Kulak çınlaması olanlara tavsiyeler

YÜKSEK SESTEN UZAK DUR!
TEDAVİSİ YOK!

**Eğer ki yüksek sese maruz kaldiysaniz ve kulaklarınıda işitme kaybı+çınlama varsa EN GEÇ 2 GÜN içerisinde acilen doktora görünün ve kortizon iğnesi yaptırın**

Akustik travmaya bağlı (yüksek ses) tinnitusumda bugün itibarıyla 1. Senemi doldurmuş bulunmaktayım. Sizlere böyle bir illete yakalanirsaniz yapmanız ve yapmamanız gerekenleri siralayacagim.

Öncelikle Tinnitus öyle basite alınabilecek bir olay değil arkadaşlar. Hayatınızı kaydıran, sizi depresyona sokan, uykularinizi mahveden, ve bu gidişle intihara sürükleyen bir hastalıktır kendisi (Hastalık olarak tanımlanmıyor ama ben hastalık diyeceğim).

Tinnitusa yakalanirsaniz yapmanız gerekenler:
*1- Tek ilacı ALIŞMAKTIR. Alışmaya çalışacaksınız.
*2- Geceleri yatarken White Noise (beyaz gürültü) eşliğinde uyuyacaksiniz. YouTube'da 1 saatlik versiyonları mevcuttur.
*3- Kök hücre tedavisi yapan doktorlar var mesela Mersin'de Op. Dr. Hüseyin Keskin. Çınlama için net bir sonuç vermese de işitme kaybını azaltabiliyor. Çınlama bazılarında tamamen yok olurken bazilarinda %60 civarı azalabiliyor.
4- Elon Musk "Neurolink" isimli beyin çipi projesiyle Tinnitusu çözeceğini söyledi. Geçenlerde insan deneyi için F'da onayı almışlar. 2027'de piyasaya sürülmesi bekleniyor.
5- Dünya üzerinde çoğu kişide bu hastalık mevcut, hatta rakam gerçekten de çok yüksek. Yalnız olmadığınızı bilin.

Yapmamanız gerekenler:
*1- Durum çok zor. Birçok firma bunun için uğraşıyor ve elbet bir gün tedavisi bulunacak. Umudunuzu kaybetmeyin.
2- Yüksek sesten olabildiğince uzak durun.
3- Alkol, şeker, tuz, kafein gibi şeylerden olabildiğince uzak durun.
4- Uyku düzeninizi koruyun.

Merak ettiğiniz ne varsa cevaplayacagim.
Etrafta o kadar fazla tedavi adı altında saçma sapan yöntemler var ki, insan görünce üzülüyor çünkü buna kanan azımsanmayacak kadar çok insan var maalesef. Bu arada iyi ki varsın, yalnız olmadığımı bilmek gerçekten mutlu etti beni çünkü ilk defa birinin Tinnitus farkındalığını yaymasına şahit oldum, bu konuları konuşanlar genellikle orta yaşlı ya da direkt yaşlı kesim oluyor fark etmişsindir. Umarım bir gün tekrardan gerçek sessizliği yaşayabiliriz.

Kulağınızı fazla kurcalatmayın. Eğer doktor sizden test istiyorsa peşin peşin kulağıma şiddetli ses verilecek testleri yaptırmak istemiyorum diyin. 1 ay önce akustik refleks testi yaptırdım, testten iki gün sonra sol kulağımda ses bozulmaları başladı. Fan sesi rüzgar sesi gibi seslerin üstünden kesik kesik bip -- bip bip -- bip diye ses duyuyorum. Aynı şekilde sol kulağımda sürekli bir tıkanıklık var ve ani seslerde sol kulağım tuhaf şekilde kasılıyor. Yüksek sesler acı vermiyor ama örneğin çatalın tabağa vurması gibi ani sesler sol kulağımda sert bir kasılmaya sebep oluyor.

Son düzenleme:
Kulağınızı fazla kurcalatmayın. Eğer doktor sizden test istiyorsa peşin peşin kulağıma şiddetli ses verilecek testleri yaptırmak istemiyorum diyin. 1 ay önce akustik refleks testi yaptırdım, testten iki gün sonra sol kulağımda ses bozulmaları başladı. Fan sesi rüzgar sesi gibi seslerin üstünden kesik kesik bip -- bip bip -- bip diye ses duyuyorum. Aynı şekilde sol kulağımda sürekli bir tıkanıklık var ve ani seslerde sol kulağım tuhaf şekilde kasılıyor. Yüksek sesler acı vermiyor ama örneğin çatalın tabağa vurması gibi ani sesler sol kulağımda sert bir kasılmaya sebep oluyor.
Hocam o kasılma dediğiniz şey bende de oluyor sol kulakta. Dokununca bile kasılıyor. Tabak-çatal bıçak sesleri de rahatsızlık veriyor. Hiperakuzi deniyor ona.
Ben o kasılma işini tam anlayamadım. Acaba neyden dolayı oluyor. Siz biliyor musunuz?

Hocam bende hiperakuzi olduğunu sanmıyorum. Sese karşı tahammülsüzlüğüm yok. Dibimde araba korna çalsa bile anormal bir acı hissetmiyorum ama ani seslerde sol kulağım kasılıyor. Literatürde tonik tensor timpani sendromu diye geçiyor. Orta kulaktaki kaslar yüksek seslerde haddinden fazla kasılarak o bahsettiğim hisse sebep oluyormuş. Sebebi tam olarak bilinmiyor ve anksiyete deniyor. Belki benimki de anksiyete yüzündendir. Çünkü kulak çınlamam başladığından beri yüksek sesten kaçıyorum. Dışarıya çıkarken hep kulak tıkacı bazen de kulak üstü koruyucu kulaklık takıyorum. Çünkü yüksek sesin çınlamamı daha beter etmesinden korkuyorum. Modern tıbbın bu konularda yapabildiği bir şey yok malesef. Bu semptomu ortalama bir KBB doktoruna anlatsan sebebini ve ne olduğunu sana söyleyemiyecek adım gibi eminim.

Hocam bende hiperakuzi olduğunu sanmıyorum. Sese karşı tahammülsüzlüğüm yok. Dibimde araba korna çalsa bile anormal bir acı hissetmiyorum ama ani seslerde sol kulağım kasılıyor. Literatürde tonik tensor timpani sendromu diye geçiyor. Orta kulaktaki kaslar yüksek seslerde haddinden fazla kasılarak o bahsettiğim hisse sebep oluyormuş. Sebebi tam olarak bilinmiyor ve anksiyete deniyor. Belki benimki de anksiyete yüzündendir. Çünkü kulak çınlamam başladığından beri yüksek sesten kaçıyorum. Dışarıya çıkarken hep kulak tıkacı bazen de kulak üstü koruyucu kulaklık takıyorum. Çünkü yüksek sesin çınlamamı daha beter etmesinden korkuyorum. Modern tıbbın bu konularda yapabildiği bir şey yok malesef. Bu semptomu ortalama bir KBB doktoruna anlatsan sebebini ve ne olduğunu sana söyleyemiyecek adım gibi eminim.
Biliyorum hocam hepsini biliyorum. 1 yılda hayatım alt üst oldu. Kimse anlamıyor durumumuzu. Bu illeti yaşamayan bilemez. Herkes yüksek sese maruz kalıyor ve dedikleri şey "benim kulaklar alışkın" gibi saçma sapan hiçbir bilimsel kaynağa dayanmayan sözler. Yüksek sese alışmak diye bir şey yok, işitme kaybın olduğu için sen alıştım sanıyorsun. İleride zaten çınlama baslayacak. Bazılarında bu çınlama genetik oluyor. Mesela benim kulaklarım çok hassastır, eskiden de yüksek ses sevmezdim ben, şimdi zaten yüksek sesten kaçıyorum.
Neyse, yapacak bir şey yok hocam. Bize sadece biraz ilgi lazım. Tedavisi bulunacaktır elbet.

3 sene önce sağ tarafım ağrır geçince sol tarafım ağrırdı. Diş doktoruna gittim tek taraflı olur ama böyle olmaz dedi ve film çekip bakalım dedi. Film sonrası sağ alt çürük ve gömülü 20'lik çıktı. Neyse bunları hallettim ama ağrı devam ediyordu ve özele gittim. Diş temizletme sonrası sorun çözüldü ve 1 ay sonra hayatımı etkileyen çınlama sesi ile hayata merhaba dedim. İlk başlarda sağ sonra sol da eşlik etti(belki de ben öyle sanıyorum.) Doktora gittim teste soktu ve ufak bir duyma kaybı ama herkeste olabilecek kadar dedi doktorum. Kan sulandırıcı verdi, geçmez ise tekrar gel demişti ama gitmedim. Bu sene 3 yılım bitecek ilk başlarda çok sıkıntı çeksem de alıştım şimdi. Biraz yüksek sesli ortamda sesi duymuyorum bile.

Hocam bu çınlama son 1 senedir bende de var bir sorum olacak. Bendeki tek belirti aralıksız çınlama başka bir şey yok. Sadece sessiz yerlerde hissediyorum zaten çok ciddi bir durummu acaba? @Bonita

Geri
Yukarı