Laptopta 10 ayda %7 batarya aşınması iyi midir?

Hamza Eren

Hectopat
Başlıktaki gibi 10 ay önce bir bilgisayar aldım. Bugün aklıma takıldı acaba batarya ne kadar aşınmış diye. Baktım ve sonuç batarya yüzde 7 aşınmış. Yani yüzde 93'ü sağlıklı. Bu değerler iyi mi? Yoksa bataryam çok mu aşınmış?

Bazen kalibrasyon yapılmadığında değerler az veya çok gözükebiliyor. Kullandığınız marka ve model için kendi sitesinde kalibre için programına bakın. Lenovo ise OneKey Optimizer diye geçiyor. Kullanımlarınız sürekli şarjda geçiyorsa veyahut sürekli tak çıkar yapıyorsanız değer kaybetmesi normal.

Dikkatli derken? Nasıl dikkatli mesela.

Laptopu kullanırken mümkün olduğu kadar şarja takılıyken kullan. Bitmesine mümkün olduğunca izin verme.
Bilgisayarı yoracak bir işlem yapmıyorsan ya da performans istemiyorsan pil ömrü uzatıcı moda geçir bilgisayarı. Her bilgisayarda aynı yerde değil ama biraz kurcalarsan illaki öyle bir özellik bulabilirsin.
Güç seçeneklerindeki ayarları kişiselleştirebilirsin biraz internette araştır gayet kolay ve efektif birçok yol bulacaksın.

Bilgisayarı %10 altına düşünce şarja tak acil durumlarda şarj edebilirsin. Prize takılı kullanma.

Yanlış BİLGİ. Diz üstü bilgisayarlarda prize takılı kullanmak daha iyidir. Sizin dediğiniz durum telefonlarda geçerli.

Ben aptallık yaparak evde bataryada kullandım sürekli. 10 ayda %8'lik aşınmaya sebep oldu. Mümkün olduğunca prizde kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı