Kulak zarı patlaması/yırtılması nasıl olur?

467838

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Türkiye, Konya
Perşembe günü uyandığımda bir tıkanıklık olduğunu hissettim ve kulak çubuğu ile temizleyeyim dedim. Temizlerken bir anda sağ kulağım 10 sn kadar hiçbir ses duymadı ve çınlama oldu. Yaklaşık 10 sn sonra kendiliğinden düzeldi. Ertesi gün kulağımda hiç durmayan bir çınlama başladı ve hala durmadan devam ediyor. Ek olarak sağ kulağım sol kulağıma göre daha az duyuyor. Herhangi bir boğukluk söz konusu değil fakat dediğim gibi daha az duyuyor ve çınlama var. Ben kirin kulağı tıkadığını düşünüyorum çünkü herhangi bir ağrı vs. olmadı, sadece kulak çınlaması ve az duyma var. Kbb doktoruna randevu almak istedik fakat randevuyu en erken 1 hafta sonrasına veriyorlar. Daha önce bunları yaşayan birisi oldu mu? Yaşayan olduysa bilgilendirirse sevinirim. @BilgisayarKurdu hocam sizin de eski bir konunuza denk geldim. Tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

Perşembe günü uyandığımda bir tıkanıklık olduğunu hissettim ve kulak çubuğu ile temizleyeyim dedim. Temizlerken bir anda sağ kulağım 10 sn kadar hiçbir ses duymadı ve çınlama oldu. Yaklaşık 10 sn sonra kendiliğinden düzeldi. Ertesi gün kulağımda hiç durmayan bir çınlama başladı ve hala durmadan devam ediyor. Ek olarak sağ kulağım sol kulağıma göre daha az duyuyor. Herhangi bir boğukluk söz konusu değil fakat dediğim gibi daha az duyuyor ve çınlama var. Ben kirin kulağı tıkadığını düşünüyorum çünkü herhangi bir ağrı vs. olmadı, sadece kulak çınlaması ve az duyma var. Kbb doktoruna randevu almak istedik fakat randevuyu en erken 1 hafta sonrasına veriyorlar. Daha önce bunları yaşayan birisi oldu mu? Yaşayan olduysa bilgilendirirse sevinirim. @BilgisayarKurdu hocam sizin de eski bir konunuza denk geldim. Tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

Bende aynısını yaşadım çözümü 1 hafta boyunca oksijenli gliserin damlatıp temizleyerek çözdüm çok rahatsız edici bir şey.

4 yıl önce kulaklık takıp çok ses vermiştim. Çok kalitesiz kulaklıktı. Sonra bir kulağım ağırdı sesler gitti. Artık bitmeyen bir çınlama başladı. Kbb doktoruna gittim beyin şeyi bile çektirdim hiçbir şey çıkmadı. Umarım sizde bendeki şeyden yoktur.

4 yıl önce kulaklık takıp çok ses vermiştim. Çok kalitesiz kulaklıktı. Sonra bir kulağım ağırdı sesler gitti. Artık bitmeyen bir çınlama başladı. Kbb doktoruna gittim beyin şeyi bile çektirdim hiçbir şey çıkmadı. Umarım sizde yoktur.
Umarım hocam. Gerçekten korkmaya başladım kalıcı olacak diye.

Umarım hocam. Gerçekten korkmaya başladım kalıcı olacak diye.

Hocam kulak temizletme de yaptım ben doktora gidip yine düzelmemişti.

Siz kulaklık taktığınız için mi zarınız incindi acaba çok takıyor musunuz?

Benimde kulak zarım delindi.
Kulak çubuğunu çok ileri mi götürdün?Eğer öyle yaptıysan büyük ihtimal ile kulak zarın delindi. Zaten zar delindikten sonra çok ağrı olmuyor.
Eğer duyma kaybın var ise kesinlikle doktora git. 2 hafta sonrasına verse bile git. Zaten delinip delinmediğine bakıyorlar bir de işitme testide yaparlar.
Eğer delindiyse küçük bir amaliyata alıyorlar seni. Delinmediyse sıkıntı yok.
Ben ameliyat oldum. Kulağını uyuşturuyorlar sonra içine kağıt benzeri bir şey sabitliyorlar. Kulak zarının iyileşmesini sağlıyor. Doktor zaten sana gerekli bilgiyi verecektir.
Kesinlikle doktora git. Duyma kaybın ilerde artacaktır çünkü.

Kulak kiri tıkadı o çubukları sakın kullanmayın kulak kendisini temizleyebilen bir yapıda.
Bundan sonra kullananın ben zaten...
Benimde kulak zarım delindi.
Kulak çubuğunu çok ileri mi götürdün?Eğer öyle yaptıysan büyük ihtimal ile kulak zarın delindi. Zaten zar delindikten sonra çok ağrı olmuyor.
Eğer duyma kaybın var ise kesinlikle doktora git. 2 hafta sonrasına verse bile git. Zaten delinip delinmediğine bakıyorlar bir de işitme testide yaparlar.
Eğer delindiyse küçük bir amaliyata alıyorlar seni. Delinmediyse sıkıntı yok.
Ben ameliyat oldum. Kulağını uyuşturuyorlar sonra içine kağıt benzeri bir şey sabitliyorlar. Kulak zarının iyileşmesini sağlıyor. Doktor zaten sana gerekli bilgiyi verecektir.
Kesinlikle doktora git. Duyma kaybın ilerde artacaktır çünkü.
2 gün sonrasına başka ahstaneden randevu bulduk. Umarım geçer. Hala tedirginim ve korkuyorum. Rahatlayamıyorum bir türlü.
Hocam kulak temizletme de yaptım ben doktora gidip yine düzelmemişti.

Siz kulaklık taktığınız için mi zarınız incindi acaba çok takıyor musunuz?
Hocam çok kulaklık takıyorum ama bu çınlama ve işitme kaybı kulaklığı 3-4 gündür takmadığım bi zamanda başladı. Dediğim gibi kulağı temizleyeyim derken oldu.
@reptile hocam çınlama hakkında biraz bilgi verebilir misiniz.

Bundan sonra kullananın ben zaten...

2 gün sonrasına başka ahstaneden randevu bulduk. Umarım geçer. Hala tedirginim ve korkuyorum. Rahatlayamıyorum bir türlü.

Hocam çok kulaklık takıyorum ama bu çınlama ve işitme kaybı kulaklığı 3-4 gündür takmadığım bi zamanda başladı. Dediğim gibi kulağı temizleyeyim derken oldu.
@reptile hocam çınlama hakkında biraz bilgi verebilir misiniz.
Strest veya korkuya gerek yok. Eğer delindiyse yapacakları işlem çok basit. 6 ay gibi bir sürede de iyileşiyor.

Geri
Yukarı