Lenovo IdeaPad Gaming 3 oyunlarda GPU ve CPU'yu tam kullanamıyor

schleiz

Centipat
Sistem özellikleri kısaca DDR4 16 GB RAM, i5 12500H 3GHz, RTX 3060 105W yüksek sistem gereksinimli oyunlarda grafikler ne olursa olsun işlemci %60-70, ekran kartı ise %50-70 arası kullanıyor tam gücünü kullanamıyor. Fakat gerektiğinden fazla yükseltince grafik ayarlarını, ekran kartı %99 kullanıyor ama o zamanda aşırı yüksek grafikler olduğu için 40 50 FPS oluyor doğal olarak. Ben ise sistemime uygun grafik ayarlarını seçip ekran kartımın tam performans çalışıp daha yüksek FPS almayı istiyorum fakat değerler söylediğim gibi bu konuda destek lazım.

Sistem özellikleri kısaca DDR4 16 GB RAM, i5 12500H 3GHz, RTX 3060 105W yüksek sistem gereksinimli oyunlarda grafikler ne olursa olsun işlemci %60-70, ekran kartı ise %50-70 arası kullanıyor tam gücünü kullanamıyor. Fakat gerektiğinden fazla yükseltince grafik ayarlarını, ekran kartı %99 kullanıyor ama o zamanda aşırı yüksek grafikler olduğu için 40 50 FPS oluyor doğal olarak. Ben ise sistemime uygun grafik ayarlarını seçip ekran kartımın tam performans çalışıp daha yüksek FPS almayı istiyorum fakat değerler söylediğim gibi bu konuda destek lazım.

Öncelikle tam performans yüzde ile alakası yok yüzde ne kadar artarsa FPS o kadar düşer işlemci ve ekran kartı kendini programa göre ayarlar hem onları %100 çalıştırsan yakarsın.

Öncelikle tam performans yüzde ile alakası yok yüzde ne kadar artarsa FPS o kadar düşer işlemci ve ekran kartı kendini programa göre ayarlar hem onları %100 çalıştırsan yakarsın.
alakası yok ekran kartı yüksek gereksinimli oyunda %100 veremez zaten maximum %99 kullanabiliyor ayrıca ekran kartın iyiyse ve grafik ayarların yüksek olup oyunda kaliteliyse zaten ekran kartı %99 kullanır eğer kullanmazsa güç alamaz ayrıca yüzde ne kadar artarsa fps o kadar düşer demişsin bilgin yok sanırım ilgi ve alakası sıfır ekran kartı kullanımı ne kadar yüksekse fps o kadar watt o kadar artar tam gücüyle oynarsın zaten işlemciyi hiç bir zaman (testler haricinde) %99 kullanamazsın zaten oyunlarda %99 kullanım ekran kartında alıyorsan işlemci en fazla %60 kullanım yada 50-40 arası kullanımda olur düşünsene yüksek grafikli oyunlarda ekran kartının kullanımı %10? fps artarmı sence dediklerin çok mantıksız bir dahakine düşünerek yaz.

Alakası yok ekran kartı yüksek gereksinimli oyunda %100 veremez zaten maximum %99 kullanabiliyor ayrıca ekran kartın iyiyse ve grafik ayarların yüksek olup oyunda kaliteliyse zaten ekran kartı %99 kullanır eğer kullanmazsa güç alamaz ayrıca yüzde ne kadar artarsa FPS o kadar düşer demişsin bilgin yok sanırım ilgi ve alakası sıfır ekran kartı kullanımı ne kadar yüksekse FPS o kadar watt o kadar artar tam gücüyle oynarsın ekran kartının ve zaten işlemciyi hiçbir zaman (testler haricinde) %99 kullanamazsın zaten oyunlarda %99 kullanım ekran kartında alıyorsan işlemci en fazla %60 kullanım ya da 50-40 arası kullanımda olur düşünsene yüksek işlemler yapıyorsun ekran kartının kullanımı %10? FPS artar mı sence dediklerin çok mantıksız bir dahakine düşünerek yaz

Oyunda FPS'ni alıyorsan umursama.

Oyunda FPS'ni alıyorsan umursama.
evet ekran kartı hakettiği fpsi veriyor ama kalabalık yerlere gidince yoğun yerlere gidince ekran kartının kullanımı %60 a falan düşüyor neden olduğunu sorguladım cevabı buldum ekran kartı normal yerlerde bile %99 kullanıyorsa kalabalık ve yoğun yerlerdede %99 kullanırsa ekran kartı kendini zorlamış olur o yüzden kendini kısıyor.

Evet ekran kartı hakettiği FPS'i veriyor ama kalabalık yerlere gidince yoğun yerlere gidince ekran kartının kullanımı %60'a falan düşüyor neden olduğunu sorguladım cevabı buldum ekran kartı normal yerlerde bile %99 kullanıyorsa kalabalık ve yoğun yerlerdede %99 kullanırsa ekran kartı kendini zorlamış olur o yüzden kendini kısıyor.

Hocam zaten gerek yok OC yapmaya sonuçta laptop. Düşünün bende RTX3050 olduğu için seviniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı