Lenovo IdeaPad Gaming 3 99 dereceyi görüyor

Selam. Lenovo IdeaPad Gaming 3 satın aldım geçen sene. Son aylarda "özellikle sıcakların artmasıyla beraber laptopta dehşet verici sıcaklık gözlemledim ve laptoptan anlayan bir kişinin yanında laptopu açıp fanlarına süpürge tuttum .değirmeden çok üstün körü bir temizlikti riske girmek istemedim. Anlayan kişi de dokunup risk almak istemedi. "kasa açımında garanti gitmiyor bu arada"
Az önce "ludus" adlı çok da büyük olmayan bir oyunda laptopun neredeyse yanacak kadar sıcaklıklara ulaştığını göründe program indirip GPU ve CPU sıcaklık testi yaptım ve CPU sıcaklığı 99 dereceye ulaştı.

Bilgisayarın altında yükseltme var aldığımdan beri hava akışı alsın diye altına bir şey koyarım "tahta bir yükselti ama altındaki tüm ızgaralar boş yani hava alıyor tamamen"
Bilgisayarı öyle pek horda kullanmadım, Gaming laptop olduğu için genelde oyun oynadım ama virüse vs. Hep dikkat ettim.
İnternette biraz gezinince benim gibi sorun yaşayanlara bazılarının "al o laptopu camdan aşağıya at laptop çürümüş" dediklerini gördüm.
Gerçekten de öyle mi? Yani bu kadar özenle baktığım laptopun böyle olması benı oldukça üzdü. Ne yapmam gerekiyor?
Laptop özellikleri ve sıcaklık değer görüntüleri:

Lenovo IdeaPad Gaming 3
AMD Ryzen 5 5600H.
GeForce GTX 1650 4 GB.

90b22162-7423-41a9-9f7c-c048d91d2544.jpg

8028360f-ee06-4b8d-9143-81cde9fdf1a7.jpg

820e8371-50d4-424d-bcb1-806e51009159.jpg

Selam. Lenovo IdeaPad Gaming 3 satın aldım geçen sene. Son aylarda "özellikle sıcakların artmasıyla beraber laptopta dehşet verici sıcaklık gözlemledim ve laptoptan anlayan bir kişinin yanında laptopu açıp fanlarına süpürge tuttum .değirmeden çok üstün körü bir temizlikti riske girmek istemedim. Anlayan kişi de dokunup risk almak istemedi. "kasa açımında garanti gitmiyor bu arada"
Az önce "ludus" adlı çok da büyük olmayan bir oyunda laptopun neredeyse yanacak kadar sıcaklıklara ulaştığını göründe program indirip GPU ve CPU sıcaklık testi yaptım ve CPU sıcaklığı 99 dereceye ulaştı.

Bilgisayarın altında yükseltme var aldığımdan beri hava akışı alsın diye altına bir şey koyarım "tahta bir yükselti ama altındaki tüm ızgaralar boş yani hava alıyor tamamen"
Bilgisayarı öyle pek horda kullanmadım, Gaming laptop olduğu için genelde oyun oynadım ama virüse vs. Hep dikkat ettim.
İnternette biraz gezinince benim gibi sorun yaşayanlara bazılarının "al o laptopu camdan aşağıya at laptop çürümüş" dediklerini gördüm.
Gerçekten de öyle mi? Yani bu kadar özenle baktığım laptopun böyle olması benı oldukça üzdü. Ne yapmam gerekiyor?
Laptop özellikleri ve sıcaklık değer görüntüleri:

Lenovo IdeaPad Gaming 3
AMD Ryzen 5 5600H.
GeForce GTX 1650 4 GB.

Eki Görüntüle 1870417

Eki Görüntüle 1870418

Eki Görüntüle 1870420
Cevap basit. Termal macun yenileme zamanı gelmiş. Arkadaşımda aynı model ama donanımları farklı olan bu laptop vardı R7 4800H ve GTX 1650Ti. Oda 1.5 sene önce almıştı sıcaklıkları 90-95 idi termal macun değişimi yaptıktan sonra 80-85 civarı idi. Bu ısınma problemi sizin hor veya güzel kullanmanızla alakalı değildir.

Cevap basit. Termal macun yenileme zamanı gelmiş. Arkadaşımda aynı model ama donanımları farklı olan bu laptop vardı R7 4800H ve GTX 1650Ti. Oda 1.5 sene önce almıştı sıcaklıkları 90-95 idi termal macun değişimi yaptıktan sonra 80-85 civarı idi.
1-2 Aydır böyle sanırsam pekte emin değilim. Bu süreç kalıcı zarar vermiş midir?

Sanmıyorum. Ben 1 yıl boyunca kullanmıştım bir şey olmamıştı 2012 laptopumda :D Ama en kısa sürede kaliteli bir termal macun ile yenileme yaptırın veya yapınız.
Bu durumda servise verip 20-30 gün beklemek mi daha mantıklı bilen biline gözümün önünde sürdürtmek mi? Çünkü ben pek anlamıyorum. Ayrıca servis karşılar mı bu macunu temizliği vs

Yüksek sıcaklık zarar vermez hocam. Zarar verecek sıcaklığa ulaşamadan zaten kendini otomatik kapatır sistem.
Evet çok duydum bunu. Ama uzun vadede felaket etkiler pc'yi diye de aşırı yorum gördüm. Bir arkadaş 1-2 ay kullanmış benim gibi sıcakken vah vah falan diyorlardı ben de korktum :)

Bu durumda servise verip 20-30 gün beklemek mi daha mantıklı bilen biline gözümün önünde sürdürtmek mi? Çünkü ben pek anlamıyorum. Ayrıca servis karşılar mı bu macunu temizliği vs
Servis vazelin sürüp gönderiyor (!) Servise falan göndermeyin iyice soba ediyor ucubeler. Ben olsam kendim yapardım. Çünkü cihazı en özenli ve en dikkatli kullanan kendinizsinizdir. O laptop modelinin soğutma tarafına ulaşmak zor değil, eliniz biraz pratik ise ve ne nerde biliyorsanız kesinlikle kendiniz yapın. Eğer bilmiyorsanız da tanıdığınız bir yere götürün ama öyle merdiven altı olmasın. Fan temizliği ve termal macun yenilemesi yaptırın ama termal macun sizin alacağınız aşağıdaki termal macun ile olmalı, yoksa onlar da sizin bilgisayarınızı soba ederler aynı şekilde, Aşağıdan bütçenize hangise uygunsa onu alın ve sürdürtün.
Kalite sıralaması baştan alta doğrudur. En alttaki en performanslıdır.

Turbo Boost'u kapatırsan 10-20 derecelik bir fayda sağlar.

Servis vazelin sürüp gönderiyor (!) Servise falan göndermeyin iyice soba ediyor ucubeler. Ben olsam kendim yapardım. Çünkü cihazı en özenli ve en dikkatli kullanan kendinizsinizdir. O laptop modelinin soğutma tarafına ulaşmak zor değil, eliniz biraz pratik ise ve ne nerde biliyorsanız kesinlikle kendiniz yapın. Eğer bilmiyorsanız da tanıdığınız bir yere götürün ama öyle merdiven altı olmasın. Fan temizliği ve termal macun yenilemesi yaptırın ama termal macun sizin alacağınız aşağıdaki termal macun ile olmalı, yoksa onlar da sizin bilgisayarınızı soba ederler aynı şekilde, Aşağıdan bütçenize hangise uygunsa onu alın ve sürdürtün.
Kalite sıralaması baştan alta doğrudur. En alttaki en performanslıdır.
Nasıl yani? Kafam karıştı en kalitelisi hangisi şimdi bunların?

Öyle de bal gibi performansı düşer hocam.
Düşmez. Çok bi fark olmuyo.

Yeni konular

Geri
Yukarı