Rehber Laptop Ryzen İşlemcide Performans Arttırma

Merhaba Technopat ailesi,
Ryzen işlemcili laptoplar için işlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatarak aslında işlemciyi stabil bir frekansda çalıştırarak sıcaklık düşürüp aynı zamanda performans arttırmayı göstereceğim. Mantıken performansın düşmesi lazım ancak ısı ve frekans stabilitesi sağlandığı için sistem daha kararlı çalışıyor bu nedenle performans artmış oluyor.

Yaptığımız işlem Gelişmiş Güç Planı ayarlarında Turbo Boost özelliğini açıp kapatmamıza yarayan bir sekme getirecek buradan Turbo Boost özelliğini kontrol edebileceğiz.

Öncelikle;
Windows tuşuna basıp
Kayıt Defteri Düzenleyici yazıyoruz
Kayıt Defterimizi açtıktan sonra sırasıyla sekmeleri açıyoruz:
HKEY_LOCAL_MACHINE
System
CurrentControlSet
Control
Power
PowerSettings
54533251
ile başlayan sekmenin altında,
BE337238 ile başlayan dosyayı buluyoruz ve üzerine tıklıyoruz daha sonra sağdaki bölümde Attributes dosyasına çift tıklıyoruz açılan pencerede değer verisi 1 yazacak bu 1 değerini 2 yapıp tamam deyip kapatıyoruz.

Şimdi Windows tuşuna basıp Güç Planını Düzenle yazıp açıyoruz, açılan pencereden Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir tuşuna basıyoruz. Açılan sekmeden İşlemci Güç Yönetimi panelini açıyoruz. Artık burada İşlemci Performansını Arttırma Modu diye bir panel var. Buna tıklayıp Agresif yerine Kapat seçiyoruz ve artık işlemciniz Turbo Boost yapmayacak. Dilerseniz daha sonra Agresif yaparak açabilirsiniz. Bunu açtığınızda işlemci sabit bir frekansta çalışıyor. Eğer performans gerektirmeyecek bir şey yapıyorsanız Güç ve Pil ayarlarından Güç Modunu En İyi Güç Verimliliğine ayarlarsanız işlemciniz daha düşük frekansta çalışıp güç tasarrufu yapabilirsiniz.

Render alırken ekran kartını kullanıyorum işlemci ile denemedim ama gördüğüm bazı performans testlerinde render performansını da arttırdığı gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo yapmazsan performans düşer? Her türlü throttle olur. En rahatı curve settings ile undervolt yapmak olacaktır sonrasında yüksek performansa alabilirsiniz.

Turbo yapmazsan performans düşer? Her türlü throttle olur. En rahatı curve settings ile undervolt yapmak olacaktır sonrasında yüksek performansa alabilirsiniz.
Isınmadığı için throttle olmuyor evet teorik olarak performans düşüyor ama pratikte işlemci 85 derecelere geldiğinde throttle sebebiyle performans yine düşüyor bu durumda droplarda oluyor üstelik, ancak turbo kapatınca fps değişmemiş oluyor pratik olarak düşük sıcaklık aynı fps performans artması olmaz mı?

Güncel işlemcilerde undervolt olmuyor malesef.

Isınmadığı için throttle olmuyor evet teorik olarak performans düşüyor ama pratikte işlemci 85 derecelere geldiğinde throttle sebebiyle performans yine düşüyor bu durumda droplarda oluyor üstelik, ancak Turbo kapatınca FPS değişmemiş oluyor pratik olarak düşük sıcaklık aynı FPS performans artması olmaz mı?

Güncel işlemcilerde undervolt olmuyor maalesef.

Throttle sorununu giderip daha yüksek performans varken bana mantıksız geliyor bu yöntemler.

Throttle yemediği sürece performans düşüşüne sebep verir bu, frekansını kısmış oluyorsun bir nevi. Performans artışı ibaresi pek uymamış.

Bunun yerine varsa BIOS'tan, yoksa da başka bir yazılımla TDP ayarı yapın.

Turboyu kapatmak=İşlemciyi 7 sene geriye götürmek.

Mümkünse de soğutması iyi bir cihaza geçin. Muhtemelen 5 liralık çöp bir laptopta denediniz bunu.

Bunun yerine varsa BIOS'tan, yoksa da başka bir yazılımla TDP ayarı yapın.

Turboyu kapatmak=İşlemciyi 7 sene geriye götürmek.

Mümkünse de soğutması iyi bir cihaza geçin. Muhtemelen 5 liralık çöp bir laptopta denediniz bunu.
Valorant, CS:GO gibi oyunlar dışında Cyberpunk gibi oyunlarda 2FPS bazı oyunlarda hiç FPS oynamıyorken sıcaklık 20 derece oynuyor bazı oyunlarda ise FPS artıyor Apex Legends gibi, en kötü senaryoda 2 FPS kaybedip sıcaklıktan en az 10 en fazla 20 derece kazanç sağlıyorsunuz, render testi yapmadım bazı videolarda performans artmış gösteriyor olası bir durum render anında test ettiğim laptop 90 derecenin üzerine çıkıyor çünkü 3Dsmax, Autocad, Photoshop, Sketchup'da stabilite artmış durumda kısa süreli ufak takılmalar orta ölçekli dosyalarda çok daha az oluyor frekans stabilitesinden diye düşünüyorum belkide bana öyle geliyordur. Victus ile yaptım bu testi Ryzen 5 6600H işlemci ile.

Yeni konular

Geri
Yukarı