin avantajı var. Yukarıdaki mesajımda belirtmek istediğim buydu yani hiç programlama bilmeyen biriyle profesyonel bir programcı basit bir programı yapay zekaya yazdırdığında fark olmayabilir ama daha karmaşık ve kapsamlı bir kodu yazdırabilmek için programlama bilmek avantaj sağlayacaktır.
İşte bu yüzden de kodlamadan anlayan değil yapay zekadan anlayan insanlara ihtiyaç var insanlar telaşla Huang'ın ne demek istediğini anlayamadı. Yapay zekaya yönelin kodlama insanlar için bitiyor diyor kısaca.

Biraz mainstream disinda bir projede calisinca AI toollarinin ne kadar basiretsiz kaldigini gormek ve sebebini anlamak zor degil.

Trilyon dolarlik GPU training potensiyeli icin Nvidia CEO sunun bu tarz aciklamalar yapmasi normal de, yazilimdan anlamayan insanlarin projeyi bastan uca ciddi ciddi AI a teslim edebileceginden pek emin olabilmesi garip. Arac bunlar hep, o araci yapan ve suren birisi olacak. Zaten biraz theory of computation bilen kisi bu iddianin absurdlugunu 10km den anlar.

Ayrica AI circuit board da design ediyor, cikarsin nvidia muhendislerini da bir sonraki RTX serisini AI design etsin. Reklamla realizmi ayirt edin.

İleride bilgisayar mühendisliğini seçen her 10 kişiden 8'i işsiz kalacak böyle bir yoğunluk devam ederse bilgisayar mühendisliğine.

Yeni konular

Geri
Yukarı