Kripto cüzdanından parayı IBAN'a çekersek sorun olur mu?

SOMİ

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben Binance hesabımdan yüklü miktarda para çekeceğim sıkıntı olur mu yani maliye açısından inceleniyor diye duydum ya da nasıl çekmem lazım bir bilgisi olan var mı yardımcı olabilir misiniz?

Yaklaşık olarak 1.000.000 TL çekmeyi düşünüyorum. Parça parça mı çeksem yoksa direk çeksem sorun olmaz mı?

Not: 18 yaşındayım gelirim yok!

Merhaba arkadaşlar, ben Binance hesabımdan yüklü miktarda para çekeceğim sıkıntı olur mu yani maliye açısından inceleniyor diye duydum ya da nasıl çekmem lazım bir bilgisi olan var mı yardımcı olabilir misiniz?

Yaklaşık olarak 1.000.000 TL çekmeyi düşünüyorum. Parça parça mı çeksem yoksa direk çeksem sorun olmaz mı?

Binance TR üzerinden çekilen paralar denetime giriyor her türlü. Parça parça aylık belirli miktarda artan şekilde çekerseniz sorun olmaz. İlk aylar 10000 TL 4-5 ay sonra 20-30 bin TL çekerek götürürseniz sorun olmaz. Fakat yüklü miktar parayı direkt olarak çekerseniz ve gelir beyanınız yoksa para takibe girer ve blokaj konur. Blokaj kaldırma için şubeye gidip kriptoya asırlar önce para yatırmıştım oradan geliyor gibi mahiyet gösterebilirseniz sorunsuz parayı alabilirsiniz. Fakat bu prosedürle ilgili net bir bilgi bulunmamakta. Sonucu emniyete varacak bir para aklama mevzusu varsa işin arkasında o zaman sorun çıkabilir.

Hocam hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum sonuçta illegal bir şey yapmıyorsunuz, paranın nereden geldiğini açık bir şekilde dokümanlarla kanıtlayabiliyorsanız hiçbir şey yapamazlar. Parça parça çekmekle de uğraşma maaliye de salak değil herhalde anlayacaklardır eninde sonunda. Geliriniz olmadığı için banka sizi otomatik şüpheli listesine alacak. Elinizdeki bütün parayı Bitcoin'e çevirip o şekilde satıp bankanıza çekmeniz daha iyi olacaktır.

Olay paranın kaynağı değil hocam maliye zaten paranın kaynağını değil o paranın vergisini sorgular. Siz bam diye hesabınıza o parayı çekerseniz maliye vergi kaçırdığınızı düşünüp(ki kaçırıyorsunuz bir nevi) o gelirden vergi vermenizi ister.

Olay paranın kaynağı değil hocam maliye zaten paranın kaynağını değil o paranın vergisini sorgular. Siz bam diye hesabınıza o parayı çekerseniz maliye vergi kaçırdığınızı düşünüp(ki kaçırıyorsunuz bir nevi) o gelirden vergi vermenizi ister.

Hocam böyle platformlarda zaten vergisini kesmez mi yatırırken çekerken vb. ?

Hocam böyle platformlarda zaten vergisini kesmez mi yatırırken çekerken vb. ?
Kesmez. Onlar kendi gelirini nasıl vergi olarak veriyorsa sizde kendi gelirinizi vergi olarak vermek zorundasınız yüksek miktarlarda ise. O yüzden az az çekmek ya da farklı hesaplara çekmek gibi katakullilere girilebilir.

Kesmez. Onlar kendi gelirini nasıl vergi olarak veriyorsa sizde kendi gelirinizi vergi olarak vermek zorundasınız yüksek miktarlarda ise. O yüzden az az çekmek ya da farklı hesaplara çekmek gibi katakullilere girilebilir.

Anladım peki bu verginin belirli bir sınırı var mı? Şu kadar kazanırsan gibi.

Hocam hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum sonuçta illegal bir şey yapmıyorsunuz, paranın nereden geldiğini açık bir şekilde dokümanlarla kanıtlayabiliyorsanız hiçbir şey yapamazlar. Parça parça çekmekle de uğraşma maaliye de salak değil herhalde anlayacaklardır eninde sonunda. Geliriniz olmadığı için banka sizi otomatik şüpheli listesine alacak. Elinizdeki bütün parayı Bitcoin'e çevirip o şekilde satıp bankanıza çekmeniz daha iyi olacaktır.

Aslında ben kriptodan çok anlamam borsa İstanbul ve nasdaq üzerinden para kazanıyorum arkadaşım kripto ile cok ugrasıyor bana 2 ay onceden bir kagıt var cok yukselecek sende al dedı bende dırek parayı attım ona 50k cıvarı kagıt da sımdı yukselmıs bayağı 1 mılyon olarak cuzdanıma attı bu sekıl de nasıl kanıtlayabılırım?

Yeni konular

Geri
Yukarı